Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obecny marszałek województwa zatrudnia byłego jako doradcę. Nie dowiemy się ile zarabia. Dlaczego? „Nie jest osobą publiczną”

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Obecny marszałek województwa zatrudnia byłego jako doradcę. Nie dowiemy się ile zarabia. Dlaczego? „Nie jest osobą publiczną”
Obecny marszałek województwa zatrudnia byłego jako doradcę. Nie dowiemy się ile zarabia. Dlaczego? „Nie jest osobą publiczną” Grzegorz Mehring / Polska Press
Były marszałek województwa, wiceminister i europoseł Jan Kozłowski jest doradcą obecnego pomorskiego marszałka Mieczysława Struka. O zarobki Kozłowskiego w trybie dostępu do informacji publicznej zapytał aktywista tropiący nieprawidłowości w samorządach, bloger Janusz Ch. Nie dowie się, według urzędu marszałkowskiego polityk piastujący w przeszłości wiele ważnych funkcji w regionie, kraju i Europie „nie jest osobą pełniącą funkcje publiczne” i „nie zrezygnował z do przysługującego mu prawa do ochrony prywatności”. Tymczasem życiorys polityczny Jana Kozłowskiego jest bardzo bogaty i barwny.

Czy europoseł i doradca marszałka województwa pomorskiego to osoba publiczna?

Jan Kozłowski jest od 2021 roku pełnomocnikiem marszałka województwa ds. współpracy z uczelniami wyższymi i instytucjami badawczo-rozwojowymi. Tyle dowiedział się bloger Janusz Ch. po zapytaniu w trybie dostępu do informacji publicznej o funkcję i zarobki do niedawna prominentnego polityka PO w urzędzie marszałkowskim. Po ponad pół stronicy opisu zakresu funkcji Jana Kozłowskiego w urzędzie następuje całostronicowa odmowa podania gaży marszałkowskiego urzędnika, podpisana przez Sławomira Kosakowskiego, sekretarza urzędu. Dokument opisuje niejednoznaczne orzecznictwo sądów dotyczące pojęcia „osoby pełniącej funkcje publiczne” i wykładnię Trybunału Konstytucyjnego w tym zakresie.

„[...] zadania realizowane przez pracownika nie posiadają cech pozwalających go uznać za osobę pełniącą funkcje publiczną. W ramach swoich obowiązków pracownik nie dysponuje majątkiem samorządowym, nie ma wpływu na sytuację prawną innych osób ani na treść decyzji o charakterze ogólnospołecznym” – uzasadnia sekretarz urzędu dodając, że poinformowany o wniosku Kozłowski nie zrezygnował z przysługującego mu prawa do ochrony prywatności.

W potocznym rozumieniu o Janie Kozłowskim trudno jednak powiedzieć, że nie jest osobą publiczną. W polityce – od „karnawału Solidarności”. W 1980 roku zakładał związek i został jego szefem w gdańskim Centrum Techniki Okrętowej, za co zresztą w stanie wojennym skwapliwie został wyrzucony z pracy. Po 1989 był współorganizatorem sopockiego Komitetu Obywatelskiego, miejskim radnym od pierwszej kadencji samorządu, po przerwanej kadencji poprzednika przez 6 lat – prezydentem Sopotu.

CZYTAJ TEŻ: SKM nie będzie już przewoźnikiem na Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W powtórzonym przetargu jedyną ofertę złożyło Polregio.

W 1998 roku, niespodziewanie dla mieszkańców miasta, związany ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym Kozłowski złożył urząd i został zastępcą ministra-prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki (poprzednika ministerstwa sportu) w rządzie Jerzego Buzka. Niebawem jednak ta ogólnopolska kariera polityczna zawisła na włosku. Jego szef, prezes UKFiT Jacek Dębski, w atmosferze politycznego skandalu został w 2000 roku zdymisjonowany a rok później – zastrzelony w Warszawie. Zleceniodawcą zabójstwa miał być znany gangster Jeremiasz Barański ps. „Baranina”, powodem – niejasne rozliczenia finansowe między Dębskim a „Baraniną”. Do skazania oskarżonych: zawodowego zabójcy Tadeusza Maziuka, ps. „Sasza” i zleceniodawcy nie doszło. Obaj zmarli w aresztach, „Baranina” – śmiercią samobójczą, podczas oczekiwania na ekstradycję z Wiednia.

Jan Kozłowski w 2001 roku wrócił ze stolicy na Wybrzeże, przystąpił do powstającej Platformy Obywatelskiej, był szefem jej pomorskich struktur w latach 2003-10, na krótko objął stanowisko wicemarszałka pomorskiego sejmiku wojewódzkiego. W 2002 zdobył mandat radnego wojewódzkiego i został marszałkiem województwa. W kolejnej kadencji takie samo rozdanie w samorządzie wojewódzkim z Kozłowskim jako marszałkiem się utrzymało. W 2010 objął mandat w Parlamencie Europejskim po Januszu Lewandowskim odchodzącym do KE na stanowisko komisarza ds. finansów. Marszałkiem województwa został wówczas Mieczysław Struk.

W 2014 roku Jan Kozłowski bez powodzenia kandydował do PE. Został też pełniącym obowiązki szefa wojewódzkich struktur PO, który miał tam uzdrowić sytuację po zawieszeniu Sławomira Nowaka w związku z „aferą zegarkową”. Wkrótce, po partyjnych wyborach, tę funkcję objął Sławomir Neumann, którego „zmiotła” z kolei afera z nagranymi rozmowami z tczewskimi działaczami partii. Od 2021 roku również tę funkcję objął Mieczysław Struk. Jan Kozłowski ma 76 lat, poza doradzaniem swojemu następcy na urzędzie marszałkowskim i w partii nie pełni żadnej funkcji państwowej, czy samorządowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto