Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z UG hodują białe krewetki. Innowacyjny projekt w Gdyni

Piotr Kallalas
Instytutu Oceanografii UG
Czy polska hodowla białych krewetek może zawojować światowy rynek spożywczy? Do tego droga jest jeszcze daleka, jednak naukowcy z Instytutu Oceanografii UG właśnie prowadzą intensywne badania pod kątem rozwoju takiej akwakultury.

Chodzi o stworzenie hodowli, w obiegu zamkniętym. Specjaliści z gdyńskiego ośrodka najpierw sprowadzili krewetki z USA i hodowali je w specjalnych zbiornikach. Teraz projekt wszedł w fazę analiz. Docelowo jednostka chce podzielić się swoimi wynikami z przedsiębiorcami, którzy mogliby wykorzystać taką wiedzę w praktyce.

- Krewetka biała na świecie jest nazywana różowym złotem. Jest to gatunek, który jest bardzo popularny i stosunkowo łatwy do hodowli w systemach z obiegiem zamkniętym. Krewetki są bardzo atrakcyjne dla konsumentów, a także uznawane za zdrowe - dostarczają wielu mikro- i makroelementów, w tym kwasów  omega. Chcielibyśmy przybliżyć ten gatunek polskim odbiorcom, zwłaszcza ze względu na fakt, iż obecnie coraz trudniej łowi się ryby. Dlatego hodowle zamknięte są w tym wypadku świetnym rozwiązaniem – powiedziała Halina Kendzierska z Zakładu Ekologii Eskperymentalnej Organizmów Morskich.

Dlaczego warto jeść krewetki?

TVN

Hodowla krewetek wymagała zarówno przygotowania merytorycznego, jak i stworzenia dogodnych warunków środowiskowych. Amerykańskie skorupiaki potrzebują o wiele cieplejszej wody i odmiennego zasolenia.

- Naszą hodowlę zaczynaliśmy od 1000 osobników. Na końcu utrzymaliśmy wynik przeżywalności na poziomie 25-30 proc., co jest dla nas bardzo dobrym rezultatem, który odpowiada wynikom w hodowlach komercyjnych na świecie. Krewetki znajdowały się w dwóch zbiornikach o takich samych warunkach, a różniły się tylko budową złoża do filtracji bakteryjnej - dodała Halina Kendzierska.

Teraz rozpoczęła się faza analiz. Obecnie z instytutem kontaktują się podmioty komercyjne, które chcą pozyskać informacje na temat hodowli. Wartość naukowa jest oczywiście bardzo istotna, jednak ważne, że zgromadzone dane będzie można bezpośrednio wykorzystać w przemyśle. W planach są dalsze eksperymenty.

- Jesienią planujemy uruchomienie kolejnej hodowli laboratoryjnej w systemie zamkniętym. Obecnie obserwujemy też coraz większe zainteresowanie tą tematyką zarówno wśród hodowców, przedstawicieli sektora energii odnawialnych, jak i w innych ośrodkach naukowych - również zagranicznych - powiedziała Hanna Łądkowska, kierownik projektu InnoAquaTech z Zakładu Ekologii Eksperymentalnej Organizmów Morskich.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto