Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Sopotu. Radni przyjęli m.in. rezolucję ws. wyroków TK

Ewa Andruszkiewicz
Sesję Rady Miasta Sopotu w trybie nadzwyczajnym zwołali na piątek radni z ugrupowania Platformy Sopocian. W porządku obrad znalazło się podjęcie dwóch rezolucji. Pierwsza dotyczyła stosowania się władz Sopotu do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Kolejna zawierała apel do najwyższych władz kraju o zaprzestanie działań zmierzających do wykluczenia Polski z Unii Europejskiej.

Zanim jednak radni przystąpili do głosowania, oświadczenie w imieniu klubu PiS w Sopocie wygłosił radny Bartosz Łapiński:
- Prawo i Sprawiedliwość w Sopocie apeluje do radnych Platformy i Jacka Karnowskiego o niewikłanie mieszkańców Sopotu w swoją wyraźną wojnę polityczną dotyczącą polityki centralnej. Mieszkańcy Sopotu oczekują samorządowej pracy prezydenta i radnych, a nie szukania sobie nowej politycznej przyszłości przez czołowych działaczy sopockiej Platformy. Jacek Karnowski najwyraźniej znudzony prezydenturą miasta dostrzegł swoją szansę wypłynięcia na wody ogólnopolskiej polityki. Szkoda, że wykorzystuje do tego zaufanie sopocian. Apelujemy do prezydenta o zajmowanie się ważnymi sprawami miasta, bezpieczeństwem, edukacją, opieką zdrowotną. Jeżeli Jacek Karnowski chce współtworzyć ogólnopolskie ugrupowanie opozycyjne, niech złoży mandat.

W odpowiedzi głos zabrał radny Lesław Orski, szef klubu Platforma Sopocian: - Partia rządząca nie dostała takiego mandatu, by stanowić o całym prawie i rzeczywistości polskiej tak, jak to się dzieje w tej chwili. Autorytety w nowej rzeczywistości są deptane. Autorytet Trybunału Konstytucyjnego jest deptany. Buntujemy się w imieniu sopocian przeciwko temu, żeby łamać prawo, łamać demokrację w Polsce. I niepotrzebna jest w tym wypadku wojna polityczna.

Na piątkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w Sopocie pojawił się również europoseł Janusz Lewandowski. On także w swoim wystąpieniu wyraził zaniepokojenie obecną sytuacją naszego kraju.

- Jestem tu dziś jako mieszkaniec Sopotu, bardzo dumny ze swojego miasta. To, co się dzieje w Polsce odbiera mi dumę z własnego kraju i mam coraz więcej powodów do wstydu z rządzących na forum europejskim - wyznał.

Mimo sprzeciwu opozycji, obie rezolucje zostały przyjęte liczbą 12 głosów. Już po ogłoszeniu wyników w dyskusji udział wziął prezydent Jacek Karnowski.

- Bardzo mnie te rezolucje cieszą - powiedział prezydent Sopotu. - Marzeniem Polaków było bycie w Unii Europejskiej, było bycie w NATO, ale bycie z najlepszymi. Muszę powiedzieć, że będąc w Radzie Europy, nigdy przez cztery lata nie spotkałem się w Strasburgu z tym, żeby zajmowano się czymkolwiek w sprawie Polski. Nigdy. Zawsze zajmowano się sprawami Białorusi, sprawami Rosji i nigdy takich żenujących decyzji, jak teraz, nie było. Nie zakrzyczycie mnie w żaden sposób, będę chodził i manifestował tam, gdzie będzie mi się podobało. Jestem wolnym człowiekiem, a swoich poglądów politycznych nigdy nie ukrywałem. Na razie do Warszawy się nie wybieram, jestem prezydentem miasta Sopotu, wybranym w demokratycznych wyborach.

Czwartek, 28 kwietnia 2016 r.:
- Uważam, że we wszystkich sukcesach Pomorza my - sopocianie także mieliśmy swój udział – mówił w czwartek, dzień przed nadzwyczajna sesją Lesław Orski, szef klubu Platforma Sopocian. - Mówię o protestach roku ’70, Solidarności, drodze do wolności w roku 1980 i finalnie w 1989. Nigdy tych naszych osiągnięć w jakiś konkretny sposób nie przedstawialiśmy, a powinniśmy. Mamy również obowiązek, aby nasze zdobycze, którym Europa i świat zawdzięcza wolność i demokrację, istniały nadal. W związku z tym uważam, że niezmiernie istotne jest to, abyśmy byli częścią Europy, abyśmy nie wykluczali się z niej sami. Pokazujmy piękno polskiego społeczeństwa, naszego ducha. Jesteśmy wielkim narodem i powinniśmy się tym dzielić. Sam Barack Obama przyznał, że wykluczenie Polski z Unii Europejskiej byłoby ogromnym dysonansem.

Już w czwartek członkowie Platformy Sopocian, Anna Łukasiak i Lesław Orski zaapelowali do opozycji o poparcie piątkowych uchwał.

- Szanowni Państwo Radni Kocham Sopot Wojciecha Fułka, wierzymy, że pomimo różnic i częstych sporów politycznych, wyznajemy te same fundamentalne wartości. Podstawą naszych działań jest Konstytucja RP, której wierność jako Radni Miasta Sopotu ślubowaliśmy. Nade wszystko uznajemy porządek demokratyczny i prawny wynikający z zapisów z Konstytucji RP. Nadal chcemy współtworzyć oblicze wielkiej europejskiej rodziny, a dalszy rozwój Sopotu wiążemy wyłącznie z pozostawaniem Polski w strukturach Unii. To nie są kwestie tzw. „wielkiej polityki” tylko sprawy, które mają realny wpływ na życie nas, mieszkańców Sopotu. Pamiętamy Waszą gorliwość i zaangażowanie przy podejmowaniu rezolucji wspierającej działania o. Tadeusza Rydzyka i Telewizję Trwam. Apelujemy o jedność w obronie Konstytucji RP i demokracji - dla dobra Polski i Sopotu.

Sprawę skomentował także sam prezydent miasta, Jacek Karnowski.

- Rada Miasta ma pełne prawo do uchwalania rezolucji. Inicjatywa sopockich radnych jest zgodna z Konstytucją RP. Wierzę, że Rada Miasta Sopotu, tak jak zarządzany przeze mnie Urząd, będzie kierować się obowiązującym w Polsce systemem prawnym – mówi prezydent Karnowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Sopotu. Radni przyjęli m.in. rezolucję ws. wyroków TK - Sopot Nasze Miasto

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto