Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura polski 2020. Przecieki maturalne! Co było na tegorocznym egzaminie maturalnym z języka polskiego? Oto tematy! Egzamin 8.06.2020

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Matura polski 2020. Przecieki?
Matura polski 2020. Przecieki? Pixabay
Matura z polskiego 2020 zaczęła się w poniedziałek 8.06.2020 r.! Mamy przecieki w trakcie matury - wiemy, jakie tematy pojawiły się na rozprawce! Matura 2020 z polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się 8.06.2020 r. o godz. 9. Poziom rozszerzony - również w poniedziałek, ale o godz. 14. Co będzie na tegorocznej maturze na poziomie rozszerzonym? Sprawdziliśmy, na co warto zwrócić uwagę przed egzaminem maturalnym z języka polskiego. Sprawdź, czego możesz się spodziewać na maturze 2020!

Matura 2020. J. polski p. podstawowy. Tematy rozprawki 8.06.2020

Według maturzystów, którzy pisanie egzaminu zakończyli przed czasem, jednym z zadań, które zobaczyli w arkuszach w części pisemnej była rozprawka na następujący temat:

Jaki wpływ ma fantastyka na przesłanie utworu? Odwołaj się do fragmentu "Wesela" oraz wybranych dzieł kultury.

Drugi temat to analiza wiersza i wiersz "Daremne" Anny Kamieńskiej.

Matura 2020. Przecieki przed egzaminami?

Co roku przed maturą pojawia się mnóstwo informacji w sieci na temat przecieków maturalnych. Nie dajcie się nabrać! Specjalnie dla Was zebraliśmy PEWNIAKI - tematy, które warto sobie powtórzyć, bo jest duże prawdopodobieństwo, że mogą się pojawić w tym roku na egzaminie.

W sieci roi się od fałszywych i podejrzanych stron oferujących informacje, które rzekomo mają przypominać przecieki maturalne. Możemy natknąć się też na takie osoby, które uważają, że znają dokładne pytania i odpowiedzi egzaminów maturalnych 2020. Nic bardziej mylnego!

Nie rejestrujcie się na stronach internetowych, które oferują, że za sprawą jednego SMSa, zapewnią Wam dobrze zdaną maturę. Przypominamy, że wszelkie pytania i odpowiedzi zostaną opublikowane po zakończeniu matury jeszcze tego samego dnia. Pierwsze arkusze ukażą się w sieci już 8 czerwca 2019. Dlatego miejcie oczy szeroko otwarte i nie dajcie się nabrać naciągaczom!

Z czym w 2020 roku przyjdzie zmierzyć się maturzystom? Jakie tematy pojawią się na egzaminie z języka polskiego? Co eksperci CKE będą chcieli sprawdzić? Tego wszystkiego dowiemy się podczas egzaminów. Warto jednak powtórzyć sobie najważniejsze informacje, które zdążyliśmy sobie przyswoić w poprzednich latach.

Nie pokładajcie nadziei w PRZECIEKACH! Strony, na których rzekomo znajdziemy informacje o zadaniach na maturze 2020 to zwykłe oszustwo.

W sytuacji, gdyby arkusze maturalne, przygotowane przez CKE, wyciekły do Internetu, należało by maturę 2020 powtórzyć.

Matura polski 2020. Pewniaki z języka polskiego. Lektury

Co mówią poloniści o egzaminie maturalnym 2020 z języka polskiego? Jedni są zdania, że nie ma powodów do obaw, bowiem w sytuacji, gdy uczeń utrwalał wiedzę z lekcji na lekcję zdanie egzaminu nie powinno sprawić im trudności. Z kolei są też tacy, którzy są zwolennikami codziennego powtarzania materiału. Co istotne, zarówno jedni jak i drudzy dodają, że uczniowie powinni przypomnieć sobie 9 głównych lektur, tzw. "gwiazdowych".

Lektury "z gwiazdką":

  • Bogurodzica
  • Treny, Pieśni, Psalmy- Jan Kochanowski
  • Dziady cz.III- Adam Mickiewicz
  • Pan Tadeusz- Adam Mickiewicz
  • Krzyżacy/Potop/Quo vadis- Henryk Sienkiewicz
  • Lalka- Bolesław Prus
  • Wesele- Stanisław Wyspiański
  • Ferdydurke- Witold Gombrowicz
  • Wybrane opowiadanie- Bruno Schulz

Od siebie dołożylibyśmy do tego jeszcze: "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, "Kordiana" Juliusza Słowackiego, "Granicę" Zofii Nałkowskiej, "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Dżumę" Alberta Camusa oraz "Tango" Mrożka.

Powtarzając przed egzaminem warto przypomnieć sobie książki, których znajomością można będzie pochwalić się chociażby w rozprawce lub innej pracy pisemnej. W natłoku informacji i emocjonujących wydarzeń warto znaleźć chwilę na zapoznanie się z twórczością m.in. Stefana Żeromskiego, Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Jana Kasprowicza, Bolesława Leśmiana, Bruno Schulza czy Jarosława Iwaszkiewicza.

Koniecznie sprawdźcie także cechy poszczególnych epok literackich, a także najważniejsze motywy literackie. Tegoroczni maturzyści powinni także przypomnieć sobie historie zawarte m.in w: "Lalce", "Przedwiośniu", "Królu Edypie", "Zbrodni i karze", "Hamlecie", "Makbecie", "Jądrze ciemności", "Chłopach" czy "Imieniu róży".

HARMONOGRAM EGZAMINÓW MATURALNYCH:

Nie zapominajmy o podstawowych formach pisemnych - zaproszeniu, opisie, charakterystyce, czy najbardziej popularnej - rozprawce. W tej kwestii warto przypomnieć sobie wszelkie kwestie formalne, które składają się na daną formę - np. zwroty charakterystyczne dla zaproszenia, strukturę charakterystyki, różnice pomiędzy opisem a charakterystyką czy ilość argumentów, koniecznych do zawarcia w rozprawce.

SPRAWDŹ, CO BYŁO NA MATURZE 2019:

Przypominamy, że to właśnie za formę pisemną można zdobyć sporą ilość punktów, dlatego przed egzaminem warto przypomnieć sobie najważniejsze informacje na temat poszczególnych form.

Na pisemnej maturze z języka polskiego w 2019 r. pojawiła się trzecia część "Dziadów" Adama Mickiewicza oraz wiersz Anny Świrszczyńskiej. Na poziomie rozszerzonym z kolei pojawił się tekst Józefa Tischnera "Filozofia dramatu" oraz interpretacja porównawcza wierszy Kazimiery Zawistowskiej "Chciałabym, z tobą poszedłszy..." i Bolesława Leśmiana "Dusza w niebiosach".

Poniżej zamieszczamy listę lektur do interpretacji, które pojawiły się w poprzednich latach:
Matura z polskiego 2019: "Dziady, cz. III", "Pan Tadeusz", "Samotność"
Matura z polskiego 2018:"Lalka", "Noce i dnie"
Matura z polskiego 2017:"Ziemia, planeta ludzi", "Słyszę czas"
Matura z polskiego 2016:"Dziady, cz. IV", "Dałem słowo"
Matura z polskiego 2015:"Lalka", "Ta jedna sztuka"
Matura z polskiego 2014:"Potop", "Wesele"
Matura z polskiego 2013:"Gloria victis", "Mazowsze" i "Przedwiośnie"
Matura z polskiego 2012:"Dziady", "Lalka" i "Ludzie bezdomni"

Matura 2020. Co może pojawić się na tegorocznym egzaminie z polskiego?

W kontekście tegorocznej matury należy mieć na uwadze fakt, że rok 2020 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Bitwy Warszawskiej. Biorąc pod uwagę ten fakt, to wydawać by się mogło, że na maturze może pojawić się "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Ale to nie koniec! Przypominamy, że w tym roku wypada także 75. rocznica zakończenia II wojny światowej czy 80. rocznica wydarzeń katyńskich. W kontekście powyższych wydarzeń można spekulować, że na egzaminie maturalnym z języka polskiego mogą pojawić się takie tematy jak:

  • walka o wolność i niepodległość,
  • zachowanie wolności,
  • odpowiedzialność za ojczyznę

Warto wspomnieć, że w tym roku wypadła także 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, co również może pojawić się na egzaminie. Nie zapominajmy także o obecnej sytuacji, czyli o koronawirusie, który jest tzw. tematem na czasie. W tym kontekście może pojawić się camusowska "Dżuma".

Jak myślicie, czy jest szansa, że powyższe propozycje pojawią się na egzaminie maturalnym w 2020 roku? Dajcie znać w komentarzach!

Zdajesz maturę? Dołącz do grupy maturzystów na FB - kliknij ⇩

ZOBACZ TAKŻE: Matura 2020. Jak będą wyglądać egzaminy? Wytyczne CKE dla maturzystów oraz zdających egzamin ósmoklasisty i zawodowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto