Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pies na plaży. Czy to legalne? W tych miejscach nad Bałtykiem nie możesz wyprowadzać czworonoga!

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Grzegorz Mehring / Polskapresse/ ARCHIWUM
Turyści coraz liczniej przybywają nad Bałtyk w towarzystwie swoich czworonożnych pupili. Wielu zapomina jednak o tym, że na większości plaż psy wstępu... nie mają. Za wprowadzenie zwierzaka w takie miejsce możemy otrzymać wysoki mandat. Na których plażach możemy wypuszczać nasze zwierzaki? Gdzie jest to całkowicie zakazane, a gdzie ograniczają to bardziej skomplikowane przepisy?

Idziesz na plażę z psem? Uważaj, w większości miejsc jest to zabronione!

Do naszej redakcji zgłosił się turysta z województwa łódzkiego, który na wakacje postanowił wybrać się do Krynicy Morskiej. Jak podkreśla, wiele osób lekceważyło zakaz wprowadzania psów na plażę.

- Wszędzie na plaży gościły pieski. Wiele osób próbowało zwracać uwagę właścicielom, że nie jest to w tym miejscu dozwolone. Zdarzały się przypadki, w których ludzie przepraszali i wychodzili z plaży. Niektórzy jednak argumentowali, że dzieci też sikają w tym piasku. Moim zdaniem brakuje przy zejściach na plażę małych znaków "zakaz wpuszczania piesków na plażę" - mówi pan Hieronim.

I rzeczywiście, choć w większości miejsc nad Bałtykiem plażowanie w towarzystwie pupili, a nawet spacer z psem wzdłuż morskiego wybrzeża jest niedozwolone, to wiele osób niestosuje się do tego zakazu, a czasem nawet o nim nie wie. Przepisy te regulowane są przez władze lokalne, a ci którzy ich nie przestrzegają muszą liczyć się z karą pieniężną w wysokości nawet 500 zł. W praktyce, większość interwencji straży miejskich w takich przypadkach kończy się upomnieniami i prośbą o opuszczenie plaży.

Pies na plaży. Gdzie nad Bałtykiem możemy się wybrać z naszym czworonogiem?

Regulamin plaży - to aspekt, z którym warto zapoznać się przed wyjazdem nad morze. W niektórych częściach nadmorskich plaż w Polsce pies musi przebywać na smyczy i w kagańcu, w innych może swobodnie biegać i się kąpać. Są też miejsca w których prawo jest bardziej szczegółowe, np. w Sopocie plaże są zamknięte dla psów od 1 maja do 30 września, za wyjątkiem odcinka plaży od wejścia nr 43 do wejścia nr 45 w godzinach od 18 do 24.

Tymczasem w Gdańsku, początkowo wprowadzona w 2012 r. uchwała zakazywała wprowadzania zwierząt domowych w sezonie letnim od maja do września. W zamian mieszkańcy mogli korzystać ze specjalnie przystosowanego dla czworonogów miejsca w Brzeźnie przy wejściu nr 34. Od 2015 r. do tematu psów władze podeszły bardziej liberalnie. Obecnie, nie można ich wprowadzać na plaże jedynie tam, gdzie są one strzeżone przez ratowników.

Gdzie nad Bałtykiem mogę wybrać się na plażę z psem?

  • Białogóra - wejście nr 32 (psy muszą być na smyczy i w kagańcu)
  • Darłowo, ale tylko po godz. 20
  • Dębki - wejście nr 18 (psy muszą być na smyczy i w kagańcu)
  • Gdynia - w Kolibkach i Babich Dołach (przy wejściu nr 4)
  • Gdańsk - "Psia Stacja" przy wejściu nr 34 w Brzeźnie. Dozwolone także przebywanie z psem poza miejscami strzeżonymi przez ratowników
  • Jastarnia i Kuźnica na Półwyspie Helskim
  • Karwieńskie Błoto - wejście nr 4
  • Kołobrzeg - na Podczelu i w dzielnicy zachodniej
  • Łeba przy ul. Jachtowej (psy muszą być na smyczy i w kagańcu)
  • Międzyzdroje - wejścia L i M
  • Niechorze - wejście nr 18
  • Pobierowo - wejścia nr 32 i 43
  • Pogorzelicy - wejścia nr 1 i 2
  • Pustkowie - wejście nr 31
  • Rewal - wejścia nr 19, 20 i 26
  • Rowy, ale psy muszą być na smyczy i w kagańcu
  • Sopot - wejścia nr 43, 44 i 45, ale tylko od godziny 18 do północy
  • Świnoujście - w okolicach wiatraka
  • Ahlbeck graniczącym ze Świnoujściem po stronie niemieckiej
  • Trzęsacz - wejścia nr 27 i 28

Wybierasz się z psem na plażę? O tym musisz pamiętać!

Jeżeli do tej pory nie zabierałeś nad morze swojego psa, przypominamy o obowiązujących zasadach.
W sezonie turystycznym nie możesz wchodzić z psem na teren strzeżonego kąpieliska. Łatwo poznać takie miejsca, gdyż są zazwyczaj dobrze oznakowane, a na tablicach przed wejściem znajduje się treść regulaminu danej plaży, a czasem także odpowiednie piktogramy.

Ograniczenia dotyczące wstępu psów na polskie plaże dotyczą zazwyczaj miesięcy od września do kwietnia. Jednak także w pozostałych porach musisz stosować się do lokalnych przepisów.

Czasem zakaz wstępu psów na plażę dotyczy miejsc niestrzeżonych lub plaż prywatnych. Jeśli zauważysz tabliczkę o podobnej treści, powinieneś niezwłocznie opuścić teren.

Czytaj regulaminy plaży dla psów, ponieważ niektóre miejsca mogą mieć indywidualne ustalenia dotyczące na przykład godzin, w jakich są dostępne, czy konieczności wprowadzania psiaka na smyczy lub w kagańcu.

W wielu miejscach w pasie nadmorskim dostępne są także psie wybiegi. Tak jest np. w Nadmorskim Parku im. Prezydenta R. Reagana w Gdańsku, gdzie można korzystać z ogrodzonych terenów dla czworonogów. Znajdziemy je w dwóch miejscach: przy ścieżce pieszo-rowerowej na przedłużeniu ulicy Obrońców Wybrzeża (wybieg o powierzchni 750 m kw) oraz przy ścieżce pieszo-rowerowej na przedłużeniu ulicy Kołobrzeskiej (wybieg o powierzchni 650 m kw).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto