Sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Marszałek i Zarząd Województwa Pomorskiego z absolutorium. 1,1 mld zł dochodu w 2020 r.

OPRAC.: red.
Marszałek i Zarząd Województwa Pomorskiego z absolutorium. 1,1 mld zł dochodu w 2020 r.
Marszałek i Zarząd Województwa Pomorskiego z absolutorium. 1,1 mld zł dochodu w 2020 r. Anna Skrzynecka/pomorskie.eu
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
19 za, 11 przeciw – takim stosunkiem głosów Sejmik Województwa Pomorskiego przyznał w poniedziałek, 28 czerwca 2021 roku marszałkowi Pomorza Mieczysławowi Strukowi i całemu zarządowi absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Tego samego dnia Sejmik przyjął także „Raport o stanie województwa pomorskiego w 2020 roku”.

Sesja odbyła się w poniedziałek, 28 czerwca. Głosowanie nad wotum zaufania poprzedziła długa dyskusja. Zgodnie z wymogami ustawowymi, zarząd województwa zobowiązany jest co roku do przedkładania raportu o stanie województwa Sejmikowi, który debatuje nad jego szczegółami.

Gospodarka na 5. miejscu w kraju

Referujący marszałek Mieczysław Struk wielokrotnie podkreślał wyzwania, jakie postawił przed samorządowcami rok 2020 r., w tym skutki niespodziewanej pandemii. Łącznie w minionym roku dochody województwa wyniosły 1 102 mln zł, wydanych zostało natomiast 1 062 mln zł. Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna oraz nakładanie kolejnych obostrzeń, wymagały wielokrotnego zmieniania struktury zaplanowanych wydatków, które w dużej mierze kierowano na system ochrony zdrowia oraz przedsiębiorców.

- Pandemia wywołała nowy rodzaj kryzysu społecznego. Najważniejszym wyzwaniem stało się zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz ekonomicznego mieszkańców. Mieliśmy i nadal mamy do czynienia z nadmiernym obciążeniem systemu ochrony zdrowia oraz bezpośrednim wpływem pandemii na nasz rynek pracy (wzrost stopy bezrobocia do 5,9 proc. - dop. red.). Na ratowanie ok. 135 tys. miejsc pracy przekazaliśmy ponad 587 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – mówił marszałek Struk. - Jednocześnie na wielu polach kontynuowaliśmy zaplanowane działania, a wiele udało się także zakończyć.

Szczegółowe sprawozdanie z wykonania budżetu województwa TUTAJ.

Marszałek mówił o zadaniach infrastrukturalnych w służbie zdrowia, a także m.in. o zakupie autobusów szynowych czy inwestycjach drogowych, w tym modernizacji ok. 130 km wojewódzkich tras. Przypomniał również o sfinalizowanym wraz z samorządem Gdańska, ujednoliceniu biletu komunikacji miejskiej oraz kolejowej.

- Pod względem PKB na mieszkańca pomorska gospodarka plasuje się obecnie na 5. pozycji w kraju. Z naszym potencjałem stajemy do rywalizacji z takimi gigantami jak woj. mazowieckie czy śląskie. Jeszcze lepiej plasuje się nas w rankingach wydajność pracy.

Absolutorium dla Marszałka i Zarządu Województwa Pomorskiego

Mieczysław Struk wyraził nadzieję na życzliwe podejście do przedstawionych informacji. Po zreferowaniu nastąpiła cała seria wystąpień, uwag i pytań. Większość z nich daleka była od rzeczowej analizy. W ciągu niespełna trzech godzin debaty nie brakowało politycznych polemik, zahaczających o sprawy Sławomira Nowaka, sprzedaż stoczni czy oświadczeń majątkowych. Radni klubu PiS zwracali głównie uwagę na niedoinwestowaną infrastrukturę drogową. Pojawiły się także zarzuty dotyczące bierności zarządu w sprawie budowy nowej siedziby Opery Bałtyckiej. Radna Anna Gwiazda poruszała z kolei kwestię związaną z nakładami na innowacyjność.

- Mamy wysokie, drugie po woj. mazowieckim, nakłady na badania oraz rozwój. Niestety efekt tego jest mizerny – mówiła radna PiS. - Pod względem odsetka produkcji, który może być uważany za innowacyjny, jesteśmy na 14. miejscu w Polsce. Z kolei pod względem sprzedanych produktów, które są wytworzone w nowych technologiach, jesteśmy na 10. miejscu. Te dane źle świadczą o rozwoju naszego województwa.

Radny Barzowski tradycyjnie dopominał się o remonty dróg w zachodniej części woj. pomorskiego, ale również powiecie chojnickim. Jednak jak przyznał, decyzję o głosowaniu przeciwko udzieleniu wotum zaufania, podjął z innego względu.

- Jest nie do przyjęcia, że z pieniędzy samorządu woj. finansuje się kampanię prezydentowi Trzaskowskiemu. To co zrobiliście w połowie ub. roku, wydając specjalny numer służący promocji pana Trzaskowskiego, jest nie do zaakceptowania. Chociażby za to, nie należy się panu wotum zaufania – mówił Jerzy Barzowski.

Absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu przyjęto 19 głosami „za”, przy 11 „przeciw”.

- Być może czasami nie wychodzi, być może nie wszystko się udaje, ale jednocześnie mam ogrom satysfakcji z tego co udało się zrobić przez ostatnich 10 lat – mówił marszałek Mieczysław Struk.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie