Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze miejsce do życia? Sopot na podium Indeksu Zdrowych Miast. Kurort zwyciężył w dwóch kategoriach!

Michał Karcz
Michał Karcz
Indeks Zdrowych Miast 2023. Sopot na trzecim miejscu
Indeks Zdrowych Miast 2023. Sopot na trzecim miejscu LUXMED
Firma LUXMED zorganizowała już po raz drugi plebiscyt Indeks Zdrowych Miast. W poprzednim roku Sopot zajął 9 miejsce, teraz uplasował się na ostatnim miejscu na podium. To wyjątkowe wyróżnienie, ponieważ kurort zwyciężył w dwóch kategoriach z ośmiu. W Indeksie triumfowała Warszawa.

W Polsce Sopot znany jest najbardziej z roli wakacyjnego kurortu, do którego rok w rok tłumnie przybywają turyści z kraju i z zagranicy. To zupełnie nie dziwi, jednak miasto funkcjonuje też poza sezonem, i okazuje się, że radzi sobie całkiem nieźle. W konkursie Indeks Zdrowych Miast, w którym wyróżniane są najlepsze miasta do życia w Polsce, Sopot zajął wysokie trzecie miejsce.

Sopot jednym z najzdrowszych miast w Polsce

Inicjatywa Indeksu Zdrowych Miast realnie wspiera samorządy w polepszaniu warunków do życia. Druga edycja jest wynikiem naszego zaangażowania w poprawę kondycji polskich miast i konsekwentnie wpisuje się w misję, którą realizuje Grupa LUX MED, jaką jest pomaganie społeczeństwu w lepszym i zdrowszym życiu. Głęboko wierzę, że analiza i wnioski z projektu będą inspiracją dla samorządów, ale również realnym drogowskazem - poinformowała Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED

W poprzedniej edycji Sopot znalazł się na dziewiątym miejscu. Tegoroczne podium to zasługa zwycięstwa kurortu w dwóch kategoriach. Gremium złożone z pracowników LUXMED, z ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej wybierało najlepsze miasto w ośmiu kategoriach. Konkretne miejsce przekładało się na wynik końcowy.

Oto następujące kategorie:

  • zdrowie
  • ludność
  • usługi komunalne i społeczne
  • edukacja
  • mieszkalnictwo
  • środowisko
  • infrastruktura
  • przestrzeń

Indeks Zdrowych Miast. Sopot na trzecim miejscu

Sopot zwyciężył w kategoriach mieszkalnictwo oraz środowisko. Decydującym czynnikiem w przypadku mieszkań okazała się ich dostępność. Jak wskazuje Indeks Zdrowych Miast, w kurorcie na 1000 mieszkańców przypada 605 mieszkań, co jest najwyższym wskaźnikiem w całym plebiscycie. Ponad 20% całego Sopotu to tereny zielone, średnia pozostałych miast to jedynie 8%. Kurort posiada aż 74,8 km dróg rowerowych. Te osiągnięcia zdecydowały o zwycięstwie Sopotu w tych dwóch kategoriach.

W Indeksie Zdrowych Miast 2023 zwyciężyła Warszawa, na drugim miejscu znalazła się Bielsko-Biała.

Odpowiedzialność za współczesny świat spoczywa na barkach wszystkich ludzi, bo to my odpowiadamy za eksploatację planety. Negatywny wpływ na zmiany klimatyczne i nieodpowiednie gospodarowanie zasobami prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku. Dlatego tak ważne jest podjęcie kroków, również przez włodarzy, mieszkanki i mieszkańców miast, w kierunku poprawy kondycji naszej planety i zdrowia – poinformował dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto