Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pandemię przeczekaj z (Hello) Godotem. Naucz się programowania ze „Zwolnionymi z teorii”. Dla kogo warsztaty? Jak wziąć w nich udział?

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zdj. ilustracyjne/Pixabay.com
Uczniowie pierwszej klasy Technikum Łączności biorą udział w projekcie społecznym „Zwolnieni z teorii”. Przed wybuchem pandemii prowadzili warsztaty z programowania w podstawówce. Mieli przeprowadzić kolejne, ale szkoły zostały zamknięte. Teraz planują nauczać online.

„Zwolnieni z teorii”. Certyfikaty i nagrody finansowe dla najlepszych

„Zwolnieni z teorii” to pierwsza praktyczna olimpiada dla uczniów i studentów, w której najlepsi zdobywają certyfikaty i nagrody, także te finansowe.

Każdy, kto ukończy swój projekt, zostaje finalistą i odbiera międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami sygnowany przez Project Management Institute (PMI) R.E.P., prestiżową instytucję, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu.

Autorzy najlepszych projektów otrzymują nagrodę „Złote Wilki”, przyznawaną przez kapitułę składającą się z uznanych osobistości polskiego biznesu, mediów i organizacji społecznych, wręczaną podczas uroczystej gali w Warszawie.

W rankingu szkół najwięcej punktów otrzymują te z największą liczbą uczestników i największą liczbą zrealizowanych projektów. Punktowana jest także jakość projektów, w tym liczba beneficjentów, ambitne i profesjonalne planowanie.

Uczniowie z Technikum Łączności w Gdańsku biorą udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”

Wśród uczestników olimpiady jest sześcioosobowa grupa z I klasy Technikum Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. W listopadzie 2019 roku przedstawili swój pomysł zatytułowany „Hello Godot”, który zakładał lekcje programowania dla dzieci.

Nasz projekt w bardziej przyjazny i ciekawy sposób przybliża uczniom tematykę uczenia się programowania własnych gier na silniku „Godot” – tłumaczą pomysłodawcy. – Uważamy, że obecny program nauczania informatyki nie jest na tyle interesujący, aby móc pokazać uczniom inną stronę użytkowania komputera.

Czym jest Godot?

Godot to bardzo lekki (około 60mb) i łatwy silniki. Jest przyjazny dla początkujących w programowaniu i tworzeniu własnych gier oraz posiada logiczną strukturę i hierarchię obiektów.

Warsztaty pokazują, jak zaprogramować najprostszą grę. Uczniowie szkoły podstawowej stworzyli na przykład grę w ping-ponga.

Sami z własnego doświadczenia wiemy, jak szukaliśmy w Internecie informacji, jak programować swoja pierwszą grę – dodają pomysłodawcy Godota. – Oczywiście jest dużo kursów na ten temat, ale właśnie nasz projekt polega na tym, żeby wyjść naprzeciw dzieciom, dotrzeć do jak największego ich grona w szkołach, aby pokazać, że istnieje możliwość stworzenia własnej gry poprzez naukę i świetną zabawę.

Jak wziąć udział w warsztatach?

W ramach projektu prowadzili warsztaty w podstawówce. Uczniom udało się uzyskać sponsora z firmy DGT, ale nie dali rady odbyć zajęć we wszystkich placówkach, bo zaatakował koronawirus i lekcje zostały odwołane. Teraz planują prowadzić lekcje online. Wystarczy tylko chęć ucznia i kontakt z ekipą „Hello Godot”: [email protected]. Warsztaty są bezpłatne.

10 gadżetów, dzięki którym twoje dziecko zaszpanuje w szkole...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto