Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorskie szpitale gotowe na przyjęcie uchodźców. Na chorych czeka 400 łóżek

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Karolina Misztal
Dla obywateli Ukrainy, którzy będą potrzebowali fachowej pomocy lekarskiej, w pomorskich szpitalach przygotowano prawie 400 łóżek. Na ratunek przyjdą im oddziały chirurgiczne, ortopedyczne i rehabilitacyjne.

Uciekający przed wojną sąsiedzi ze Wschodu mogą trafić na Pomorze z licznymi urazami, m.in. klatki piersiowej, brzucha czy kończyn. Na Pomorzu fachową pomoc będą mogli znaleźć w następujących szpitalach:

  • Szpitale Pomorskie (Gdynia, Wejherowo),
  • spółka Copernicus (Gdańsk),
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku.
  • Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie.

Na potrzebujących, w placówkach tych czeka łącznie ok 400 łóżek.

– Pomocą mają zostać objęte osoby, które odniosły obrażenia w wyniku starć militarnych, żołnierze, cywile, w tym kobiety i dzieci - informuje marszałek Struk. - Ranni będą potrzebować głównie opieki chirurgów, ortopedów, rehabilitacji, a także wsparcia psychologicznego. Uchodźcy będą mogli skorzystać też z opieki lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz szczepień ochronnych.

Szpitale te zadbały o odpowiednie rezerwy leków, materiały opatrunkowe, zapas paliwa do pojazdów, a także agregary i materiały medyczne, niezbędne do udzielania świadczeń medycznych uchodźcom.

Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. J. Titz-Kosko w Sopocie zadeklarowało chęć pomocy pacjentom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zwyrodnieniami oraz wymagający rehabilitacji ze względu na schorzenia narządów ruchu. Na oddziale rehabilitacyjnym dla dorosłych czeka 36 łóżek, natomiast na chirurgii urazowo-ortopedycznej - 10. Do dyspozycji pacjentów z Ukrainy oddano także trzyłóżkową salę pooperacyjną z OIT.

W sopockim szpitalu pomoc odnajdą również dziecięcy pacjenci z zapaleniem stawów, wadami wrodzonymi i rozwojowymi kręgosłupa oraz kończyn górnych i dolnych, czy schorzeniami mięśni. Zadbają o nich wykwalifikowani medycy z oddziału reumatologicznego i rehabilitacyjnego dla dzieci.

W opiekę w zakresie chirurgii dziecięcej może zostać włączony Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku.

Należy podkreślić, że wszystkim pracownikom, pochodzącym z Ukrainy, którzy pracują w pomorskich podmiotach medycznych, zapewniono pomoc psychologiczną. Szpital w Słupku i spółka Copernicus zaoferowały też pomoc w poszukiwaniu kwater dla rodzin pracowników, którzy przybędą z terenu objętego wojną.

Ponadto, w podmiotach medycznych na terenie całego województwa trwają zbiórki środków opatrunkowych oraz leków, które zostaną dostarczone na Ukrainę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto