Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot po sezonie. Policyjne statystyki wskazują na spadek przestępstw

red.
W tym roku Sopot odwiedziła rekordowa liczba turystów. Czy było bezpiecznie? Sopocka policja podsumowała stan bezpieczeństwa podczas minionych wakacji.

W porównaniu z ubiegłym sezonem wyraźnie spadła w Sopocie liczba przestępstw kryminalnych w najbardziej uciążliwych kategoriach.

- W ubiegłym sezonie w mieście doszło do 282 przestępstw natomiast w tym roku o ponad 44 proc. mniej - podaje asp. Karina Kamińska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sopocie. - Dzięki właściwemu oddziaływaniu prewencyjnemu poprzez wzmocnienie stanu etatowego jednostki przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którzy pieszo patrolowali miasto, obecności policjantów z patroli rowerowych, ogniwa wywiadowców oraz coraz większej świadomości istniejących zagrożeń wśród właścicieli lokali gastronomicznych, pensjonatów, hoteli, największe spadki odnotowano w grupie przestępstw uważanych powszechnie za szczególnie uciążliwe dla obywatela. To grupa 7 wybranych rodzajów przestępstw takich jak: uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, przestępstwa rozbójnicze, kradzieże, kradzieże z włamaniem, kradzieże samochodów oraz uszkodzenie rzeczy. Spadki dotyczą praktycznie każdego rodzaju z wyżej wymienionych naruszeń prawa.

I tak - w kradzieżach odnotowano spadek o ponad 30 proc.,w kradzieżach z włamaniem o 70 proc. (trzykrotny spadek) oraz w uszkodzeniach rzeczy odnotowano spadek o ponad 55 proc.

Przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu utrzymują się na podobnym poziomie. Zarówno w ubiegłym sezonie jak i w tym policjanci pracowali nad wykryciem trzech rozbojów, trzech pobić gdzie w przypadku bójki i pobicia wykrywalność wyniosła 100 proc.. Jednocześnie działania policjantów pionu prewencji i kryminalnego doprowadziły do zatrzymania na gorącym uczynku większej liczby sprawców. Stwierdzono wzrost zatrzymań na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa o 43 proc. oznacza to, że wszystkim zatrzymanym sprawcom przestępstw policjanci postawili zarzuty. O 63 proc. wzrosła również ilość zatrzymań osób, które posiadały przy sobie narkotyki, bardzo dobry wynik policjanci osiągnęli w ujawnianiu przestępstw z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w tym sezonie policjanci wszczęli o 95 proc. spraw narkotykowych więcej niż w ubiegłym sezonie - czytamy w policyjnym raporcie.

Porównanie lipca i sierpnia 2015 oraz 2016 roku wykazało spadek przestępstw w najbardziej uciążliwych kategoriach.

Policja oprócz wsparcia osobowego policjantów z KWP w Gdańsku otrzymała wsparcie finansowe od sopockiego samorządu, które było wykorzystywane w sezonie na pełnienie przez policjantów z Sopotu w swoim wolnym czasie dodatkowych służb. Ponadto ściśle współpracowali i wymieniali informacje z sopockim WOPR- em, MOSIR-em, Strażą Miejską, Strażą Pożarną oraz innymi instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w mieście.

Jak co roku policjanci realizowali działania prewencyjne pod kryptonimem bezpieczne wakacje, które zminimalizowały zagrożenia oraz przeciwdziałały wszelkim zjawiskom negatywnie oddziałującym na dzieci i młodzież. W ramach profilaktyki policjanci przeprowadzili kilkadziesiąt spotkań z dziećmi i młodzieżą, oraz z kierownikami placówek ośrodków wypoczynkowych i kolonii. Policjanci sprawdzali również miejsca, w których dzieci spędzały wakacje.

Policjanci, pomimo licznych apeli kierowanych do kierowców, w wyniku kontroli podczas minionych dwóch miesięcy zatrzymali 37 nietrzeźwych kierowców, to o 16 więcej niż w ubiegłym sezonie. ¼ zatrzymanych nietrzeźwych to osoby, które kierowały samochodem nie tylko pod wpływem alkoholu ale również pod wpływem narkotyków. Do wzrostu ilości zatrzymań nietrzeźwych kierowców zwłaszcza tych, którzy kierowali pod wpływem narkotyków przyczynił się zakup przez Urząd Miasta w Sopocie urządzenia Drugtest 5000, dzięki szybkiej analizie, policjanci są w stanie zbadać wszystkich kierowców wobec których istniej podejrzenie, że mogą być pod wpływem środków odurzających.

Funkcjonariusze ruchu drogowego organizowali kaskadowe pomiary prędkości i prowadzili różnego rodzaju działania prewencyjne. W samym tylko lipcu na 31 dni miesiąca, przez 19 dni prowadzone były policyjne akcje ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa na sopockich drogach. Zasadą tych działań było hasło ZERO TOLERANCJI ponieważ pouczenia policjanci stosowali tylko w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach. Podczas tych działań policjanci ruchu drogowego nałożyli na sprawców wykroczeń drogowych 1292 mandaty, to o ponad 180 więcej niż w ubiegłym roku i skierowali 210 wniosków o ukaranie kierowców do Sądu Rejonowego w Sopocie, to o 70 spraw więcej niż podczas zeszłorocznego sezonu.

Ponadto w związku z sygnałami społecznymi przekazywanymi przez mieszkańców miasta za pomocą aplikacji internetowej Mapy Zagrożeń, funkcjonariusze ujawnili 160 wykroczeń drogowych, które dotyczyły nieprawidłowego parkowania pojazdów w rejonie Dolnego Sopotu szczególnie przy ul. Parkowej oraz ul. Księdza Augustyna Kordeckiego.

Mimo spadku ilości przestępstw, w związku z rekordową liczbą turystów, policjanci Referatu Patrolowo Interwencyjnego mieli bardzo dużo pracy, co widoczne jest szczególnie w ilości przeprowadzonych interwencji oraz ilości wylegitymowanych osób. W ubiegłym sezonie policjanci byli wzywani na interwencje 2426 razy natomiast w tym roku interwencji i legitymowań osób przeprowadzono o ponad sześćset razy więcej, bo aż w przypadku interwencji: 3044, w przypadku legitymowań: 2294 osoby, tj. o 618 więcej osób niż w lipcu i sierpniu 2015 roku. Policjanci z Referatu Patrolowo Interwencyjnego nałożyli ponadto 536 mandaty na sprawców wykroczeń oraz pouczyli 70 osób.

Istotnym elementem pracy sopockiej Policji były w tym sezonie służby patroli rowerowych w pasie nadmorskim oraz ogniwa wywiadowców, którzy zagwarantowali obecność policjantów w rejonie pasa nadmorskiego praktycznie przez całą dobę. Przyczyniło się to między innymi do szybszej reakcji na zdarzenie oraz szybszego i skuteczniejszego podejmowania interwencji np. na ścieżkach rowerowych lub na plażach wspierając tym samym ratowników WOPR- u np. podczas interwencji wobec osób nietrzeźwych nad wodą.

Policjanci w patrolach rowerowych interweniowali podczas swoich służb 138 razy, wylegitymowali 261 osób i ujawnili 64 wykroczenia dotyczące najczęściej natarczywego żebrania oraz łamania przepisów ruchu drogowego na ścieżce rowerowej. Policjanci z ogniwa wywiadowczego podczas pełnienia służby sprawdzili w policyjnych systemach 313 osób, przeprowadzili 110 interwencji i byli skuteczni przede wszystkim w ujawnianiu sprawców kradzieży rowerów oraz sprawców przestępstw narkotykowych.

Podczas minionego sezonu letniego policjanci zabezpieczyli łącznie 11 imprez masowych o charakterze artystyczno- rozrywkowym oraz jedną imprezę o charakterze sportowym oraz sześć zgromadzeń publicznych podczas, których nie odnotowano żadnych naruszeń prawa, porządku publicznego i ekscesów chuligańskich. Ponadto dzięki informacjom przekazywanym przez organizatorów o wielu imprezach kulturalnych i artystycznych, które odbywały się na terenie miasta m.in. Literacki Sopot, Artloop Festival, Film Festival policjanci byli zawsze w pobliżu tych wydarzeń po to, aby w przypadku zakłóceń porządku móc skutecznie na nie reagować.

Dodatkowo policjanci z Sopotu wspierali policjantów z Gdańska podczas zabezpieczeń imprez masowych, które odbywały się na obiekcie sportowym ERGO ARENA, dbając o porządek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym wokół hali.
Źródło: raport KMP w Sopocie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto