Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

List otwarty z pytaniami do prokuratury w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek

RED
We wtorek administracja serwisu Gdzie Jest Iwona skierowała do prowadzącej sprawę zaginięcia Iwony prokurator Aleksandry Badtke z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku list otwarty.

W liście zawartych jest dziewiętnaście pytań, które mają zweryfikować działania Gdańskiej prokuratury w sprawie zaginięcia Iwony.

Przytaczamy treść listu skierowanego do prokurator Aleksandry Badtke:

Szanowna Pani Prokurator,
Minęło ponad dwa i pół miesiąca od chwili zaginięcia 19-letniej mieszkanki Gdańska, Iwony Wieczorek. Coraz bardziej niepokojący zarówno rodzinę zaginionej jak i wielotysięczną rzeszę osób śledzących i starających się na miarę własnych możliwości pomóc w wyjaśnieniu sprawy tego zaginięcia, co przełożyło się wielokrotnie na nowe ślady, przekazywane policji bezpośrednio lub przez rodzinę Iwony Wieczorek, jest fakt braku jakichkolwiek informacji ze strony prokuratury i policji na temat postępów w poszukiwaniach a nawet na temat działań podejmowanych przez w/w służby. Rozumiemy, że wiele informacji nie może zostać ujawnionych dla dobra postępowania, jednakże brak jakichkolwiek informacji wywołuje coraz większe wrażenie, iż służby te nie podchodzą do sprawy zaginięcia Iwony Wieczorek z należytą powagą i nie podejmują wystarczających działań zmierzających do jej odnalezienia. Jednocześnie to swoiste embargo informacyjne powoduje, że nawet matka zaginionej, pani Iwona Kinda nie może uzyskać informacji na temat tego, co zdaniem policji, prokuratury oraz nawet wynajętego przez nią detektywa, stało się z jej córką.
Pani Prokurator, prokuratura jest urzędem państwowym stojącym na straży praworządności. Nie będzie jednak w stanie spełnić tej misji, jeśli poczucie zaufania społecznego do niej zostanie naruszony. W przypadku zaginięcia Iwony Wieczorek zaufanie społeczne do prokuratury i policji stoi w tej chwili na bardzo niskim poziomie. Powszechna jest opinia, że wiele działań, które mogłyby doprowadzić do odnalezienia tej 19-latki, zostało podjętych zbyt późno lub nie zostało podjętych wcale. Jestem przekonany, że kiedy prokuratura zmieni politykę informacyjną, opinia ta może się zmienić a działania prokuratury mogą na nowo zyskać poparcie wszystkich tych, którzy od ponad dwóch i pół miesiąca śledzą sprawę zaginięcia Iwony a którzy w początkowym okresie jej poszukiwań zdecydowanie popierali działania zarówno prokuratury jak i policji.
Żeby pomóc prokuraturze odzyskać to zaufanie jednocześnie pozwalając opinii publicznej żywo zainteresowanej losem zaginionej Iwony Wieczorek a zwłaszcza jej rodzinie zorientować się w dotychczas podejmowanych przez prokuraturę działaniach, pozwoliliśmy sobie przygotować kilkanaście pytań dotyczących tych działań.
1. czy potwierdzono godziny i miejsca pobytu zaginionej Iwony i jej znajomych od chwili opuszczenia przez nią jej mieszkania? Co najważniejsze – z informacji medialnych wynika, że w dniu zaginięcia Iwona wraz ze znajomymi opuściła mieszkanie swojej przyjaciółki po godzinie 22. Udając się na działkę jednego z nich, wstąpili do sklepu „Biedronka” w celu zakupu alkoholu. Czy prokuratura potwierdziła bądź zaprzeczyła faktowi dokonywania przez nich zakupu w tym sklepie.
2. czy ustalono, czego dotyczyła kłótnia zaginionej Iwony ze znajomymi, z którymi była na dyskotece? Czy w/w znajomi zeznają w tej sprawie jednakowo, czy w ich zeznaniach pojawiają się rozbieżności?
3. czy dokonano sprawdzenie, z kim kontaktowała się Iwona telefonicznie bądź smsowo w trakcie dyskoteki a także po jej opuszczeniu – bądź kto kontaktował się z nią?
4. czy prokuratura jest w posiadaniu wykazu połączeń oraz wykazu logowań do przekaźników BTS telefonów Iwony – zarówno numeru podstawowego, który znali jej znajomi oraz rodzina a także innych posiadanych przez nią numerów?
5. czy sprawdzone zostało, z kim w trakcie dyskoteki oraz po opuszczeniu jej przez Iwonę Wieczorek a także w pierwszych dniach po jej zaginięciu kontaktowali się telefonicznie i smsowo jej znajomi, z którymi spędziła krytyczną noc?
6. czy sprawdzono, z kim w dniu zaginięcia Iwony a także w pierwszych dniach po jej zaginięciu kontaktowała się jej przyjaciółka , z którą następnego dnia Iwona była umówiona w godzinach porannych na plaży?
7. czy sprawdzono, do których przekaźników BTS logowały się telefony znajomych Iwony po ich wyjściu z dyskoteki?
8. czy ustalono i potwierdzono dowodami, co po wyjściu Iwony z dyskoteki robili jej znajomi?
9. czy alibii znajomych Iwony na czas jej zaginięcia zostało potwierdzone? Jeśli tak, czy jest to potwierdzone dowodami innymi, niż tylko zeznania świadków?
10. które miejsce jest ostatnim, w którym obecność Iwony jest w jakikolwiek sposób potwierdzona?
11. wiadome jest, iż Iwona posiadała drugi numer telefonu, który nie był znany szerszemu gronu osób, w tym jej mamie. Czy ustalono, kto był w posiadaniu tego numeru?
12. czy poza dwoma znanymi publicznie nagraniami monitoringu udało się zabezpieczyć inne nagrania, na których zarejestrowano Iwonę?
13. czy zabezpieczono nagrania monitoringu z nocy zaginięcia Iwony, na których zarejestrowano jej znajomych, z którymi tej nocy była na dyskotece?
14. czy sprawdzone zostały znajomości znajomych Iwony, z którymi w noc zaginięcia była na dyskotece z innymi jej znajomymi lub jej rodziną?
15. czy przesłuchani zostali wszyscy świadkowie zarejestrowaniu na znanych publicznie nagraniach monitoringu?
16. czy zidentyfikowany i przesłuchany został świadek znany potocznie jako „mężczyzna z ręcznikiem”?
17. czy sprawdzono pod kątem obecności śladów biologicznych takich jak np. krew, samochody lub nieruchomości znajomych i bliskich Iwony lub inne miejsca, w których jej obecność w związku z zaginięciem jest brana pod uwagę?
18. czy prokuratura prowadzi postępowanie według z góry założonej hipotezy wydarzeń, czy też badane są równolegle wszystkie możliwe wątki?
19. co, zdaniem prokuratury, jest najbardziej prawdopodobnym powodem zaginięcia Iwony?
Szanowna Pani Prokurator, nie jest normalną sytuacja, w której przez ponad dwa i pół miesiąca od zaginięcia nie ma praktycznie żadnych informacji o możliwym losie osoby zaginionej. Tym bardziej niedopuszczalna jest sytuacja, w której żadnych informacji na ten temat nie ma nawet matka tej osoby. Coraz częstsze jest porównywanie sprawy zaginionej Iwony Wieczorek do chyba najgłośniejszej w Polsce sprawy związanej z zaginięciem, czyli sprawy Krzysztofa Olewnika. Wierzymy, że sprawa Iwony Wieczorek zakończy się szczęśliwiej, niemniej jednak skojarzenia takie nasuwają się opinii publicznej w dużej mierze przez politykę informacyjną policji i prokuratury.
Dlatego zarówno dla dobra przede wszystkim rodziny zaginionej Iwony a także dla odbudowania zaufania publicznego wobec prokuratury, które jest niezbędne do spełnienia misji, która przed prokuraturą stoi, bardzo proszę o odpowiedź na przedstawione przeze mnie pytania.
Z poważaniem,
administracja
Oficjalnej Strony Poszukiwań
Iwony Wieczorek
www.gdziejestiwona.pl

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto