MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 września wchodzi nowa lista refundacyjna. Zmiany wskazań dla pacjentek z rakiem endometrium i chorych z nowotworami, nowe ceny leków

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Nowa lista refundacyjna obowiązuje już od 1 września, a wraz z nią pojawia się wiele zmian. Oprócz tych dotyczących cen detalicznych, brutto i dopłat pacjenta są to także m.in. nowe wskazania do finansowania leczenia ze środków publicznych chorób onkologicznych i rzadkich. Szczególnie ważną nowością są programy lekowe dla pacjentek z nawrotowym i zaawansowanym rakiem endometrium, chorych z rakiem przełyku i żołądka, rakiem rdzeniastym tarczycy, rakiem nerki . Zobacz, jakie jeszcze nowości wprowadzono.
Lista refundacyjna rozszerza się o kolejne leki stosowane w chorobach nowotworowych i rzadkich. prostooleh/freepik
Lista refundacyjna rozszerza się o kolejne leki stosowane w chorobach nowotworowych i rzadkich. prostooleh/freepik

Spis treści

Lista leków refundowanych od 1 września 2023 r. Nowe wskazania i programy lekowe

Od 1 września 2023 r. obowiązuje Obwieszczenie Ministra Zdrowia nr 71 z dnia 24 sierpnia 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, czyli tzw. lista refundacyjna.

Czytaj: Jak kupić darmowe leki dla seniora albo dziecka? Te szczegóły na recepcie są kluczowe

Na aktualnej liście pojawiły się nowe wskazania do terapii refundowanymi lekami oraz zmiany w programach lekowych i chemioterapii. Do nowości należą m.in.:

  • Program lekowy z użyciem Jemperli (dostarlimab) dla kobiet z rakiem endometrium. Będzie dostępny jako II linia leczenia pacjentek z nawrotowym lub zaawansowanym rakiem endometrium, z upośledzeniem naprawy nieprawidłowo sparowanych nukleotydów (dMMR) lub wysoką niestabilnością mikrosatelitarną (MSI-H).
  • Program z użyciem Jakavi (ruksolitynib) dla pacjentów z ostrą lub przewlekłą GvHD (chorobą o nazwie przeszczep przeciwko gospodarzowi) po odrzuceniu przeszczepu szpiku. Jest przeznaczony dla pacjentów od 12. roku życia po przeszczepieniu allogenicznych krwiotwórczych komórek macierzystych i z niewystarczającą odpowiedzią na leczenie kortykosteroidami.

Czytaj też: Specjaliści alarmują: wzrośnie śmiertelność z powodu raka endometrium

W ramach nowych wskazań onkologicznych finansowane są także leki sosowane w terapii raka przełyku, raka połączenia żołądkowo-przełykowego i raka żołądkaOpdivo (również razem z Yervoy) oraz Lonsurf. Do tej pory preparat Opdivo (niwolumab) był refundowany w terapii chorych na zaawansowanego raka jelita grubego. W ramach wskazań off-label możliwe jest stosowanie u ww. pacjentów stosowanie w chemioterapii leków: karboplatyny i paklitakselu.

Nową, refundowaną substancją czynną jest Retsevmo (selpercetynib) podawany chorym z rakiem rdzeniastym tarczycy. Ministerstwo wprowadziło też zmiany w refundacji leczenia dorosłych pacjentów, m.in. z rakiem nerki (Keytruda – pembrolizumab) jako leczenie adjuwantowe po zabiegu nefrektomii, oraz dla chorych na chłoniaki B-komórkowe (Tecartus – breksukabtagen autoleucel) u określonych chorych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Natomiast nowe wskazanie w ramach refundacji aptecznej dotyczy leku Fostex Nexthaler (beklometazonu dipropionian i formoterolu fumaran dwuwodny) w przypadku w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz astmy. Nowy, dwuskładnikowy produkt leczniczy ma postać proszku do inhalacji z inhalatorem proszkowym DPI.

W wykazie zabrakło 47 leków wcześniej objętych refundacją, co wynika ze skrócenia terminu jej obowiązywania, jego upłynięciem lub odmową jej przedłużenia.

Jakie zmiany na wrześniowej liście refundacyjnej MZ?

Nowa lista refundacyjna zawiera istotne zmiany względem listy poprzedniej, nr 70. Do wykazu dodano w sumie 86 produktów leczniczych lub nowych wskazań. Różnice dotyczą także cen leków:

  • Niższe ceny detaliczne brutto wprowadzono dla 363 leków (obniżka od 0,01 zł do 334,52 zł),
  • Wyższe ceny detaliczne brutto dotyczą 665 leków (podwyżka od 0,01 zł do 23,93 zł),
  • Niższe ceny urzędowe obowiązują dla 93 leków (obniżka od 0,01 zł do 7 359,12 zł),
  • Wyższe ceny ustanowiono dla 93 leków (podwyżka od 0,41 zł do 266,39 zł),
  • Zmniejszenie dopłaty pacjenta dotyczy 637 leków (obniżka od 0,01 zł do 65,23 zł),
  • Wzrost dopłaty pacjenta ustalono w przypadku 694 leków (podwyżka od 0,01 zł do 452,70 zł).

Zobacz: Jest lista darmowych leków dla dzieci i seniorów 65 plus! Start 1 września 2023 r.

Jak poinformował resort zdrowia, od początku 2023 r. finansowaniem ze środków publicznych objęte ma być w sumie 113 nowych cząsteczko–wskazań, w tym 60 onkologicznych, 53 nieonkologiczne i 34 przeciwko chorobom rzadkim. Najwięcej nowych cząsteczko-wskazań onkologicznych dotyczy hematoonkologii (26), nowotworów układu oddechowego (11) i pokarmowego (9). Natomiast najwięcej nowych cząsteczko-wskazań nieonkologicznych jest w kardiologii (19), reumatologii (6), hematologii (4), gastroenterologii (4) i w dermatologii (4). (PAP)

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto