Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej na inwestycje w budżecie na 2011 rok

Kamila Grzenkowska
W 2011 roku zakończy się budowa przystani jachtowej przy molu
W 2011 roku zakończy się budowa przystani jachtowej przy molu Materiały prasowe
W projekcie sopockiego budżetu na 2011 rok zaplanowano niecałe 135 mln złotych na realizację miejskich inwestycji. W roku 2010 przeznaczono na ten cel 211 mln złotych.

Na wydatki bieżące miasto przeznaczy 203 mln złotych ( to m.in. środki na bieżące utrzymanie instytucji, remonty, a także pieniądze, które "wędrują" do organizacji pozarządowych). Wśród środków na inwestycje spora ich część zostanie przeznaczona m.in. na budowę Drogi Zielonej, ścieżek rowerowych, a także system Tristar. Wybudowane mają też zostać nowe place zabaw i boiska. Zaplanowano też pieniądze na dokończenie przebudowy placu Przyjaciół Sopotu i budowy przystani jachtowej. Na przyszły rok zabezpieczono też pieniądze, które wykorzystane będą przy przenosinach siedziby MOPS z ul. Marynarzy na ul. Kolejową. - Budżet na przyszły rok nastawiony jest na utrzymanie wysokiego poziomu życia i świadczonych usług w mieście - podkreśla Mirosław Goślicki, skarbnik Sopotu.

W przyszłym roku zmniejszą się też planowane dochody, co jest związane m.in. z zakończeniem budowy niektórych inwestycji. Takie projekty jak hala widowiskowo-sportowa (Ergo Arena) czy Centrum Seniora otrzymały w tym roku zewnętrzne dotacje, które miasto mogło dopisać sobie w rubryczkę "dochody".

Jak ostatecznie będzie wyglądał budżet na przyszły rok, będzie wiadomo dopiero w lutym 2011 r. Radni mają jednak sporo uwag do jego projektu.

- Jest sporo wydatków, które chcemy zmniejszyć, a nawet wyeliminować - zapowiada Piotr Meler, radny klubu PiS.

Projekt budżetu na 2011 rok
Projekt budżetu na 2011 rok zakłada dochody w wysokości 286,9 mln złotych i wydatki w kwocie 337,7 mln złotych. Planowany deficyt wyniesie 50 mln złotych. Jeśli tak faktycznie będzie, miasto zaciągnie kredyt w wysokości 47 mln złotych, a pozostałe 3 mln złotych pokryte zostaną z tzw. wolnych środków.

Jeśli miasto zaciągnie tak wysoki kredyt, to wskaźnik zadłużenia w przyszłym roku wyniesie 48 proc. (miasta mogą zadłużyć się maksymalnie do 60 proc.). W tym roku wskaźnik zadłużenia plasował się na granicy 23 proc. Największy procent dochodów w budżecie miejskim będą stanowić dochody własne (m.in. z podatków, lokalnych opłat, z dzierżaw) - będzie to kwota 204 mln złotych, dzięki dotacjom (głównie subwencjom oświatowym) miasto zyska kolejne 32 mln złotych, a dzięki środkom unijnym - 31,5 mln złotych. Dodatkowe 19 mln złotych miasto zyska dzięki dotacjom celowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto