Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot: Szkoła dla rodziców z Ukrainy. Miasto organizuje pomoc psychologiczno-wychowawczą dla uchodźców z dziećmi

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Łukasz Kaczanowski
Zajęcia pomagające w problemach wychowawczych prowadzone będą przez psychologa, który posługuje się językiem ukraińskim. Inicjatywa jest bezpłatna, startuje za tydzień. Szkoła dla Rodziców ma być wsparciem dla ludzi, których życie zmieniło się z dnia na dzień, z decyzją ucieczki od śmiertelnego zagrożenia.

Zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu, we wtorki, w godz. 18:00-19:30, od października do grudnia 2022 r., w siedzibie punktu interwencji kryzysowej MOPS w Sopocie, al. Niepodległości 876. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach powinny umówić się na konsultację wstępną pod nr tel. 503 421 119.

Wsparcie psychologiczno-opiekuńcze dla uchodźców z Ukrainy w Sopocie

- Większość z nich to kobiety z dziećmi – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor sopockiego MOPSu. - Część z nich już się zaaklimatyzowała w naszym mieście i usamodzielniła. Ale są też osoby, które potrzebują wsparcia, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w nowym miejscu. Niektórzy potrzebują pomocy materialnej, wiele osób – pomocy psychologicznej czy wsparcia w wychowaniu dzieci. Dlatego wychodząc naprzeciw tym potrzebom, organizujemy tzw. szkołę dla rodziców – uzasadnia.

Inicjatywa to cykl bezpłatnych zajęć z psychologiem dla osób, które potrzebują pomoc w sprawach wychowawczych czy w budowaniu zdrowych relacji ze swoimi dziećmi, które dotyka stres wynikający z bolesnych wspomnień, tęsknoty i poczucia osamotnienia.

Szkoła dla rodziców z Ukrainy

– Dzieci, które przyjechały do nas z Ukrainy, od wielu miesięcy żyją w ogromnym napięciu – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - Tak samo jak ich rodzice, muszą stawić czoła ekstremalnie trudnym wyzwaniom w obcym kraju, w nieznanych realiach. Dlatego na zajęciach poruszane będą m.in. kwestie budowania u nich odporności na stres i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Rodzice poznają też zasady efektywnej komunikacji z dzieckiem i nastolatkiem, który przechodzi okres buntu. Mieszkające w Sopocie dzieci są często pozbawione kontaktu z bliskimi, szczególnie z ojcami, dziadkami, a także swoimi przyjaciółmi, rówieśnikami. To może negatywnie wpływać na ich kondycję psychiczną

– dodaje.

Uczestnicy porozmawiają również o tym, jak nadużywanie internetu i nowych technologii przez dzieci i młodzież wpływa na ich mózg, na rozwój i jak poradzić sobie z e-uzależnieniem.

CZYTAJ TEŻ:
Pani Olena z Ukrainy założyła firmę. To pietrwsza taka inicjatywa w powiecie człuchowskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto