Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka: Politechnika bije wszystkich

Jarosław Popek
Politechnika Gdańska - ta uczelnia przewijała się przy większości informacji dotyczących pomorskich sukcesów naukowych w ubiegłym roku. Ta aktywność zasłużonej uczelni jest niewątpliwie zasługą rektora Politechniki ...

Politechnika Gdańska - ta uczelnia przewijała się przy większości informacji dotyczących pomorskich sukcesów naukowych w ubiegłym roku. Ta aktywność zasłużonej uczelni jest niewątpliwie zasługą rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Janusz Rachonia.

Najszybszy komputer
Jednym z najważniejszych osiągnięć uczelni jest uruchomienie w uczelnianej sieci TASK najpotężniejszego komputera w Polsce, serwera obliczeniowego Galeon, zainstalowany w grudniu 2005 roku. Jest to 64-procesorowy serwer o mocy 400 GigaFlopsów. Najmocniejszy komputer, Holk, przekroczył barierę mocy 1 TeraFlopsa, czyli miliona milionów operacji na sekundę.
@Tekst:Naukowcy z Politechniki Gdańskiej uczestniczą także w tworzeniu projektu strategii Powiatowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT. Gdańscy naukowcy zastanawiają się, jak chronić pieszych, zwłaszcza dzieci, a także rowerzystów. Pracują także nad projektami bezpiecznej sieci dróg.

Marzeniem prof. Rachonia jest stworzenie w Trójmieście takiego centrum naukowo-technologicznego jak amerykańska „Dolina Krzemowa”. Znając determinację rektora, myślimy, że te marzenia szybko się spełnią.

W obronie zwierząt
Doktor Krzysztof Skóra, szef Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu jest osobą bardzo znaną nie tylko w środowisku naukowym. Jego długoletnie starania o ochronę bałtyckich fok są godne podziwu. Teraz dr. Skóra walczy o morświny. Udało mu się przekonać kogo trzeba do projektu Błękitnej Wioski, gdzie ma zamiar ratować bałtyckie morświny, przepiękne walenie, których istnienie w naszym morzu jest zagrożone. Choć dr Skóra występuje częściej w mediach, gdy na przykład wpłynie na Bałtyk wieloryb, jego codzienna, niezauważana praca jest wspaniałym przykładem miłości do tego, co się robi.

Humaniści się chwalą
Przedstawiciele nauk humanistycznych także mogli się w ubiegłym roku pochwalić. Jednym z laureatów Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (obok Człowieka Roku 2004 prof. Janusza Limona) był prof. Józef Borzyszkowski- wybitny historyk, autor kilkudziesięciu książek, rozpraw naukowych i artykułów. Naukowiec był senatorem i wicewojewodą pomorskim, obecnie prowadzi Pracownię Historii Pomorza i Krajów Nadbałtyckich Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Prof. Borzyszkowski jest przede wszystkim Kaszubą, zakochanym w dziejach swego rodu.
@Tekst:Naukowe środowisko na Pomorzu wzbogaciło się w ubiegłym roku także o dwóch członków Polskiej Akademii Umiejętności, najstarszej i najbardziej elitarnej organizacji naukowej - znów prof. Janusz Limon i prof. dr hab. Stefan Angielski. Obaj naukowcy związani są z gdańską Akademią Medyczną. Prof. Janusz Limon kieruje Katedrą i Zakładem Biologii i Genetyki. Od podstaw zorganizował dwie, unikatowe w Pomorskiem, genetyczne poradnie: dla dorosłych i dzieci obciążonych genetycznymi chorobami i dla rodzin z ryzykiem dziedzicznych nowotworów. Prof. Stefan Angielski przez wiele lat prowadził Zakład Biochemii Klinicznej, obecnie jest już na emeryturze. Dzięki niemu powstały w Gdańsku Klinika Hematologii, Klinika Kardiologii oraz atrakcyjny kierunek studiów - międzyuczelniany Wydział Biotechnologii.

Lek na raka
Ten lek zabija raka - tak amerykańska firma Xanthus Life Sciences nazwała imidazoakrydon C 1311 - chemiczny związek odkryty przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. W ubiegłym roku Xanthus zakwalifikował C 1311 do badań klinicznych z udziałem pacjentów. Amerykanie nie tylko zorganizują te badania, ale również zainwestują w nie miliony dolarów. Są pewni, że warto. To wielki sukces. Jak działa Symadex? - Najogólniej mówiąc, blokuje on zdolność namnażania się komórek i zmusza je do samobójczej śmierci - tłumaczy prof. dr hab. Jerzy Konopa z Katedry Technologii Leków i Biochemii PG, który kierował pracami nad C 1311.

Sukces gdańskiego zespołu kierowanego przez prof. Konopę może już niedługo stać się nadzieją dla wielu chorych na nowotwory. Oby pamiętano, kto wymyślił ten lek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto