Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopocki ratusz zostanie uznany za zabytek [ZDJĘCIA]

MA
2016
2016 Karolina Misztal
Dobiega końca procedura wpisu do rejestru zabytków siedziby władz Sopotu. To budynek z ciekawą historią.

Agnieszka Kowalska, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, nie ma wątpliwości, że ratusz zasługuje na szczególną ochronę.

– W budynku, który wybudowano w stylu neoromańskim, oficjalnym stylu budynków publicznych Cesarstwa Niemieckiego, do dziś zachował się praktycznie niezmieniony układ funkcjonalny, bryła oraz wystrój elewacji. We wnętrzu zaś mamy do czynienia z wieloma oryginalnymi detalami. To sprawia, że obiekt zasługuje na to by objąć go ochroną poprzez wpis do rejestru zabytków.

Rusza kompleksowy remont budynku Urzędu Miasta w Sopocie

Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, przypomina, że historia ratusza sięga roku 1900, kiedy to miasto Sopot odkupiło od rosyjskiego barona Fewsona pałacyk stojący przy dzisiejszej ulicy Tadeusza Kościuszki.

- Obiekt zamierzano zagospodarować na potrzeby urzędu. Na miejscu pałacyku rosyjskiego bogacza stanął jednak zupełnie nowy budynek i 16 stycznia 1911 roku mieszkańcy miasta mogli już załatwiać urzędowe sprawy w zupełnie nowym magistracie, autorstwa Paula Pochmüllera, architekta miasta i projektanta wielu budynków komunalnych w Sopocie – opowiada Marcin Tymiński.

Oprócz gabinetów burmistrza i wiceburmistrzów w nowym ratuszu znalazła się także sala obrad z lożą honorową, posterunek policji, biuro rzeczy znalezionych, biuro meldunkowe, urząd stanu cywilnego, kasa oszczędnościowa, gabinet dyrektora uzdrowiska oraz urząd budowlany, biuro geodety i wydział mierniczy.

- Zaledwie sześć lat później, 1 listopada 1917 roku, miasto zatwierdziło projekt rozbudowy ratusza. Przearanżowano wówczas parter budynku na potrzeby rozrastającej się kasy miejskiej, a w wieży zegarowej umieszczono skarbiec – dodaje Marcin Tymiński.

Kolejne przebudowy obiektu odbyły się w latach 1922-1925. Wtedy to uzyskał on dzisiejsze gabaryty. W 1926 roku piwnice ratusza zaadaptowano na areszt. Co ciekawe, w piwnicy i na parterze znalazł się także skarbiec, przeniesiony z wieży. Na potrzeby dwukondygnacyjnego skarbca stropy ratusza wzmocniono żelbetonem.

Rok 1936 przyniósł zmiany w funkcji budynku, przekształcono go wówczas w siedzibę NSDAP okręgu Sopot-Oliwa. W 1941 roku piwnice zaadaptowano na schrony przeciwlotnicze.

W niezniszczonym przez działania wojenne budynku sopockiego ratusza, od kwietnia 1945 roku do końca roku 1946 mieścił się Urząd Wojewódzki.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto