Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa świata klasy RS:X. Polscy żeglarze wysoko w australijskim Sorrento. Ale kto wywalczy miejsce w składzie do Tokio 2020?

(raf)
Paweł Tarnowski
Paweł Tarnowski mat. PZŻ
Mistrzostwa świata w żeglarskiej klasie RS:X. Paweł Tarnowski piąty, a Zofia Klepacka siódma - tak prezentuje się dorobek najlepszych Polaków podczas regat rozgrywanych w australijskim Sorrento. Złote medale trafiły do reprezentantów Niderlandów. Wśród mężczyzn triumfował Kiran Badloe, a wśród kobiet Lilian de Geus. Pierwsze miejsce w krajowym wyścigu o wyjazd na igrzyska obronił natomiast Piotr Myszka.

Przez pięć dni w Sorrento w Australii (nieopodal Melbourne) panowały bardzo zmienne warunki wietrzne, w których Polacy na ogół radzili sobie bardzo dobrze. Przed wyścigiem medalowym szansę na podium miał Paweł Tarnowski. Reprezentant Sopockiego Klubu Żeglarskiego zajął w nim wysokie, czwarte miejsce, ale wystarczyło to jedynie do obrony piątego miejsca. Warto podkreślić, że to największy sukces Tarnowskiego w regatach mistrzostw świata.

- Bardzo niewiele zabrakło do medalu, ale wierzę, że na to przyjdzie jeszcze czas. Plan wykonałem i to cieszy. Wykonaliśmy z trenerem Maksem Wójcikiem kawał dobrej roboty. Świetnie się tutaj czułem, wspaniałe miejsce, wspaniali ludzie, wspaniałe regaty - mówi Paweł Tarnowski.

- Jestem z Pawła bardzo zadowolony i nie chodzi tylko o wynik sportowy, ale przede wszystkim o postępy jakie poczynił w ostatnim czasie. Paweł w roku olimpijskim otarł się o medal mistrzostw świata i oczywiście, sportowiec zawsze czuje niedosyt, gdy ten medal ma na wyciągnięcie ręki i go nie zdobywa, ale zapewniam, że obaj bardzo się z tego piątego miejsca cieszymy i z optymizmem patrzymy w przyszłość. Teraz część europejska sezonu, niedługo regaty na Majorce oraz mistrzostwa Europy. Dziękujemy wszystkim za wsparcie - mówi Maksymilian Wójcik, trener Pawła Tarnowskiego.

W Australii świetnie pływał również Radosław Furmański reprezentujący Dobrzyński Klub Żeglarski, który również osiągnął życiowy sukces, zajmując siódme miejsce w klasyfikacji końcowej.

Mniej powodów do zadowolenia ma Piotr Myszka. Tym razem reprezentujący AZS AWFiS Gdańsk multimedalista nie zdołał awansować do wyścigu medalowego i ostatecznie został sklasyfikowany na miejscu 13.

- Trudno być zadowolonym, gdy na regaty jedzie się z ambicjami na medal, a kończy się na miejscu 13. Oczywiście, infekcje, które mnie trapiły miały wpływ na moją dyspozycję, niemniej nie ma co szukać usprawiedliwień. Mogło być lepiej. Cieszę się natomiast z tego, że udało mi się obronić pierwsze miejsce w wewnętrznej rywalizacji o nominację olimpijską. To był również mój cel. Nie ma medalu w Australii, ale jest wygrana w batalii o igrzyska, więc mam nadzieję, że medal będzie w Tokio. W poniedziałek będę już w Gdańsku, tydzień odpoczynku, czas dla rodziny i potem znowu ciężka praca na zgrupowaniach i weryfikacja tych przygotowań w regatach, w tym majowe mistrzostwa Europy w Atenach. Dziękuję wszystkim za trzymanie kciuków – mówi Piotr Myszka.

- Jeśli chodzi o Piotra Myszkę, to na treningach i zgrupowaniach nie dawał Radkowi żadnych szans, zawsze w sparingowych wyścigach przypływał przed nim. W Australii ewidentnie był wybity ze swojego rytmu. Dwie infekcje, kilka dni bez pływania i coś się zacięło. Piotr to walczak, nie odpuszczał do końca, ale te 13 miejsce to było maksimum w tych okolicznościach - mówi Przemysław Miarczyński, trener męskiej kadry olimpijskiej klasy RS:X.

Wśród kobiet świetny początek mistrzostw zanotowała Maja Dziarnowska, która przez długi czas miała realną szansę na medal. Kiedy jednak na akwenie zaczął wiać słaby wiatr, znalazło to odzwierciedlenie w wynikach. Zawodniczka Sopockiego Klubu Żeglarskiego walczyła jednak do końca i ostatecznie uplasowała się na miejscu 8. Tuż przed nią mistrzostwa świata ukończyła Zofia Klepacka. Żeglarka warszawskiej Legii początek regat miała średnio udany, ale później pewnie zadomowiła się w czołówce. Na 12 miejscu sklasyfikowana została Karolina Lipińska (Sopocki Klub Żeglarski), dla której jest to najlepszy wynik w karierze.

- Jestem zadowolony ze startu wszystkich trzech dziewczyn. Były to ostatnie kwalifikacje krajowe do igrzysk, oczywiście finalnie będzie decydował zespół decyzyjny Polskiego Związku Żeglarskiego, niemniej punkty w kwalifikacjach były bardzo ważne i punktowo wygrała Zofia Klepacka. Jeśli chodzi o sam przebieg regat, to świetnie pływała Maja Dziarnowska na początku regat. Niestety, później w zmiennym wietrze obsunęła się w klasyfikacji, kończąc regaty na ósmym miejscu - tłumaczy Cezariusz Piórczyk, trener żeńskiej kadry RS:X.

W mistrzowskich regatach windsurferów w australijskim Sorrento rywalizowało 70 mężczyzn i 46 kobiet.

Co ciekawe, wygranie krajowej, wewnętrznej rywalizacji o wyjazd na igrzyska w Tokio (po jednej żeglarce i jednym żeglarzu z każdego kraju w jednej klasie) nie przesądza jeszcze o pewności wylotu do Japonii. Jak będzie wyglądać nominacja olimpijska w przypadku klasy RS:X?

- O wyłonieniu reprezentacji na igrzyska Tokio 2020 decyduje finalnie zespół decyzyjny Polskiego Związku Żeglarskiego, w dalszej kolejności decyzję zespołu zatwierdza zarząd PZŻ i na końcu Polski Komitet Olimpijski, który zatwierdza bądź nie, decyzję zespołu decyzyjnego - wyjaśnia Dominik Życki, dyrektor sportowy PZŻ-u. - Widzę, że zawodnicy cieszą się ze swoich dobrych wyników i ja również się cieszę, ale trochę mi przykro i żal, że stawiają sprawę w taki sposób, że oni to już wygrali i jadą do Tokio. Wygrali część punktowaną kwalifikacji i to nie podlega dyskusji. Na chwilę obecną nie wiadomo jednak, kto będzie reprezentował Polskę w Tokio w klasie RS:X, bo tę decyzję podejmie zespół decyzyjny i osobiście, na miejscu naszych reprezentantów poczekałbym z tą triumfalną radością, bo jeszcze absolutnie nic nie jest rozstrzygnięte.

- Nasze doświadczenia z poprzednich igrzysk są takie, że zbyt wcześnie wyłoniona reprezentacja, nie zawsze była maksymalnie przygotowana na igrzyska - dodaje argumentując Dominik Życki. - Gdy kończyliśmy kwalifikację punktową na rok czy dziewięć miesięcy przed igrzyskami, a tak bywało, to powodowało jakieś rozprężenie, ciężko to określić. Nie zawsze po tym czasie zawodnik, który wygrał część punktowaną kwalifikacji, był najlepiej przygotowany do samych igrzysk. Dlatego po długich konsultacjach w szerokim gremium podjęliśmy decyzję, że nominacje olimpijskie będziemy ogłaszać jak najpóźniej, a decydujący będzie cały szereg czynników, w tym oczywiście ten najważniejszy, jakim jest wewnętrzna klasyfikacja punktowa.

Nominacja olimpijska musi zostać ogłoszona najpóźniej 30 czerwca 2020 roku.

Mistrzostwa świata żeglarskiej klasy RS:X - wyniki mężczyzn

  • 1. Kiran Badloe (Niderlandy) - 37 punktów (łącznie 52 punkty)
  • 2. Dorian van Rijsselberghe (Niderlandy) - 39 (82)
  • 3. Thomas Goyard (Francja) - 56 (85)
  • 4. Shahar Zubari (Izrael) - 62 (92)
  • 5. Paweł Tarnowski - 64 (90)
  • 6. Pierre Le Coq (Francja) - 74 (103)
  • 7. Radosław Furmański - 93 (133)
  • 8. Louis Giard (Francja) - 94 (129)
  • 9. Tom Squires (Wielka Brytania) - 98 (136)
  • 10. Tom Reuveny (Izrael) - 106 (147)
  • ...
  • 13. Piotr Myszka - 115 (154)

Mistrzostwa świata żeglarskiej klasy RS:X - wyniki kobiet

  • 1. Lilian de Geus (Niderlandy) - 42 (67)
  • 2. Charline Picon (Francja) - 51 (92)
  • 3. Noy Drihan (Izrael) - 52 (97)
  • 4. Emma Wilson (Wielka Brytania) - 63 (98)
  • 5. Marta Maggetti (Włochy) - 74 (124)
  • 6. Katy Spychakov (Izrael) - 81 (115)
  • 7. Zofia Klepacka - 97 (138)
  • 8. Maja Dziarnowska - 98 (160)
  • 9. Blanca Manchón (Hiszpania) - 107 (150)
  • 10. Hei Man Chan (Hongkong) - 116 (179)
  • ...
  • 12. Karolina Lipińska - 134 (183)
Ortopeda ocenia uraz Lewandowskiego: Ta kontuzja nie powinna się przełożyć na jego dalszą karierę
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto