Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Początek kwietnia z mrozem i śniegiem! Jak zadbać o rośliny, żeby powrót zimy im nie zaszkodził? Oto, co trzeba zrobić w ogrodzie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zima wróciła do polskich ogrodów. Trzeba zadbać o wrażliwe gatunki roślin.
Zima wróciła do polskich ogrodów. Trzeba zadbać o wrażliwe gatunki roślin. Katarzyna Laszczak
Do Polski wróciła zima. W wielu regionach pada śnieg, a najbliższe noce będą mroźne. W Polsce takie sytuacje zdarzają się w kwietniu dość często, jednak w tym roku jest to szczególnie niebezpieczne dla roślin, bo ochłodzenie nadeszło po dłuższym okresie ciepła, kiedy to rośliny żwawo ruszyły z wegetacją. Dlatego nagłe ochłodzenie może im teraz zaszkodzić. Co zrobić, żeby rośliny nie ucierpiały za bardzo podczas kwietniowego ataku zimy? Podpowiadamy!

Spis treści

Zima zaskoczyła ogrodników

Początek kwietnia powitał nas powrotem zimy. Już prawie w całej Polsce pada śnieg, a najbliższe noce mają być mroźne. Szczególnie zimno ma być w nocy z piątku na sobotę (z 1. na 2. kwietnia), ale najniższe temperatury ma przynieść noc z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek - miejscami temperatury spadną poniżej -10 st. C. I niby mróz i śnieg na początku kwietnia nie są jakimiś wyjątkowymi zjawiskami w polskim klimacie, jednak problem polega na tym, że do tej pory było wyjątkowo ciepło i rozwój roślin jest bardziej zaawansowany niż zwykle o tej porze roku.

Rośliny ogrodowe „odzwyczaiły się” się już od mrozów, a balkonowe – najczęściej w ogóle ich nie zaznały. Dlatego nagły spadek temperatur jest dla nich groźny i trzeba odpowiednio o nie zadbać.

IMGW w eksperymentalnej prognozie długoterminowej na kwiecień 2022 r., przewiduje, że średnia temperatura powietrza będzie niższa niż w tym miesiącu w latach 1991-2020, za to opadów będzie więcej. Nie znaczy to, że nie będą zdarzać się cieplejsze dni - jest tu mowa o średniej temperaturze dla całego miesiąca, zarówno nocy, jak i dni.

Okrywanie roślin

Zimowe okrycia roślin w tym roku prawie nie były potrzebne, ale jeśli w naszym regionie jest zapowiadany mróz, to teraz trzeba po nie sięgnąć. Do okrycia roślin w ogrodzie najlepsza będzie biała agrowłóknina. Trzeba zabezpieczyć przede wszystkim wrażliwe gatunki, w tym kwitnące krzewy, w szczególności hortensje ogrodowe i dębolistne, bo jeśli teraz przemarzną ich pączki kwiatowe, to rośliny nie zakwitną.

Mniejsze rośliny lub schodzące byliny można nakryć np. kartonowym pudłem, wiadrem, miednicą czy przeciętym 5 litrowym pojemnikiem na wodę. Jednak osłony, które nie są przezroczyste, nie powinny pozostawać długo na roślinach, które już zaczęły się zielenić. Z kolei przy plastikowych trzeba uważać, żeby rośliny nie zaparzyły się (szczególnie jeśli dzień będzie w miarę ciepły). Najlepiej zakładać je tylko na mroźne noce.

Zabezpiecz ziemię przed mrozem

Jeśli pozbyliśmy się już zimowych ściółek na podłożu (pogoda zachęcała do tego), a zapowiadany jest mróz bez śniegu, miejsca, gdzie schodzą rośliny, również okryjmy agrowłókniną, obsypmy kompostem lub okryjmy stroiszem (gałązkami iglaków). Pamiętajmy o zabezpieczeniu nie tylko roślin ozdobnych, ale i warzyw, jeśli już posialiśmy je do gruntu.

Rośliny na balkonie

Jeśli mamy już rośliny na balkonie, również musimy o nie zadbać. Wprawdzie bratki czy prymulki oraz rośliny cebulowe sadzone o tej porze dobrze radzą sobie z zimnem, to jednak mróz i gwałtowny spadek temperatur może im zaszkodzić. Na pewno nie przetrwają go np. jaskry azjatyckie, które już pojawiły się w sprzedaży (i na balkonach). Jeśli w naszym regionie zapowiadany jest mróz, przenieśmy kwiaty do domu (garażu, na klatkę schodową itp.) lub je okryjmy – tu również przyda się agrowłóknina lub np. kartony.

Uwaga na śnieg!

Śnieg wprawdzie jest dość korzystny, bo zabezpiecza podłoże i korzenie roślin przed przemarznięciem, ale może też wyrządzić pewne szkody, szczególnie jeśli będzie mokry, a co za tym idzie – ciężki. Krzewy o kolumnowym pokroju (szczególnie iglaki) warto obwiązać sznurkiem, bo śnieg może je zdeformować. Jeśli opady będą obfite, starajmy się też od czasu do czasu strącać nadmiar śniegu z gałęzi wszystkich drzew i krzewów, bo może je połamać.

Wiosenne kwiaty a mróz i śnieg

Wiosenne kwiaty cebulowe dość dobrze radzą sobie z mrozem i śniegiem. Ale jeśli ma być tylko mróz (bez śniegu), okryjmy je, np. stroiszem. Jeśli już kwitną np. żonkile, możemy je ściąć do wazonu, bo po ataku zimy nie będą już prezentować się szczególnie ładnie.

Źródło
IMGW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Początek kwietnia z mrozem i śniegiem! Jak zadbać o rośliny, żeby powrót zimy im nie zaszkodził? Oto, co trzeba zrobić w ogrodzie - RegioDom.pl

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto