Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopocki Dom Aukcyjny. Szable, mapy i patenty oficerskie na aukcji w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Grażyna Antoniewicz
François Hippolyte
Lalaisse
1812-1884
Oficer kirasjerów

Rycina pochodząca z teki “ Empire Francais Uniformes de la Garde Impériale”, wyd. Mon Martinet Hautecoeur Freres, Paryż , ok. 1850 r.
litografia barwna, wym. arkusza 34 x 24,5 cm
François Hippolyte Lalaisse 1812-1884 Oficer kirasjerów Rycina pochodząca z teki “ Empire Francais Uniformes de la Garde Impériale”, wyd. Mon Martinet Hautecoeur Freres, Paryż , ok. 1850 r. litografia barwna, wym. arkusza 34 x 24,5 cm mat. prasowe/sopocki dom aukcyjny
Na tę aukcję szykują się miłośnicy militariów nie tylko z Pomorza. Będzie, broń biała i palna, mapy, pocztówki, zdjęcia i różne dziwne przedmioty, np. armata wiwatowa z XVIII wieku, ostrogi, hełm mosiężny gwizdek policji państwowej lub przedwojenne żetony z kasyn oficerskich.

- Zgromadziliśmy 40 obrazów i grafik o tematyce batalistycznej, jest mi.in. słynny obraz Wojciecha Kossaka "Bitwa pod piramidami" - mówi historyk sztuki Roman Nielubszyc z Sopockiego Domu Aukcyjnego. - Mamy 62 sztuki broni białej krótkiej i długiej. Szable oficerskie i szeregowych rodzimej produkcji, ale również pochodzące z innych krajów Francji, Rosji, Austrii czy Japonii. Prawdziwy rarytas stanowi szabla polska oficera broni jezdnych, wzór WZ 1921/22 z dedykacją: Dla generała Stefana Kasprzyckiego.Widnieje na niej napis "Honor i Ojczyzna" i orzeł w koronie.

Aukcja militariów - 22 kwietnia ( sobota) godz. 17.00 Galeria w Gdańsku, ul. Długa 2/3

Podobnie ciekawa jest turecka szabla kawaleryjska z XVIII wieku, tak zwany kildż - zgrabna, elegancka i lekka. Dosyć rzadka jest szabla husarska polsko - węgierska z przełomu XVII i XVIII wieku, Podobnie jak polska karabela bojowa z tego okresu.

Interesujący jest zbiór kordzików oficerskich. Nietypową historię ma "Pierwszy oficerski kordzik marynarki wojennej II Rzeczypospolitej Polskiej WZ 1920". W zbiorach Heeresgeschichtliches Museum w Wiedniu przechowywany jest projekt identycznego kordzika, przewidzianego w 1917 roku dla oficerów i urzędników marynarki wojennej Cesarstwa Austro-Węgier. Wykonano wtedy około 30 kordzików jako serię informacyjną. Po upadku monarchii w 1918 r. Austria pozbawiona została dostępu do morza, a tym samym i marynarki wojennej. Wzór kordzika nie był chroniony prawnie, można więc było takie kordziki zamówić i zakupić w Wiedniu, nie dokonując żadnych zmian, gdyż w dekoracji kordzika występowały tylko motywy marynistyczne.

- Niesłychanie ciekawa jest broń palna krótka i długa, w tym angielski garłacz skałkowy z 1805-18015 roku - dodaje Roman Nielubszyc. - Są tureckie strzelby janczarskie z przełomu XVIII i XIX wieku. - Podobnie jak francuskie i angielskie pistolety podróżne do obrony przed bandytami. Unikat to pistolet skałkowy wykonany na specjalne zamówienie dla leworęcznego użytkownika. Wielką rzadkością jest para francuskich pistoletów skałkowych w kasecie (z 1850 roku) wykonanych przez słynną francuską firmę rusznikarską Le Page. Pistolety tej firmy zostały użyte w pojedynku pomiędzy Aleksandrem Puszkinem I Georgesem d Anthesem. Zostały wykonane przez Foure Le Page, który prowadził firmę od 1805 roku i miał tytuł dostawcy rosyjskiego dworu cesarskiego.

Ciekawostka to amerykański pistolet kapiszonowy z 1851 roku używany podczas wojny secesyjnej i na Dzikim Zachodzie. Został skonstruowany przez Samuela Colta przed 1805 rokiem.

Na aukcji wylicytować będzie można 8 kart z planami i opisem wojennych wydarzeń na różnych frontach od 26 lipca do 2 sierpnia 1915 roku.

Jest legitymacja i pismo polecające Władysławy Kuczkowskiej z Drugiej Szkoły Żeńskiej Komitetu Polskiego Pomocy Ofiarom Wojny w Moskwie, wydana 18.10.1915 r. Pismo polecające, z bardzo dobrą opinią, wystawione przez komisarza i komendanta w Skierniewicach, pułk. J. Bańkowskiego. Patent oficerski na stopień podporucznika w korpusie oficerów aeronautyki, wystawiony 11 sierpnia 1934 r. i podpisany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego oraz Ministra Spraw Wojskowych Józefa Piłsudskiego.

Miecz pamiątkowy z dedykacją dla gen, Józefa Hallera. Na płazie głowni,na wysokości zastawy, rytowana dedykacja:
W hołdzie Kochanemu Wodzowi /Gen./Józefowi Hallerowi/ Hallerczycy/z/ Kajduk Wielkich 31.5.1925 r.

Z drobiazgów jest m.in. pocztówka "Marynarka Polska – obiad na torpedowcu", która została wysłana 13.07.1926 r. do Warszawy, ofrankowana znaczkiem Port Gdański,o nominale 10 gr. I jeszcze wyjątkowa, tkanina brokatowa 2 Korpusu Polskiego z 1940 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto