Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Koncert "Cztery pory roku" i nowa płyta [ROZMOWA]

Monika Jankowska
Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Dyrygent i dyrektor artystyczny PFK, Wojciech Rajski
Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Dyrygent i dyrektor artystyczny PFK, Wojciech Rajski Przemek Świderski
Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Stephana Schreckenbergera i skrzypaczka Rebekka Hartmann wystąpią w niedzielę z koncertem "Cztery pory roku" w sali koncertowej PFK Sopot.

Koncert "Cztery pory roku" odbędzie się w niedzielę o godz. 16 w PFK Sopot. O wspólnej płycie pianisty Alexandra Krichela i PFK Sopot, opowiada dyrektor artystyczny PFK, Wojciech Rajski.

26 września miała miejsce premiera wspólnej płyty Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i znakomitego młodego pianisty Alexandra Krichela pod tytułem "Chopin : Hummel : Mozart". Co było kluczem do uwiecznienia dzieł tych właśnie a nie innych artystów?
Doboru utworów dokonał nasz solista, Alexander Krichel. Na płycie miłośnicy muzyki znajdą: "Krakowiaka op. 14" Chopina, "Fantazję na temat Oberons" Hummla, "Koncert fortepianowy A-dur nr 12" Mozarta oraz "Wariacje op. 2 na temat La ci darem la mano", również Chopina. Wszystkie te cztery utwory są ze sobą powiązane, a tematyka ich oscyluje wokół Chopina właśnie. W utworach znamiennego polskiego kompozytora zauważamy wpływ twórczości pianistycznej Hummla, w szczególności w jego dwóch koncertach fortepianowych. Ciekawym jest, że Chopin miał w swoim repertuarze koncert fortepianowy B-moll austriackiego kompozytora. Obaj muzycy zresztą się znali. Dodam jeszcze, że na naszej płycie mamy do czynienia z drugim w światowej historii profesjonalnym nagraniem koncertu Hummla. Dla mnie osobiście największą radością było to, że uczestniczyłem w nagraniu dwóch utworów Chopina. W jego "Krakowiaku" jestem bezgranicznie zakochany i mógłbym grać go bez przerwy!

Czytaj więcej na temat

A czy zdradzi Pan skąd u młodego niemieckiego pianisty tak dojrzała fascynacja Chopinem?
Zacznę od tego, że Krichel to młoda, wschodząca gwiazda pianistyki, na którą postawiła Sony - firma, dla której nagrywaliśmy płytę. Kilka lat temu graliśmy z Krichelem wspólny koncert, z którego obie strony były bardzo zadowolone. Kiedy przygotowywał się do swojej pierwszej płyty z orkiestrą, a trzeciej w swojej karierze muzycznej, poprosił o to, byśmy to na tej płycie grali. W jego imieniu z tym zapytaniem zadzwoniła do nas Sony. Było nam bardzo miło i z chęcią tę propozycję przyjęliśmy. Faktycznie, mimo młodego wieku jego interpretacje są bardzo dojrzałe i głębokie. Chopin jest jego inspiracją, Alexander się z nim utożsamia i podziwia go. Jego marzeniem było nagranie Chopina w Warszawie, mieście, z którym kompozytor był tak mocno związany i w którym brał swoje pierwsze lekcje gry na fortepianie. Podziękowania należą się również Dyrekcji warszawskiego Instytutu Chopina, która udostępniła nam fortepian na potrzeby nagrań.

Młody, utalentowany, ale również pracowity i ambitny, gdyż zrealizowany na płycie program jest, co tu dożo mówić, niezwykle trudny…
To prawda. Jeżeli chodzi o partie solistyczne, to trzy z czterech wybranych kompozycji charakteryzują się ogromnym stopniem trudności. Nagrywanie tych utworów było dla niego bardzo męczące, proszę pamiętać, że poświęcał na to od sześciu do ośmiu godzin dziennie. To tak, jakby ktoś kazał nam skakać przez cały dzień wzwyż i osiągać wynik zbliżony do rekordu świata. Dlatego w trakcie prób i sesji nagraniowych nie obyło się bez pomocy masażysty.

Brzmi interesująco. Zdradzi Pan coś więcej o tym, jak przebiegała praca?
Nagrania odbywały się w dniach 10-14 lipca w studiu koncertowym S 1 Polskiego Radia w Warszawie, w przyjemnej, acz niezwykle pracowitej atmosferze. Z wyboru tego miejsca jestem bardzo zadowolony, gdyż gwarantuje ono najlepszą akustykę. Korzystając z okazji chciałbym podziękować naszemu mecenasowi - Grupie ENERGA - która od lat wspiera nas finansowo. Tak było i tym razem, bez tej pomocy zrealizowanie nagrania nie byłoby możliwe.

Nagrania i premiera zakończone sukcesem - gratuluję. Jakie są zatem Pana plany na najbliższy czas?
Dziękuję! Nagrywamy z Polską Filharmonią Kameralną Sopot jedną, dwie płyty rocznie i mamy ich na naszym koncie już 70. W przyszłym roku planujemy realizację nagrania IX Symfonii Beethovena. Będzie ona zwieńczeniem naszej pracy nad symfoniami tego kompozytora. Już pod koniec miesiąca wybieramy się na tournée koncertowe po Niemczech z światowej sławy pianistą Krystianem Zimermanem. Koncertować z nim to wydarzenie szczególne, rzekłbym unikatowe. Alexandra Krichela chcę zaprosić do Sopotu na początku przyszłego roku.

Proszę na zakończenie powiedzieć gdzie można nabyć ten nasycony miłością do Chopina album?
Polecam zakup albumu przez Internet, co weźmy za znak czasu. Jest on dostępny na: Amazon Germany, Amazon UK, Amazon USA, iTunes oraz jpc. W sklepie, nagranie można znaleźć jedynie za granicą, ale pracujemy nad tym aby pojawił się też w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto