Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MOPS w Sopocie. We wrześniu zapytają najstarszych mieszkańców kurortu, jak im się żyje

Kamila Grzenkowska
Gimnastyka dla seniora w Sopocie.
Gimnastyka dla seniora w Sopocie. Archiwum DB
25 proc. mieszkańców Sopotu stanowią osoby w wieku emerytalnym. Nieprzypadkowo więc wybrano Sopot na miejsce badań seniorów. Jak im się żyje - zapytają we wrześniu ankieterzy.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie chce się dowiedzieć, jak się żyje tutejszym seniorom. Dlatego we wrześniu rozpoczyna badania mieszkańców kurortu w wieku 75 lat i więcej. Pracownicy MOPS chcą m.in. ustalić, czy starsi ludzie są w stanie samodzielnie funkcjonować na co dzień, czy może jednak potrzebują pomocy, czego im brakuje i czy ktoś pomaga im w codziennych obowiązkach, takich jak np. zrobienie zakupów lub przygotowanie posiłków, a także jak wiele osób korzysta z pomocy rodziny czy sąsiadów. Nieprzypadkowo akurat w Sopocie prowadzone są takie badania. 25 proc. tutejszych mieszkańców stanowią bowiem osoby będące w wieku emerytalnym.

CZYTAJ więcej !Teleopieka dla seniora w Sopocie i Gdyni.

- Celem badania jest dokonanie diagnozy sytuacji socjalno-bytowej najstarszych mieszkańców naszego miasta - tłumaczy Anna Jarosz, dyrektor sopockiego MOPS. - Chcemy też, przy okazji, przekazać seniorom informacje na temat wsparcia, jakie mogą otrzymać.

Podczas badania ankieterzy będą więc rozdawać ulotki poświęcone różnym możliwościom wsparcia oferowanym przez miasto, m.in. w zakresie rehabilitacji społecznej dla osób niepełnosprawnych, wizyty psychologa, dofinansowania do zakupu leków, zapewnienia posiłku, teleopieki, usług opiekuńczych czy zapewnienia pobytu w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie dla seniorów, którzy nie mogą już samodzielnie funkcjonować w swoich domach.

Zobacz jak było!Sopockie targi seniora.

Obecnie z usług opiekuńczych w domu, dofinansowanych przez miasto, korzysta około 250 osób. Takie usługi świadczy około 90 opiekunek, zatrudnionych w trzech organizacjach pozarządowych.

Te organizacje współpracują z MOPS i wybierane są w drodze konkursu grantowego. Rekrutacją i naborem opiekunek zajmują się organizacje, które je zatrudniają. One też koordynują i kontrolują ich pracę.
Natomiast sopocki MOPS kontroluje pracę organizacji i jakość usług świadczonych przez opiekunki. We współpracy z organizacjami opracowano lokalny standard usług opiekuńczych, który jest obecnie wdrażany.

Ankiety, które będą przeprowadzane już w tym miesiącu, są całkowicie anonimowe. Wypełnienie ich zajmie tylko kilka minut. Każdy ankieter będzie miał pisemne upoważnienie do ankietowania, wraz z numerem dowodu osobistego. O taki dokument można więc śmiało poprosić, jeśli ankieter zapuka do drzwi.

Badania będą prowadzone do grudnia tego roku. Jeśli ktoś będzie miał wątpliwości czy obawy przed wpuszczeniem takich osób do domu, może się skontaktować się z MOPS, mieszczącym się przy ul. Kolejowej 14. Tutaj będzie można otrzymać dodatkowe informacje i zweryfikować ankieterów. Można też zadzwonić pod numer 58 551 17 10.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto