Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja osiedla Przylesie w Sopocie. Prowadzona jest termomodernizacja budynków, przebudowa chodników [zdjęcia]

Ewa Andruszkiewicz
Dzięki unijnemu dofinansowaniu, osiedle Przylesie w Sopocie zmieni się wkrótce nie do poznania. Prace idą już pełną parą. Wartość prowadzonej inwestycji to ponad 45 mln zł. We wtorek, 11.12.2018 r., plac budowy odwiedził prezydent Jacek Karnowski.

- Na dachach wszystkich dziewięciu budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie zainstalowane zostały już instalacje fotowoltaiczne - informuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu. - Od kilku miesięcy wycinane są balkony, gdyż tylko w ten sposób można wykonać kompleksową i sensowną termomodernizację budynków.

I tak 1-metrowe dotąd balkony zastępowane są 4,5-metrowymi, przystosowanymi do umieszczenia również na nich baterii fotowoltaicznych. - To rewolucja niespotykana w skali całego kraju, ponieważ nigdzie indziej w Polsce, na blokach jedenastopiętrowych nie wykonywano tak głębokiej ingerencji w budynki i nie instalowano nowych, powiększonych balkonów. W dodatku balkonów przystosowanych do produkcji energii - mówi dalej Dyksińska.

Oprócz wymiany balkonów zakres realizowanego projektu obejmuje też m.in. docieplenie ścian zewnętrznych każdego budynku i piwnic, termomodernizację stropu dachu, wymianę przewodów instalacji ciepłej i zimnej wody, wymianę źródeł światła na energooszczędne oraz przebudowę osiedlowej drogi i chodników.

- Obecnie w kolejnych budynkach osiedla trwają prace polegające na wymianie instalacji wodociągowych na poziomie piwnic i w pionach w mieszkaniach. Wymieniana jest instalacja wody zimnej i ciepłej wraz z wodomierzami. Nowe wodomierze będą odczytywane zdalnie. W piwnicach i w kolejnych pomieszczeniach każdego pionu wymieniana jest również instalacja grzewcza - informuje Dyksińska.

Jednocześnie wokół budynków trwają prace ziemne związane z budową fundamentów pod nowe balkony.

- Szkoda, że szczyt klimatyczny nie odbył się tu u nas, na Przylesiu. Polska miałaby się czym pochwalić i zyskać uznanie międzynarodowych delegacji. Bo na tym osiedlu, na naszych oczach odbywa się prawdziwa, technologiczna rewolucja – mówił podczas spotkania prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

- Całe ściany fundamentowe po odkryciu do ławy budynku zostają uszczelnione, naprawione przepusty kablowe, wymieniana jest instalacja wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa, deszczowa i odgromowa. Ostatecznie po wybudowaniu fundamentów balkonowych i nałożeniu na fundamenty izolacji przeciwwodnej, całość jest izolowana termicznie, zabezpieczana folią budowlaną i obsypywana ziemią - wyjaśnia Piotr Kurdziel, prezes SM Przylesie. - Ważnym realizowanym zadaniem jest wymiana otoków uziemienia. Prawidłowa instalacja odgromowa to warunek bezpieczeństwa pożarowego i użytkowania budynków. W tym roku planujemy wykonać wszystkie fundamenty balkonowe oraz poziomy wodociągowe i grzewcze w sześciu budynkach. Natomiast piony wykonane powinny być w trzech budynkach – dodaje.

Jak tłumaczą sopoccy urzędnicy, dodatkowym rezultatem prowadzonej termomodernizacji i rewitalizacji osiedla Przylesie będzie zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla do atmosfery, przez co projekt przyczyni się również do poprawy jakości powietrza oraz stanu środowiska w skali lokalnej.

ZOBACZ TAKŻE: Termomodernizacja jednym ze sposobów walki ze smogiem.

Agencja TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto