Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorskie pielęgniarki wypiszą receptę. Pierwszych 15 już ma uprawnienia

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Pielęgniarki na Pomorzu walczyły nie tylko o szersze uprawnienia, ale przede wszystkim o wyższe płace.
Pielęgniarki na Pomorzu walczyły nie tylko o szersze uprawnienia, ale przede wszystkim o wyższe płace. P. Świderski
Pierwszych piętnaście pielęgniarek z Pomorza zdobyło uprawnienia do samodzielnego wystawiania recept pacjentom.

15 stycznia absolwentki specjalistycznego kursu zorganizowanego przez Katedrę Pielęgniarstwa GUMed odebrały certyfikaty na podstawie których wolno im – bez konsultacji z lekarzem, zlecać pacjentom część badań diagnostycznych i przypisywać niektóre leki. Prawo to tego dały im nowe przepisy, które obowiązują od 1 stycznia br.

Kurs ukończyło piętnaście kobiet – w tym czternaście pielęgniarek i jedna położna. Na co dzień pracują one w Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed, w przychodni Puls Medic i NZOZ PiPŚR Med. – Dom Gdańsk, w NZOZ „Przychodnia”w Kościerzynie oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach.

- Zainteresowanie tym, jednym pierwszych kursów tego typu w Polsce, było bardzo duże - przyznaje dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, kierownik Katedry Pielęgniarstwa GUMed. - Zarówno wśród samych pielęgniarek, jak i szefów przychodni podstawowej opieki zdrowotnej z całego Pomorza. Ze względu na ograniczone fundusze mogła z niego skorzystać tylko garstka chętnych. Zajęcia trwały przez miesiąc, objęły 64 godziny zajęć prowadzonych przez najwyższej klasy specjalistów – lekarzy, farmakologów oraz prawników. Przekazana przez nich wiedza jest niezbędna, bo samodzielne ordynowanie leków to nie tylko większe kompetencje pielęgniarek , ale i o wiele większa odpowiedzialność.

- I właśnie ze względu na większą odpowiedzialność za te nowe obowiązki pielęgniarki powinny otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie – uważa Ilona Kwiatkowska-Falkowska, wiceprzewodnicząca OZZPiP na Pomorzu. - Poza tym lista leków refundowanych nieustannie się zmienia. Lekarze mogą w każdej chwili sprawdzić poziom refundacji danego leku, my nie mamy dostępu do takiego programu. Co będzie jak pielęgniarka się pomyli? Będzie – jak lekarz – płacić NFZ karę?

W myśl nowych przepisów pielęgniarki mogą samodzielnie zlecić m. in. badanie krwi, moczu, EKG, leki ze specjalnego wykazu MZ (w tym antybiotyki) i wyroby medyczne (np. opatrunki). Zdaniem Anny Wonaszek – szefowej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku - możliwość wystawiania recept przez pielęgniarki i położne skróci kolejki do lekarzy. Od wielu lat uprawnienia takie mają już pielęgniarki m. in. w USA, Kandzie, Wielkiej Brytanii i pacjenci są z tego bardzo zadowoleni. Głównie dlatego, że pielęgniarka ma dla nich więcej czasu niż lekarz. Zanim wystawi receptę, dokładnie zbada pacjenta i wszystko mu wytłumaczy. Najwięcej zleceń na badania diagnostyczne i recept wystawiają tam pielęgniarki zatrudnione w podstawowej opiece zdrowotnej oraz opiece hospicyjnej i długoterminowej.

Kolejne kursy, finansowane już za pieniądze unijne i to dla pielęgniarek całej Polski, rozpocząć się mają najwcześniej w marcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto