Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopocki Dom Aukcyjny. Pod młotek idą papierowe dzieła Berezowskiej, Lengrena, Witkacego...

Grażyna Antoniewicz
Wojciech Gerson

Wieśniacy z okolic Sandomierza, 1854 r.
Wojciech Gerson Wieśniacy z okolic Sandomierza, 1854 r. Sopocki Dom Aukcyjny
Wielkie nazwiska, ciekawe prace. W sobotę w Sopockim Domu Aukcyjnym kolejna już aukcja Prac na Papierze.

- Rzadkość stanowi dwustronna karta ze szkicownika Siemiradzkiego, tego samego artysty jest wizerunek młodego mężczyzny. Prawdopodobnie to autoportret Siemiradzkiego - mówi Małgorzata Kudelska z SDA. - Wyjątkowo piękna praca, utrzymana w secesyjnej ornamentyce to "Dziewanna" (gwasz, pastel") Kazimierza Sichulskiego z 1911 roku. Artysta, który znany jest głownie z karykatur, czy obrazów ukazujących huculski folklor malował też kwiaty.

Za oknem zima, ale i na aukcji powieje chłodem za sprawą akwareli "Polesie" Juliana Fałata. To malarz, któremu największa popularność przyniosły pejzaże zimowe, szczególnie te przedstawiające zakola rzeczne.
- Wirtuozeria, wrażliwość na kolor, umiejętność oddania najsubtelniejszych odmian barwy światła pozwalają zaliczyć go do najwybitniejszych artystów polskich - zapewnia Małgorzata Kudelska.

W zimowy klimat przeniesiemy się też za sprawą akwareli "Krajobraz nad rzeką św. Wawrzyńca" namalowanej przez Rafała Malczewskiego (syna Jacka Malczewskiego).

Wielbiciele twórczości Marcina Szancera znajdą na aukcji "Portret dziewczyny", "Śpiącego psa" i kostiumy do szekspirowskiego "Snu nocy letniej". Szancer kojarzy się nam jednak z cudownymi ilustracjami bajek, np, O Marysi sierotce i krasnoludkach".

Wiele prac wywoła na naszej twarzy uśmiech. Przede wszystkim jest Maja Berezowska autorka grafik o zabarwieniu erotycznym. Ilustrowała książki, zajmowała się również projektowaniem scenografii i kostiumów teatralnych. Jest i Zbigniew Lengren, który współpracował z wieloma czasopismami, ale największy rozgłos przyniosła mu postać profesora Filutka i jego psa Filusia, których rysował dla tygodnika "Przekrój ( w latach 1948-2003). Lengren zaliczany jest do pionierów polskiego komiksu prasowego. I oczywiście, jest klasyka.

- Jeśli chodzi o portrety, to mamy "Portret damy w kapeluszu" (1910 r.) Teodora Teodora Axentowicza, który malował piękności z arystokracji i patrycjatu krakowskiego. Prawdziwą pasją malarską artysty był portret pastelowy - dodaje Małgorzata Kudelska. - Tematem swoich prac uczynił też ludowe motywy kresowe.

- Mamy portret namalowany przez Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego, przedstawiający Franciszka Maciaka i Władysława Marcinkowskiego (pastel) namalowany przez Leona Wyczółkowskiego (z 1933 roku).
Z prac współczesny jest Franciszek Starowieyski, Tomasz Sętowski i jego "Zegarmistrz światła" , Kiejstut Bereźnicki, Ryszard Stryjec i inni.

Aukcja odbędzie się 21 stycznia o godz.17 w Sopockim Domu Aukcyjnym, ul. Bohaterów Monte Cassino 43

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto