Momenty były, czyli Trefl Sopot po sezonie

Paweł Durkiewicz
Przemek Świderski
Wspominamy najbardziej wyraziste momenty z ostatnich rozgrywek w wykonaniu koszykarzy Trefla. Pod lupę wzięliśmy: najlepszy występ, najgorszy występ, najlepszy występ indywidualny, największa widownia, najlepiej rozpracowany rywal.

Najlepszy występ

Wygrana z Czarnymi w Słupsku, 5 marca 2011. Pod koniec rundy zasadniczej Tauron Basket Ligi żółto-czarni osiągnęli szczyt formy. Na trudnym terenie w Słupsku dokonali rzeczy rzadko spotykanej: skutecznie uciszyli gorącą publiczność na trybunach hali Gryfia. Po pierwszej kwarcie Trefl prowadził 26:14, po drugiej - 50:23, a w 36 minucie - 91:60! Kapitalnie zagrali wszyscy wchodzący na boisko sopocianie - aż 5 graczy zaliczyło dwucyfrową zdobycz punktową, a najskuteczniejsi okazali się Filip Dylewicz i Adam Waczyński. Ostatecznie gracze trenera Karlisa Muiznieksa wygrali 94:79.

Nowy rozgrywający potrzebny od zaraz. Trefl musi zmienić skład

Najgorszy występ

Przegrana z Dexią Mons-Hainaut, 5 października 2010. Pierwszy mecz sopocian w Ergo Arenie przyniósł spore rozczarowanie. Trefl walczył o awans do fazy grupowej rozgrywek FIBA EuroChallenge w dwumeczu z ekipą Dexii Mons-Hainaut. Tydzień wcześniej w Belgii żółto-czarni przegrali 71:74 i strata trzech punktów wydawała się jak najbardziej do odrobienia. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna - zawodnicy trenera Muiznieksa wyglądali na przerażonych debiutem i nie nadążali za energicznymi Belgami (czy raczej Amerykanami reprezentującymi belgijski zespół). Po fatalnym występie Filip Dylewicz i spółka przegrali 55:73.

Energa Czarni Słupsk - Trefl Sopot 72:71

Najlepszy występ indywidualny - Filip Dylewicz w czwartym meczu ćwierćfinału play-off

W pierwszej rundzie walki o medale Treflowi przyszło walczyć z odwiecznym rywalem - Anwilem Włocławek. Po pierwszych dwóch meczach w Ergo Arenie w serii był remis 1:1. Kolejne dwa pojedynki na Kujawach okazały się prawdziwymi koszykarskimi thrillerami, w których do rozstrzygnięcia kwestii zwycięstwa potrzebne były dogrywki! Fantastyczną formą zaimponował Dylewicz, który poprowadził swój zespół do wygrania rywalizacji 3:1. W trzecim spotkaniu ćwierćfinału kapitan Trefla miał 24 punkty, 7 zbiórek i 4 asysty, jednak w czwartym wypadł jeszcze lepiej i uzbierał aż 30 "oczek"!

Trefl Sopot zagra z Energą Czarnymi Słupsk o brązowy medal

Największa widownia - 10 015 widzów w Ergo Arenie na derbach z Asseco Prokomem

21 listopada zeszłego roku w hali na granicy Gdańska i Sopotu padł imponujący rekord - nigdy wcześniej mecz ligowy w żadnym sporcie halowym nie przyciągnął takiej widowni jak koszykarskie derby Trójmiasta pomiędzy Treflem a mistrzem kraju, Asseco Prokomem Gdynia. Po raz pierwszy dwa sąsiedzkie zespoły ze wspólnym rodowodem miały spotkać się w otwartym kilka miesięcy wcześniej obiekcie i wiadomo było, że na trybunach będzie gorąco. Zainteresowanie sympatyków koszykówki przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Po emocjonującym pojedynku z dogrywką lepsi okazali się gdynianie.

Filip Dylewicz: Moja postawa pozostawia wiele do życzenia

Najlepiej rozpracowany rywal - PGE Turów Zgorzelec

Żadne inne dwie polskie drużyny nie spotykały się w sezonie 2010/2011 tak często jak Trefl i PGE Turów Zgorzelec. Sopocianie mierzyli się z ekipą z przygranicznego miasta aż 10 razy! - dwa razy w rundzie zasadniczej ekstraklasy, raz w ćwierćfinale Pucharu Polski i aż siedem razy w półfinale play-off.

Bilans wszystkich potyczek to 6:4 dla Trefla, jednak dla trójmiejskich kibiców to mało zadowalająca statystyka - do finału ligi awansowali rywale...