MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Local Trends 2024, czyli o samorządzie w Sopocie. Rozpoczęła się kolejna edycja

Michał Karcz
Michał Karcz
IV edycja Local Trends - Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie
IV edycja Local Trends - Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie Local Trends
W Sopocie rozpoczęła się kolejna edycja Local Trends - Samorządowy Kongres Finansowy. Jest to wydarzenie poświęcone na debaty o samorządzie lokalnym, podczas którego paneliści to właśnie przedstawiciele władz miast, gmin czy powiatów. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Samodzielne samorządy w nowej rzeczywistości".

Od poniedziałku do wtorku (13-14 maja) w Sopocie w hotelu Sheraton odbywa się Local Trends - Samorządowy Kongres Finansowy. To już czwarta edycja tego wydarzenia poświęconego problematyce samorządu w Polsce i w Europie.

- Przed nami dwa dni ważnych debat. Przygotowane panele dyskusynje są owocem naszych działań. Wynikają też z kompromisu, jaki musimy podejmować, ponieważ tych tematów jest więcej niż miejsca w programie - powiedział podczas rozpoczęcia Maciej Grabowski, prezes zarządu Centrum Myśli Strategicznej.

W czasie Kongresu obecni będą przedstawiciele władz samorządowych z całej Polski, którzy w roli panelistów lub uczestników będą dzielić się z innymi swoją wiedzą na temat obecnych potrzeb samorządu lokalnego. Obecna będzie m.in Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Zygmunt Frankiewicz, senator RP, prezes Zarządu Związku Miast Polskich czy też Krzysztof Rogowski, reprezentujący Departament Analiz Krajowej Administracji Skarbowej.

- Witam wszystkich w Sopocie, bardzo się cieszę, że możemy się spotkać w czasie szczególnym. Po 15 października czeka nas praca u podstaw, czeka nas ewolucja lub raczej rewolucja finansów samorządowych. Ponad połowa miast ma deficyt bieżący, i dlatego zastanawiamy się, czy pieniądze z KPO będą dla nas dostępne. Żeby tę pracę u podstaw realizować, musimy rozmawiać, musimy współpracować, musimy się wzajemnie słuchać. Nie może być powrotu do tego co było przed ośmioma laty. Mam nadzieję, że ten kongres jest platformą do rozmów między wieloma środowiskami - mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydenta Sopotu.

Jednym z głównych zagadnień poruszanych podczas wydarzenia będzie kwestia finansowania samorządów i ich dochodów własnych. Jeden z paneli "Jakie perspektywy samodzielności finansowej samorządów kreuje nowa rzeczywistość polityczno-gospodarcza?" został poświęcony właśnie temu zagadnieniu.

- Potrzebujemy przestrzeni do dialogu pomiędzy administracją centralną, samorządową, biznesem, organizacjami pozarządowymi. W tym roku nie tylko w województwie pomorskim, ale w całym kraju obchodzimy jubileusz 25-lecia powstania samorządu. Obchodzimy też 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Te dwa wydarzenia przyczyniły się niewątpliwie do dynamicznego rozwoju naszych województw, miast i powiatów - mówił na rozpoczęciu Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

- Jedną z najpilniejszych potrzeb wywołanych skutkami reformy podatkowej Polskiego Ładu, jest wzmocnienie autonomii finansowej samorządów. Myślę, że z takim też przesłaniem przyjechaliśmy do Sopotu, żeby o tych sprawach dyskutować. Dyskutujmy, w jakim kierunku powinny zmierzać cały system finansów publicznych, w tym system finansów samorządu - dodał Struk.

CZYTAJ TEŻ: Magdalena Czarzyńska-Jachim w składzie Rady Polskiej Organizacji Turystycznej

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Local Trends 2024, czyli o samorządzie w Sopocie. Rozpoczęła się kolejna edycja - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto