Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot: Opera Leśna czeka na wielkie otwarcie. Zobacz jak wygląda po remoncie [ZDJĘCIA]

Jacek Wierciński
Jest już niemal gotowa. Za dwa tygodnie sopocką Operę Leśną czeka wielkie artystyczne otwarcie. Ci, którzy odwiedzą obiekt, nie będą mieć wątpliwości, że prace tam przeprowadzone to nie kosmetyczny lifting, ale remont z prawdziwego zdarzenia.

W Operze Leśnej wymieniono konstrukcję utrzymującą dach, powłoki samego dachu, przebudowano widownię oraz zmodernizowano zaplecze sceniczne.

- To jedna z najważniejszych realizowanych obecnie inwestycji w Sopocie. Opera Leśna to symbol miasta - podkreśla Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent miasta. Dodaje, że w tegorocznym budżecie na projekt zarezerwowano niemal 40 mln zł, z czego ponad połowa pochodzi ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace ostatecznie zostaną rozliczone dopiero po ich zakończeniu. - W związku z naliczaniem kar umownych z tytułu opóźnień szacujemy, że koszt może być nawet o 10 mln niższy od zakładanego.

Zobacz także: Sopot: Montaż dachu w Operze Leśnej - zobacz zdjęcia

Plany magistratu zakładają, że dzięki nowemu zadaszeniu wydarzenia kulturalne będą mogły się dziać przez dwa miesiące dłużej niż dotąd. A nowy dach, zamontowany na wysokości 30 metrów, ma kształt liścia i (w przeciwieństwie do poprzedniego, który na zimę musiał być zdejmowany) przetrwa nawet najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne - wiatr czy obfite opady śniegu. W amfiteatrze powiększono także widownię, na której zasiądzie nawet do 6 tys. osób. Ponad setka miejsc przeznaczona jest dla niepełnosprawnych.

Istniejąca od 1909 roku Opera Leśna jest jednym z najlepiej przygotowanych amfiteatrów w kraju. Jej łączna powierzchnia to aż 4 hektary. Kanał dla orkiestry pomieścić może nawet 110 muzyków. Dzięki temu mogą tu odbywać się zarówno wielkie koncerty plenerowe, jak i kabaretony, opery, operetki czy spektakle dramatyczne.

Pierwszym egzaminem, jaki ma przed sobą nowa Opera Leśna, jest koncert wokalisty jazzowego, Ala Jarreau (15 lipca). Prawdziwe wyzwanie czeka obiekt 28 lipca, gdy zagości tam wielkie widowisko podsumowujące ponad sto lat jej istnienia. Bilety w przedsprzedaży kupią tylko posiadacze Karty Sopockiej, pozostali swoją szansę mieć będą w dniu imprezy.

Czytaj także: Historia Opery Leśnej. Za długa, by zmieścić w jednym znaku?

- Spektakl na otwarcie Opery Leśnej to widowisko bardzo sopockie, stworzone specjalnie na tę okazję przez artystów związanych z naszym miastem - podkreśla Cichocka. - Wykorzystuje najnowsze technologie, ale jednocześnie opiera się na tradycji i historii opery oraz odbywających się tu festiwali, od Wagnerowskiego po Sopot Festival i TOPTrendy.

Widowisko ma być niezapomniane, bo choć opowiada o historii amfiteatru, samo wykonanie jest na wskroś nowoczesne - w spektaklu zastosowano m.in. videomapping, czyli wielkoformatowe projekcje wykorzystujące płaszczyzny, na których są wyświetlane.

Codziennie rano najświeższe informacje z Sopotu prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto