Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot: Otwarcie woonerfu w sobotę 11 czerwca w południe. Wreszcie zakończenie budowy. Będzie parada i festyn rodzinny

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Przemyslaw Swiderski
Miały być porządki z wybijającą kanalizacją deszczową, powstała największa strefa deptakowa w kraju. Budowa woonerfu była skomplikowana, prace opóźniły się niemal o pół roku. Czy warto było czekać, będzie się można przekonać w sobotę w południe, gdy nastąpi uroczyste otwarcie.

Parada ruszy w sobotnie południe z ul. Kordeckiego, by Parkową przejść ku Muzeum Sopotu. Tam, przy ul. Poniatowskiego i w ogrodach muzeum, dla uczestników przygotowany będzie festyn rodzinny z wieloma atrakcjami dla dzieci. To finał niemal półtorarocznej budowy, która początkowo miała być czymś zupełnie innym.

- Po wielu konsultacjach z mieszkańcami tego rejonu zdecydowaliśmy, że planując inwestycję mającą chronić dolny taras miasta przed zalewaniem, możemy jednocześnie uspokoić ruch i zmienić wygląd tej części Sopotu. – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Balans między ruchem rowerowym, samochodowym i pieszym to rozwiązania stosowane w wielu europejskich miastach i jak pokazuje doświadczenie, bardzo poprawiają jakość życia nie tylko okolicznych mieszkańców, ale wszystkich użytkowników – dodaje.

Najdłuższa strefa, najdłuższa budowa

Zupełnie nowy wygląd przybrały ulice: Parkowa, będąca główną osią całego przedsięwzięcia, Kordeckiego, przymorska część Chrobrego, Drzymały, Traugutta, Poniatowskiego i Kilińskiego. Razem to niemal 1,4 km ulic między Grunwaldzką a nadmorską spacerową Al. Wojska Polskiego w południowej części Sopotu przy plaży. Już przy podpisaniu umowy z wykonawcą w grudniu 2020 roku wiceprezydent Skwierawski zapewniał, ze będzie to najdłuższy woonerf w Polsce. Prędkość jazdy jest ograniczona do 20 km na godz.

Budowa opóźniła się niemal o pół roku. Według planu woonerf miał powstać do końca 2021. Wiadomo, że podczas prac wykonawca napotkał wiele „niespodzianek”, nieudokumentowanych, albo faktycznie zupełnie innych niż w dokumentach magistratu, podziemnych instalacji. Rozszerzył się też zakres robót.

- Termin realizacji inwestycji został wydłużony aneksem do 30 kwietnia 2022, nie planujemy zatem naliczania kar umownych – informuje Izabela Heidrich, rzecznik prasowa sopockiego ratusza. - Przy tak szerokim zakresie robót pojawiały się elementy, które należało zgodnie ze sztuką wykonać, a nie można ich było przewidzieć wcześniej. Przykładowo, bardzo duży zakres robót dot. kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej, realizowany przez Aqua-Sopot, warunkował realizację kolejnych prac na kanalizacji deszczowej i dot. np. oświetlenia czy teletechniki. Ponadto, teren budowy został udostępniony GPEC Gdańsk dla realizacji elementów sieci centralnego ogrzewania – dodaje.

Woonerf – co to jest?

Sama obco brzmiąca nazwa „woonerf” pochodzi z Holandii i oznacza „ulicę do mieszkania”. Termin ten dotyczy sposobu projektowania ulic w taki sposób, aby przy zachowaniu podstawowych funkcji położyć szczególny nacisk na uspokojenie ruchu. Pierwszeństwo mają piesi, nie ma podziału krawężnikami na chodnik i jezdnię. Idea pojawiła się w kraju z którego pochodzi nazwa w latach 70. XX wieku. Woonerf jest jednocześnie deptakiem i miejscem spotkań mieszkańców oraz ulicą z wyznaczonymi miejscami do parkowania.

- Mieszkańcy początkowo nie byli przekonani do projektu przekształcenia ulic w woonerf. Obawiali się zmniejszenia liczby miejsc postojowych oraz wymiany nawierzchni na taką, która może powodować hałas – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, gdy budowa ruszała.

Miasto jeszcze przed jej rozpoczęciem zorganizowało cykl konsultacji i spotkań mających przekonać ich do pomysłu. Również w trakcie realizacji budowa powodowała negatywne reakcje sąsiadów ze względu na uciążliwości i przedłużanie się robót. Przebudowę skrzyżowań ul. Grunwaldzkiej z Traugutta i Chrobrego na wyniesione do poziomu deptaka, którą trzeba było skoordynować z przedsięwzięciem, prowadzono w ekspresowym tempie przed pierwszą majówką.

Sopocki woonerf – co się zmieniło?

Ulice po przebudowie są nie do poznania. Położona została nowa nawierzchnia. Ciągi pieszo-jezdne wykonano z kostki kamiennej. Przez wyróżnienie kostką brukową uporządkowane zostało parkowanie w wyznaczonych miejscach. Postoje dla niepełnosprawnych zaakcentowane zostały kostka betonową. Wszystkie latarnie uliczne są nowe.

Na nowo zagospodarowano zieleń z podkreśleniem parkowego charakteru tego obszaru. Nasadzenia były na bieżąco konsultowane z mieszkańcami. Zaprojektowana została też nowa mała architektura: ławki i kosze na śmieci.

Najkosztowniejszych zmian nie widać, to one też powodowały największe problemy i przedłużenie robót. Przebudowano sieci: gazową, elektroenergetyczną, wodną , kanalizacyjną i wybudowano ciepłowniczą oraz teletechniczną (ciągi kablowe miejskiego monitoringu). Zainstalowano dwa punkty ładowania aut elektrycznych, na ulicach Kordeckiego i Poniatowskiego.

Również niewidoczny jest pierwotny powód budowy. Dla ochrony przed podtopieniami wybudowano 1,2 km nowych kanałów deszczowych z wpustami i instalacjami podczyszczajacymi. Zwiększyło to możliwości odbioru wód opadowych z pasa drogowego i zabezpieczyło przylegające posesje przed zalaniem z ulicy.

Budowa została sfinansowana z dwóch przedsięwzięć unijnych: „Zagospodarowanie wód opadowych w zlewniach cieków i kanałów zlokalizowanych na terenie Sopotu, uchodzących do Zatoki Gdańskiej” i „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii”. W sumie to niemal 12 mln zł ze strony miasta oraz 1,4 mln, które Pomorska Spółka Gazownictwa włożyła w przebudowę swojej sieci. Wykonawcą głównej części robót była firma MTM.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Sopot: Otwarcie woonerfu w sobotę 11 czerwca w południe. Wreszcie zakończenie budowy. Będzie parada i festyn rodzinny - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto