Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe drzewa pojawią się w Sopocie. Ponad 60 nasadzeń jeszcze tej jesieni

Michał Karcz
Michał Karcz
Jeszcze tej jesieni w Sopocie pojawi się prawie 70 nowych drzew
Jeszcze tej jesieni w Sopocie pojawi się prawie 70 nowych drzew ZDiZ
Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie ogłosił, że właśnie rozpoczyna prace związane z sadzeniem nowych drzew. W przestrzeni miejskiej pojawią się takie gatunki jak buki, lipy, dęby, czy sosna bośniacka. W ciągu tylko tego roku posadzonych ma zostać prawie 200 drzew.

Sopot jak na kurort przystało, jest jednym z najbardziej przyjaznych naturze miast w Polsce. Ponad 60% powierzchni stanowią tereny zielone, co nie jest dziełem przypadku. Od lat władze prowadzą politykę, której celem jest zwiększanie przestrzeni biologicznie czynnych. Przekłada się to na lepszą retencję w mieście, a także na samą atrakcyjność dla mieszkańców i turystów.

Nowe drzewa w Sopocie

Zarząd Dróg i Zieleni co roku dwuetapowo sadzi nowe drzewa. Działania są prowadzone zawsze wczesną wiosną i późną jesienią, kiedy warunki pogodowe są najlepsze dla rozwoju roślin. Kolejne nasadzenia właśnie się rozpoczęły, a jeszcze przed końcem roku w Sopocie pojawi się 67 nowych drzew.

- W naszych przetargach stawiamy przed wykonawcami przede wszystkim zadanie, by były to drzewa o wysokości nie mniejszej niż 3 – 3,5 m i obwodzie pnia między 16 a 20 cm. Takie rośliny mają większą szansę na przyjęcie, dobrą aklimatyzację i późniejszy pełny wzrost – wyjaśnia Monika Sawicka – Menkina, kierownik działu zieleni i Lasów Komunalnych ZDiZ.

Prawie 200 nowych drzew w Sopocie w ciągu roku

W przestrzeni miejskiej pojawią się gatunki bardzo pospolite jak brzozy, buki, lipy, dęby, wiązy, graby, klony, a także bardziej oryginalne, czyli guzikowce zachodnie, sosna bośniacka, heptacodium chińskie i wiśnia tybetańska. Nowe drzewa zostaną posadzone przy alejach Wojska Polskiego, Franciszka Mamuszki, Niepodległości, Herberta, przy ulicach Armii Krajowej, Struga, Abrahama, Moniuszki, Wejherowska, Kasprowicza, Polnej, oraz w parku Północnym i Południowym.

Docelowo w Sopocie w tym roku mają pojawić się aż 192 nowe drzewa. Część z nich rośnie już na nowym woonerfie przy ulicy Kolejowej, czy na placu Przyjaciół Sopotu. Łączny koszt całego przedsięwzięcia wraz z 3-letnią pielęgnacją roślin to 177 565,80 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe drzewa pojawią się w Sopocie. Ponad 60 nasadzeń jeszcze tej jesieni - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto