Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porozmawiajmy o nowym dworcu w Sopocie. Spotkanie z mieszkańcami w Domu Zdrojowym

Kamila Grzenkowska
Czy przy okazji przebudowy dworca kolejowego do Sopotu powinny być wprowadzane współczesne trendy architektoniczne? Mieszkańcy miasta są w tej kwestii podzieleni. By rozwiać ich wątpliwości, urzędnicy zapraszają na spotkanie w Domu Zdrojowym - pisze Kamila Grzenkowska

Współczesna architektura i nowoczesny wygląd projektowanego dworca PKP nie do wszystkich serc sopocian trafiły. Po tym, jak przed tygodniem poinformowaliśmy o zakończeniu prac projektowych nowego budynku dworca kolejowego oraz obiektów na terenach przydworcowych i pokazaliśmy ostateczne już wizualizacje, w internecie rozgorzała dyskusja. W przeważającej liczbie wypowiadali się przeciwnicy tego typu architektury, którzy zarzucają planowanemu obiektowi brak sopockiego charakteru.

Czytaj także: Dworzec w Sopocie. Jak będzie wyglądał teren dworca kolejowego w nadmorskim kurorcie?

O tym, że obecny budynek PKP wymaga przebudowy bądź wręcz zrównania z ziemią przekonani są chyba wszyscy mieszkańcy Sopotu. Nie każdy jednak tak sobie wyobrażał jego nowy kształt. Pierwszy projekt tej inwestycji zaprezentowano już przed rokiem, w tym czasie przeszedł kilka modyfikacji. Ostatecznego pomysłu na sopocki dworzec broni jego autor - Marcin Kaniewski, główny projektant inwestycji.

- Nie spodziewałem się aż takiej burzy - przyznaje. - Przez ten czas słuchaliśmy krytycznych uwag zarówno mieszkańców, jak i Honorowej Rady Architektów przy Prezydencie Sopotu. Niektóre nas przekonały i wprowadziliśmy zmiany w części rozwiązań, zwłaszcza w układzie komunikacyjnym.

Gorącą atmosferę dyskusji okołodworcowej chcą studzić sopoccy urzędnicy. Dlatego organizują w piątek i niedzielę spotkania z mieszkańcami, poświęcone planowanej przebudowie dworca. Dyskusja odbędzie się w siedzibie Informacji Turystycznej przy pl. Zdrojowym 2, w godz. 16 -18. Wezmą w niej udział m.in. prezydent Sopotu, Jacek Karnowski i projektant Marcin Kaniewski.

Przebudowa terenów przydworcowych realizowana będzie w formule partnerstwa publiczno - prywatnego (w ten sposób w Sopocie powstało dotychczas Centrum Haffnera). Do ogłoszonego ponad rok temu przetargu stanęły dwie firmy, ale tylko jedna - Bałtycka Grupa Inwestycyjna - spełniała wszystkie warunki formalne. Urzędnicy nie mieli więc
zbyt wielu ofert, w których mogli przebierać, decydując się na realizację tej inwestycji w formule ppp.

Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, nie odpowiada wprost na nasze pytanie, czy podoba mu się projekt przebudowy dworca.

- Projekt jest bardzo ciekawy, funkcjonalny, wykonany ze szlachetnych materiałów z bardzo przemyślaną, bogatą zielenią - mówi. I dodaje, że dla niego sopocka architektura oznacza różnorodność.

- Zgadzam się ze zdaniem Honorowej Rady Architektów i pani konserwator zabytków, że należało postawić na architekturę nowoczesną, a nie doklejać budynki "udające" zabytkowe - mówi.

Realizacja inwestycji rozpocznie się najprawdopodobniej na początku przyszłego roku. Ma być gotowa w pierwszej połowie 2014 r.

Kompleks będzie się składał z trzech części: handlowo-usługowej, hotelowej i dworca kolejowego. Powierzchnia zabudowy wyniesie 7230 m kw. Cała inwestycja ma kosztować ok. 100 mln złotych. 20 proc. wartości tej budowy to wkład własny BGI, a reszta pochodzić będzie z kredytów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto