Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po majówce dalsze znoszenie restrykcji związanych z epidemią. Jak zrobi to Kraków? "Czekamy na szczegóły"

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli Mariusz Kapala
Po świątecznym tzw. długim weekendzie majowym ma się rozpocząć druga faza odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń związanych z epidemią. Od 6 maja rodzice mają mieć znowu możliwość odprowadzania dzieci do żłobków i przedszkoli, a od 4 maja będą otwierane m.in. biblioteki i instytucje kultury. Jak zostanie to przeprowadzone w naszym mieście?

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

- Jeżeli chodzi o żłobki i przedszkola, to będziemy czekać na rozporządzenia, żeby zobaczyć dokładnie, jak te placówki powinny być wyposażone, jak powinny funkcjonować, czy można otworzyć wszystkie i w jakich godzinach, jakie będą rządowe wytyczne, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim - dzieciom i personelowi - bo na razie padły ogólne deklaracje. Oczywiście rodzice mają prawo z tych placówek korzystać, jeżeli rząd tak zdecydował. Ale musimy poczekać na szczegóły rozporządzeń, bo te placówki na pewno nie będą funkcjonować tak samo jak funkcjonowały w lutym - mówi nam Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa prezydenta Krakowa.

Rzeczniczka dodaje, że już do tej pory miasto starało się, żeby żłobki miały zagwarantowane wszystkie potrzebne środki ochrony osobistej. - Więc wydaje nam się, że żłobki byłyby odpowiednio wyposażone, żeby je otworzyć. Natomiast przedszkoli jest znacznie więcej, ponadto nie wiemy, jakie będą szczegółowe wytyczne - więc będziemy na nie czekać - informuje Monika Chylaszek.

Co do instytucji kultury, magistraccy urzędnicy zwracają uwagę, że informacja o ich otwieraniu zabrzmiała tak, jakby po długim weekendzie miały one być czynne. - To nie jest do końca tak, ponieważ ten pierwszy etap otwierania takich instytucji to otwieranie dla pracowników, a nie dla gości - zaznacza rzeczniczka prezydenta miasta. Podkreśla, że nie należy więc przez otwarcie tych instytucji rozumieć, że już w pierwszych dniach idziemy zwiedzać muzea. - Na początek wrócą do nich pracownicy i będą musieli opracować procedury i zasady, które następnie, w kolejnym etapie, zapewnią gościom możliwość bezpiecznego zwiedzania - tłumaczy Monika Chylaszek.

Urzędnicy podają, że biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem.

Co zmienia się po świątecznym weekendzie majowym?

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

  • Od poniedziałku, 4 maja zniesione zostaną istotne ograniczenia w handlu.
  • Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków
  • Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, zostaną otwarte. Wprowadzony zostanie jednak limit osób. Na jedną osobę musi przypadać 15 mkw. powierzchni handlowej. Co ważne, do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.
  • W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna,np. place zabaw. Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu.
  • Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni
  • Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Od 4 maja usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.
  • W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych, np. siłowni, sal pobytu, basenów.
  • Sklepy budowlane czynne w weekendy
  • Uchylony zostanie dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum
Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

  • Biblioteki i muzea

  • Uchylony zostanie zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

  • Rowery miejskie

Po weekendzie majowym będziemy mogli jeździć rowerami miejskimi.

  • Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć
Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy, 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto