Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Badają drewniane jednostki

Magdalena Gintowt-Dziewałtowska
Magdalena Gintowt-Dziewałtowska
Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej to zbiór zdjęć 3D wykonanych pod wodą
Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej to zbiór zdjęć 3D wykonanych pod wodą Gdansk.pl / Narodowe Muzeum Morskie
"Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" to dwuletni projekt Narodowego Muzeum Morskie w Gdańsku. Nurkowie zbadali już "Porcelanowiec", "Głazik" i "Portowiec" i znaleźli rożne przedmioty, m.in. butelki, porcelanę, fragmenty obuwia czy fajki.

Projekt "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego” ma na celu wykonanie fotogrametrycznej dokumentacji 3D wraków drewnianych jednostek z Zatoki Gdańskiej. Następnym punktem jest prezentacja modeli 3D na stronie internetowej pod nazwą "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej". NMM w Gdańsku od 2013 roku rozwija nową metodę dokumentacji podwodnej tworząc modele 3D wraków. Do każdego obiektu wykonywanych jest kilka tysięcy fotogramów, które potem komputer składa w szczegółowy model 3D. Metoda była wcześniej stosowana na lądzie, ale naukowcy z NMM są, obok Amerykanów z Uniwersytetu w Teksasie, światowymi pionierami w dziedzinie przeniesienia jej pod wodę.

Ekipa nurków i archeologów z Narodowego Muzeum Morskiego została nominowana do prestiżowej nagrody Travelery, wydawnictwa National Geographic, w kategorii "Naukowe odkrycie roku" za opracowanie i wdrożenie nowatorskiej metody podwodnego dokumentowania wraków w 3D.

Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Trzy wraki

"Porcelanowiec" F53.27 będący pozostałością 20-metrowej jednostki żaglowej zbudowanej w I połowie XIX wieku z drewna świerkowego i sosnowego, która zatonęła po roku 1853. Na stanowisku odkryto fragmenty angielskich naczyń fajansowych i mosiężną tabakierę wytworzoną w Szwecji.

Czytaj:
"Głazik" To drugi wrak po niewielkim statku żaglowego o długości kilkunastu metrów, zbudowany po roku 1831. Statek zatonął na wysokości Gdyni Redłowa, w odległości 2,5 km od brzegu z ładunkiem głazów o średnicy do 1 metra. Z wraku wydobyto, m.in. zakorkowaną butelkę kamionkową na wodę sodową "Selters". Po analizie składu płynu okazało się, że wewnątrz znajdował się jednak gin.

"Portowiec". To wrak F53.14 zalegający w rejonie wejścia do portu Gdańskiego. Jest reliktem 30-metrowego statku żaglowego zbudowanego z drewna dębowego. Jednostkę wykonano w XIX wieku. Z wraku wydobyto ponad 140 zabytków, m.in.: fragmenty obuwia, naczynia ceramiczne, buteleczkę szklaną, narzędzia ciesielskie, jufers z zawiasową podwięzią, żelazne bolce i trzpienie, czerpak łyżeczki cynowej, 4 muszle ostryg i fragmenty fajeczek glinianych. Znaczna część wraku zagłębiona jest w dnie, z którego wystają elementy burt sięgające do wysokości pokładu. Stępka wraku znajduje się ponad 2,5 metra pod powierzchnią dna morskiego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto