Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta w Sopocie. Zespół Szkół Handlowych z nową siedzibą. Radni przyjęli też rezolucję ws. „lex deweloper”

Ewa Andruszkiewicz
Piotr Hukało
To już pewne. Od nowego roku szkolnego Zespół Szkół Handlowych będzie mieścić się w budynku dawnego Gimnazjum nr 2 przy ul. Wejherowskiej 1. Trwający od ponad dwóch lat spór w tej sprawie rozstrzygnął przychylny dla władz miasta wyrok sądu.

Na czwartkowej (29.05.2019r.) sesji radni przyjęli uchwałę, która sankcjonuje pod względem formalnym i prawnym przeniesienie ZSH z dniem 31 sierpnia br. do nowej siedziby.

Przypomnijmy, że o przeniesieniu ZSH do budynku po wygaszanym w związku z reformą edukacji Gimnazjum nr 2 przy ul. Wejherowskiej, radni zdecydowali w lutym zeszłego roku. Z uwagi na liczne protesty, zarówno ze strony uczniów i nauczycieli, jak i radnych z opozycji, najpierw pomorski kurator oświaty, a następnie minister edukacji narodowej wydał ws. planowanej zmiany lokalizacji szkoły opinie negatywne.

Na powyższe rozstrzygnięcia władze Sopotu wniosły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

- Sąd na podstawie zebranych dowodów, orzeczeniem z dnia 29 stycznia br. uchylił w całości postanowienie pomorskiego kuratora oświaty oraz ministra edukacji narodowej, uznając m.in., że planowana zmiana siedziby nie spowoduje pogorszenia warunków bezpieczeństwa i nauczania uczniów, jak też, że budynek przy ul. Wejherowskiej 1 jest w zdecydowanie lepszym stanie technicznym do prowadzenia zajęć dydaktycznych niż budynek przy ul. Kościuszki 18/20 – informują sopoccy urzędnicy.

Wykonując wyrok sądu administracyjnego, postanowieniem z dnia 20 maja br. pomorski kurator oświaty ostatecznie pozytywnie zaopiniował zmianę siedziby Zespołu Szkół Handlowych. Na czwartkowej sesji radni przyjęli uchwałę, na mocy której przeniesienie ZSH do budynku przy ul. Wejherowskiej 1 nastąpi jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Warto dodać, że choć początkowo władze miasta planowały, że Zespół Szkół Handlowych zostanie przeniesiony do dwóch budynków: przy ul. Wejherowskiej i przy al. Niepodległości, teraz zapewniają, że zrobią wszystko, by ZSH mieścił się w całości pod tym pierwszym adresem tak, aby uczniowie nie musieli się przemieszczać między zajęciami.

- Przeniesienie siedziby Zespołu Szkół Handlowych poprzedzone będzie kompleksowym remontem budynku, który obejmować będzie m.in. prace adaptacyjne zwiększające liczbę pomieszczeń do nauki z 17 do 24, montaż dźwigu osobowego, dostosowanie szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz przebudowę i modernizację instalacji elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych – wyliczał w czasie czwartkowej sesji Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Sopotu. - Zakupione zostanie również wyposażenie do pracowni przedmiotowych i zawodowych. Realizacja tego zadania spowoduje, że Zespół Szkół Handlowych będzie docelowo funkcjonował w jednej lokalizacji, z nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym, w warunkach lokalowych zapewniających sprawną i bezpieczną organizację szkoły – dodawał.

Na pytanie radnej Kocham Sopot, Grażyny Czajkowskiej, co stanie się z budynkiem, w którym dotychczas mieścił się Zespół Szkół Handlowych, odpowiedział prezydent Jacek Karnowski.

- Chcemy, żeby na czas remontu do tego budynku został przeniesiony Urząd Miasta, a potem – aby został on w zasobach gminy i żeby po skończonym remoncie magistratu pełnione w nim były funkcje administracyjne – mówił prezydent Karnowski w czasie sesji.

Ale to nie wszystko. Większością głosów radni przyjęli też w czwartek rezolucję ws. planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W przygotowanym przez radnych Platformy Sopocian dokumencie został wyrażony sprzeciw wobec ekspansywnej gospodarce leśnej, prowadzonej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

- Położenie Sopotu na styku Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz linii brzegowej Bałtyku daje miastu ogromne możliwości i jest wartością nie do przecenienia. Mieszkańcy, kuracjusze i goście korzystają w naszym mieście z walorów przyrodniczo-krajobrazowych również podczas aktywnego wypoczynku. Z niepokojem obserwujemy, że ekspansywna gospodarka leśna prowadzi do wielu nieodwracalnych zniszczeń – wskazywali w czasie sesji radni Platformy Sopocian.

Jeszcze przed czwartkową sesją, wiceprezydent Sopotu, Marcin Skwierawski zwrócił się w tej sprawie do dyrektora Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

- Zwracam się z prośbą o uwzględnienie w zapisach Planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego dla obszaru leśnego otaczającego aglomeracje trójmiejską, zakazu prowadzenia gospodarki leśnej mającej na celu pozyskiwanie drewna. Tym bardziej, że prowadzona w ostatnim okresie tego typu działalność spowodowała zniszczenie wielu ścieżek i tras turystycznych – czytamy w liście, skierowanym przez wiceprezydenta Skwierawskiego do dyrektora Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Władze Sopotu mają nadzieję, że przygotowywany właśnie plan ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego uwzględni głos samorządu i że znajdą się w nim zapisy zakazujące wycinki drzew w Trójmiejskim Parku.

- Trójmiejski Park Krajobrazowy powstał w 1979 roku. 92 proc. jego powierzchni zajmują lasy. Lasy te mają trzy funkcje: społeczną (rekreacyjną, turystyczną), przyrodniczą i gospodarczą. W naszej rezolucji apelujemy o wprowadzenie zakazu wyrębu drzew w ramach prowadzonej gospodarki leśnej na terenie Parku – tłumaczył w czasie sesji Tomasz Lipiński, radny Platformy Sopocian. - Nie chcemy, aby powtórzyła się u nas sytuacja taka, jak miała miejsce w Puszczy Białowieskiej czy na Mierzei Wiślanej. W naszej części Parku mamy 800 gatunków roślin, 800 gatunków grzybów i 150 gatunków ptaków. Niepokoją nas dosyć duże wyręby, prowadzone na terenie Parku. Jak wynika z ostatnich badań, przeciwko nim jest ok. 40 proc. mieszkańców aglomeracji. Wycinki są tak duże ze względu na wzrost założonego wskaźnika pozyskanego drewna. Naszym zdaniem wyrąb powinien być jeśli nie zakazany, to na pewno ograniczony do minimum – dodawał.

Rezolucja została podjęta jednogłośnie.

W ślad za Gdańskiem, na czwartkowej sesji, większością głosów sopoccy radni przyjęli również rezolucję ws. nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw, w której zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o weto ustawy.

Wspomniana nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw dotyczy też tzw. „lex deweloper”, czyli przepisów, które w zamyśle miały wspierać budownictwo mieszkaniowe w ramach rządowego programu „Mieszkanie+”, a w praktyce wprowadziły budowlaną samowolkę i odebrały samorządom kompetencje.

Radni Prawa i Sprawiedliwości głosowali przeciw.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto