Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt „Sopocianie”. Powstaje encyklopedia o mieszkańcach kurortu

Ewa Andruszkiewicz
Projekt "Sopocianie". Celem projektu jest zebranie dokumentacji archiwalnej i fotograficznej, która pomoże dokonać zapisu biografii sopocian
Projekt "Sopocianie". Celem projektu jest zebranie dokumentacji archiwalnej i fotograficznej, która pomoże dokonać zapisu biografii sopocian Karolina Misztal
Czarno-białe fotografie, artefakty, cenne pamiątki, wspomnienia i opowieści stworzą wspólnie zapis biografii mieszkańców kurortu.

Projekt „Sopocianie” realizowany jest przez Muzeum Sopotu. Jego adresatami są wszyscy mieszkańcy, chętni do podzielenia się swoją historią z szerszą publicznością. Do placówki przynosić można zarówno przedmioty z przeszłości, zdjęcia, jak i spisane wspomnienia. Na ich podstawie powstać ma w przyszłości obszerna publikacja.

Projekt ma ukazać bogactwo i różnorodność życiorysów, postaw, dokonań i dziejów wielonarodowej społeczności Sopotu na przestrzeni kilku stuleci, aż po dzień dzisiejszy - czytamy na stronie projektu.

Projekt"Sopocianie": Nowa strona internetowa i Encyklopedia Sopocian

- Mamy już m.in. opowieści ludzi, którzy przyjechali do Sopotu po wojnie, którzy pełnili w przeszłości jakieś ważne funkcje w mieście, ale też ludzi, którzy byli zwykłymi mieszkańcami kurortu. Interesują nas historie zarówno osób, które miały ważne znaczenie w życiu kulturalnym czy sportowym Sopotu, ale też historie zwykłych sopocian, którzy po prostu się tu wychowali - opowiada Katarzyna Kreft z Muzeum Sopotu. - Wszystkie opowieści są spisywane w postaci relacji, a zdjęcia skanowane i następnie umieszczane na stronie projektu. Znajduje się tam zarówno galeria, jak i cały zbiór opowieści.

Wśród nich już teraz przeczytać można m.in. o rodzinie Claaszenów, w których domu mieści się obecnie siedziba Muzeum Sopotu.
- Jest też np. historia pani Zofii Hłasko, która mieszkała w Sopocie, a była mistrzynią saneczkarstwa - dodaje Katarzyna Kreft.

W 2013 roku projekt koncentrował się na latach 1945-1948. W 2014 skupiał się na wspomnieniach i pamiątkach sięgających 1970 roku. W 2015 szczególnym zainteresowaniem cieszyły się lata 1971-1989. Dziś trwa kontynuacja projektu.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto