Spis treści
APAP dla dzieci FORTE – co to za lek?
APAP dla dzieci FORTE to lek na gorączkę dla najmłodszych pacjentów. Sprzedawany jest w postaci zawiesiny doustnej. "Syrop" zawiera paracetamol – substancję, która ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. APAP dla dzieci FORTE stosuje się w leczeniu o raczej niskim stopniu nasilenia.
Kiedy się stosuje APAP dla dzieci FORTE
Tego leku używa się go w leczeniu m.in.
- bólu gardła,
- bólu głowy,
- bólu związanego z zapaleniem ucha,
- bolesnego ząbkowania,
- bólu po usunięciu migdałków podniebiennych,
- gorączki w przebiegu grypy,
- przeziębienia i innych schorzeń.
Można go kupić w aptekach bez recepty.
Po jakim czasie działa APAP dla dzieci FORTE?
Przeciwbólowy i przeciwgorączkowy lek powinien zadziałać w ciągu pół godziny, choć warto pamiętać, że faktyczna prędkość zależna jest od kilku zmiennych. To trzeba wziąć pod uwagę, gdy po APAP dla dzieci FORTE sięgniemy w sytuacji podbramkowej - gdy niezbędna będzie błyskawiczna reakcja leku:
- waga dziecka
- wiek dziecka
- wysokość temperatury.
Dlaczego wstrzymano sprzedaż APAP dla dzieci FORTE?
To pokłosie licznych zgłoszeń klientów aptek, którzy zaniepokojeni byli niewłaściwym wyglądem leku. Takie sygnały napłynęły do Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych w Gdańsku, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim i Krakowie.
- Zgodnie z tymi zgłoszeniami zawiesina w butelce zawierała pęcherzyki gazu i była spieniona, na skutek czego zwiększała swoją objętość i wypełniała całe opakowanie. W innych opisanych przypadkach zawiesina była rozwarstwiona i niejednorodna - wyliczają w serwisie ktomalek.pl.
Dlatego zapadła decyzja o wstrzymaniu sprzedaży APAP dla dzieci FORTE do czasu zakończenia działań wyjaśniających. Z kolei GIF podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie wszystkich podejrzanych serii leku na terenie całego kraju.
Które serie syropu APAP dla dzieci FORTE wstrzymano?
W obrocie na terenie całej Polski wstrzymano lek US Pharmacia Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu o nazwie: APAP dla dzieci FORTE, Paracetamolum, zawiesina doustna, 40 mg/ml, butelka 150 ml, o numerach serii:
- Seria J1546, termin ważności: 12.2024
- Seria J1547, termin ważności: 12.2024
- Seria J1548, termin ważności: 12.2024
- Seria J1549, termin ważności: 12.2024
- Seria L0968, termin ważności: 06.2025
- Seria L0969, termin ważności: 06.2025
- Seria L0970, termin ważności: 06.2025
- Seria L0971, termin ważności: 06.2025
- Seria L1151, termin ważności: 07.2025
- Seria L1152, termin ważności: 07.2025
- Seria L1153, termin ważności: 07.2025
- Seria L1154, termin ważności: 07.2025
- Seria L1813, termin ważności: 11.2025
- Seria L1814, termin ważności: 11.2025
- Seria L1833, termin ważności: 11.2025
- Seria L1834, termin ważności: 11.2025
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?