Marszałek Województwa Pomorskiego apeluje do premiera o szczepionki. Jego zdaniem wszystkich Pomorzan można zaszczepić w dwa miesiące

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Karolina Misztal
Udostępnij:
- Szczepienia mogłyby przebiegać znacznie szybciej i sprawniej, gdyby w pełni wykorzystano możliwości i infrastrukturę, którą dysponują samorządy - w liście do premiera RP przekonuje Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Twierdzi, że wszystkich mieszkańców Pomorza można zaszczepić w 6-8 tygodni. By zrealizować plan marszałka, brakuje tylko większych dostaw szczepionek i decentralizacji ich przechowywania.

W liście adresowanym do Mateusza Morawieckiego przypomina, że samorząd już w ubiegłym roku zapewnił podległym podmiotom leczniczym możliwości magazynowania szczepionek w niskich temperaturach, wyposażając je w odpowiednią infrastrukturę, umożliwiającą przechowywanie jednocześnie dodatkowej ilości 100 tys. dawek, w różnych lokalizacjach.

Marszałek Mieczysław Struk apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego

- Apeluję o pełne wykorzystanie potencjału zorganizowanej przez Samorząd Województwa Pomorskiego infrastruktury i zwiększenie dostaw (...) oraz rozważenie decentralizacji przechowywania szczepionek na poziomie regionalnym, celem zapewnienia efektywniejszej dystrybucji materiału na poziomach powiatów i gmin - pisze marszałek województwa.

- Potencjał postawiony do dyspozycji przez Samorząd Województwa Pomorskiego to 8 tys. szczepień dziennie, a wraz z samorządami powiatowymi pozwalałby na dzienne szczepienie znacznie powyżej 25 tys. osób, co oznaczałoby możliwości objęcia ochroną wszystkich nieszczepionych dotąd Pomorzan w okresie 6 - 8 tygodni - dodaje.

Na ten moment jest to liczba nieosiągalna, zwłaszcza, że z 62 punktów szczepień proponowanych do utworzenia przez samorządy lokalne, Oddział Wojewódzki NFZ zarekomendował jedynie 25, co jest "bardzo istotnym ograniczeniem dla optymalnego oraz równomiernego zabezpieczenia szczepienia populacyjnego mieszkańców województwa".

- Tak jak Samorząd Województwa Pomorskiego nie uchylał się od wsparcia Rządu RP w kwestii organizacji szpitala tymczasowego w Gdańsku i przyjął na siebie sprawę jego zorganizowania i prowadzenia, tak i tym razem w kwestii szczepień w sposób oczywisty deklarujemy zaangażowanie i pomoc - zapewnia marszałek Struk. - Proszę jednak o podjęcie pilnych i zdecydowanych działań leżących po stronie instytucji rządowych (...), które umożliwiłyby zintensyfikowanie działań w zakresie realizacji rządowego programu szczepień, z wykorzystaniem potencjału samorządów, zgodnie z Pana słowami "wszystkie ręce na pokład".

Punkt szczepień w hali sportowej GUMed

W stolicy regionu jeszcze w tym tygodniu ma otworzyć się największy punkt masowych szczepień na Pomorzu. W hali sportowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego możliwe będzie wykonanie nawet ponad 4 tys. szczepień dziennie.

- Jesteśmy gotowi do zorganizowania akcji szczepień w największych firmach na Pomorzu, a być może także wyjdziemy ze stosowną ofertą do mniejszych pracodawców - w rozmowie z Onetem mówi Tomasz Augustyniak, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. - Ale najpierw muszą się pojawić stosowne regulacje ze strony rządu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Marszałek Województwa Pomorskiego apeluje do premiera o szczepionki. Jego zdaniem wszystkich Pomorzan można zaszczepić w dwa miesiące - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie