Polpharma wygrywa z Treflem, mistrz testuje Polaków

Paweł Durkiewicz
Kolejny sparing na obozie w litewskiej Kłajpedzie mają za sobą koszykarscy mistrzowie Polski z Asseco Prokomu Gdynia. Tym razem gracze Tomasa Pacesasa wygrali 75:56 z ekipą wicemistrza Łotwy, VEF Ryga.

Mimo fatalnie rozegranej pierwszej kwarty (przegranej 9:22), gdynianie potrafili odnaleźć swój rytm gry i pomiędzy drugą, a trzecią kwartą zaliczyli aż 21 punktów z rzędu, co pozwoliło im przejąć kontrolę nad meczem. Znakomicie spisał się Przemysław Zamojski, który poza zdobytymi 18 "oczkami", wymusił aż dziewięć fauli rywali.
Jednak największym hitem okazał się skład Asseco Prokomu. Po Robercie Witce i Iwo Kitzingerze, kolejnymi testowanymi przez klub polskimi koszykarzami okazali się Paweł Kowalczuk (ostatnio w Treflu Sopot), Dawid Przybyszewski (Energa Czarni Słupsk), Sebastian Balcerzak (AZS Koszalin). Z drużyną trenuje też Niemiec polskiego pochodzenia Kevin Wysocki (w poprzednim sezonie rezerwowy w niemieckim New Yorker Phantoms Brunszwik).
Spotkanie towarzyskie rozegrały także ekipy Trefla Sopot i Polpharmy Starogard Gdański. Tu lepsi byli goście z Kociewia, którzy zwyciężyli w hali 100-lecia 83:78 w meczu z dwoma zupełnie różnymi połowami. W pierwszych 20 minutach stroną przeważającą był Trefl. W ekipie trenera Karlisa Muiznieksa nie zawodziła skuteczność w ataku, nie można też było mieć zastrzeżeń co do obrony. Do przerwy gospodarze wygrywali 41:34, a ich przewaga mogła być większa, gdyby nie świetna skuteczność "Kociewskich Diabłów" w rzutach za trzy punkty (w całym meczu 11/22). Po zmianie stron dzięki kolejnym akcjom podkoszowych gości (bardzo dobre występy Kirka Archibeque'a i Briana Gilmore'a) różnica w wyniku szybko stopniała.
Kluczem do zwycięstwa Polpharmy, poza znakomitą skutecznością, była wygrana walka pod koszem. Archibeque, Gilmore, a także doświadczony Tomasz Cielebąk byli dużo lepsi od Dragana Ceranicia (mnóstwo przestrzelonych rzutów spod kosza) i Michała Hlebowickiego. Na pochwałę zasłużyli też Kamil Chanas i rezerwowy rozgrywający Karol Szpyrka. W Treflu zdecydowanie najskuteczniejszy był Giedrius Gustas (21 "oczek", w tym 4 trafienia zza linii 6.75).

Asseco Prokom Gdynia - VEF Ryga 75:56 (9:22, 19:13, 24:9, 23:12)
Asseco Prokom: Zamojski 18, Hrycaniuk 11, Wilks 11, Ewing 10, Łapeta 10, Kostrzewski 7, Szczotka 3, Przybyszewski 3, Kowalczuk 2, Burrell 0, Balcerzak 0

Trefl Sopot - Polpharma Starogard Gdański 78:83 (25:18, 16:16, 17:23, 20:26)
Trefl: Gustas 21, Dylewicz 13, Kikowski 10, Hlebowicki 9, Stefański 9, Beal 6, Waczyński 5, Kinnard 3, Ceranić 2
Polpharma: Gilmore 18, Archibeque 16, Cielebąk 9, Hicks 9, Chanas 9, Vaughn 8, Mroczek 7, Dutkiewicz 3, Szpyrka 3, Gruner 1, Metelski 0