Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot upamiętnił postać Józefa Golca. Fragment ulicy 3 Maja ma nową nazwę [zdjęcia]

EA
Fragment ulicy 3 Maja w Sopocie z nową nazwą. Miasto upamiętniło postać Józefa Golca
Fragment ulicy 3 Maja w Sopocie z nową nazwą. Miasto upamiętniło postać Józefa Golca Karolina Misztal
Od teraz teren przy Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie będzie nosić nazwę Józefa Golca. Z inicjatywą tą wystąpili uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły, decyzja zapadła na lutowej sesji Rady Miasta, a w poniedziałek, 28.05.2018r., odbyła się właściwa uroczystość.

Wybitny pedagog, działacz społeczny, badacz i popularyzator dziejów kurortu, wreszcie ukochany wychowawca wielu pokoleń sopocian. 28 maja Sopot upamiętnił zmarłego w zeszłym roku Józefa Golca. Pomysł nadania jego imienia fragmentowi ulicy 3 Maja, prowadzącemu do Szkoły Podstawowej nr 8, z którą Józef Golec przez wiele lat był związany zawodowo i emocjonalnie, zapadł już w trakcie lutowej sesji Rady Miasta.

- Józef Golec był wyjątkową postacią. Stworzył w Sopocie szkołę, która była szkołą europejską w komunistycznych czasach. Stworzył też szczep harcerski, do którego należeli wszyscy uczniowie szkoły, ale nie z przymusu, a z własnej chęci. Znam wielu absolwentów, którzy płakali, jak opuszczali mury tej szkoły. W latach 60’ i 70’ Józef Golec kształtował wśród młodych sopocian potrzebę bycia Europejczykiem. Dziś honorujemy tego człowieka, nazywając jego imieniem i nazwiskiem odcinek ulicy, przy której stoi stworzona przez niego szkoła – mówił w lutym na naszych łamach prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

Poniedziałkowym uroczystościom towarzyszyło również otwarcie wystawy biograficznej, poświęconej Józefowi Golcowi.

- Józef Golec zapisał się trwale w historii Sopotu i w pamięci wielu mieszkańców miasta. Jako pedagog i wychowawca kształtował charaktery kolejnych roczników młodych sopocian. Propagował i czynnie uprawiał turystykę, był esperantystą i twórcą exlibrisów. Dzięki jego staraniom sopocka „ósemka” stała się pierwszą szkołą w Polsce, w której szachy pojawiły się jako przedmiot nauczania, już w 1977 r. Przez wiele lat zawodowo i emocjonalnie związany z SP nr 8, był także autorem publikacji związanych z historią szkoły i miasta – wspominają sopoccy urzędnicy.


Info z Polski-24.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto