Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot: Koncert dla mieszkańców. Wiemy więcej o programie. Bilety jeszcze są

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Wojciech Rajski i Polska Filharmonia Kameralna
Wojciech Rajski i Polska Filharmonia Kameralna Piotr Hukalo
Dwa mocne akcenty będzie miał tradycyjny sopocki koncert dla mieszkańców. Zabrzmi uwertura do pierwszego dzieła wystawionego w Operze Leśnej, „Nocnego obozu w Granadzie” Condradina Kreutzera, czym miasto zapowiada wydarzenie. Zapowiedzi uwertury do „Legendy Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego, która również zostanie wykonana, nie zobaczymy na plakatach i materiałach reklamowych. Powstała w 1924 opera stała się jednym z międzywojennych symboli powrotu Polski nad morze.

Sopocka Polska Filharmonia Kameralna pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego wraz z solistami zagra w Operze Leśnej w sobotę 4 września o 18:00. Tradycyjne coroczne miejskie wydarzenie tym razem towarzyszy świętowaniu 120. urodzin Sopotu. Choć tytuł cyklu sugeruje wydarzenie przeznaczone tylko dla sopocian, ci mają jedynie zniżkę. Bilety może kupić każdy, są jeszcze dostępne.

W komunikacie organizatora, urzędu miasta, czytamy: „Wspólnie przyjrzymy się, jak wyglądał Sopot 120 lat temu. Odwiedzimy najbardziej charakterystyczne dla miasta miejsca, poznamy ludzi, którzy wpływali na historię młodego miasta, a towarzyszyć nam będzie znakomita muzyka związana klimatycznie z treścią naszej opowieści o Sopocie.
Zabrzmią m.in. słynne walce Johanna Straussa, utwory Antonio Vivaldiego, Georga Friedricha Haendla, Feliksa Nowowiejskiego, Mieczysława Karłowicza, Edvarda Griega. Usłyszymy uwerturę do pierwszej opery wystawionej na scenie Opery Leśnej - „Nocny obóz w Granadzie” Condradina Kreutzera. Zabrzmią także piosenki z repertuaru Louisa Armstronga czy Urszuli Sipińskiej."

Utwór Nowowiejskiego wymieniony w komunikacie to również uwertura do opery. „Legenda Bałtyku” miała premierę w 1924 roku w Poznaniu i stała się jednym z symboli powrotu Polski nad Bałtyk. Była wystawiana we Lwowie, Katowicach i Warszawie. Sam kompozytor był zafascynowany folklorem kaszubskim, planował przenosiny nad morze, do Gdyni. Po wojnie w trójmieście „Legenda Bałtyku” wystawiana była tylko raz, gdańską premierę miała 21 grudnia 1974 roku w ówczesnej Państwowej Operze i Filharmonii Bałtyckiej w reżyserii Marii Fołtyn.

Solistami towarzyszącymi sopockiej filharmonii będą: wokalistka Karolina Leszko, skrzypaczka Karolina Nowotczyńska oraz perkusista Piotr Sutt. Koncert według scenariusza Doroty Lamparskiej poprowadzi Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny I programu Polskiego Radia. Wizualizacje prezentowane podczas Koncertu pochodzą ze zbiorów Muzeum Sopotu.

Bilety w cenie 20 i 25 zł (w zależności od sektora) i 10-15 zł za okazaniem Karty Sopockiej można kupić w punktach informacji turystycznej od 9:00 do 17:00 i kasie Opery Leśnej przy wejściu czynnej od 12:00 do rozpoczęcia koncertu z półgodzinną przerwą po 16:00. Dostępne są także w internecie:
https://bart.sopot.pl/wydarzenia/943-koncert-dla-mieszkancow

Koncert odbędzie się w reżimie sanitarnym. Wejście od 17:00. Pod koroną widowni będzie się można zaszczepić przeciw COVID-19. Działać będzie także stoisko Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań oraz punkt informacyjny sopockiego budżetu obywatelskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sopot: Koncert dla mieszkańców. Wiemy więcej o programie. Bilety jeszcze są - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto