Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jurajski krokodyl znaleziony koło Sławna w kamieniołomie Owadów-Brzezinki. Otwarcie Geoparku coraz bliżej [ZDJĘCIA]

Beata Dobrzyńska
148 mln lat temu w Łódzkiem żyły krokodyle... Wiemy to dzięki najnowszemu odkryciu paleontologów w kamieniołomie Owadów-Brzezinki koło Sławna w Opoczyńskiem.

148 mln lat temu w Łódzkiem żyły krokodyle... Wiemy to dzięki najnowszemu odkryciu paleontologów w kamieniołomie Owadów-Brzezinki koło Sławna w Opoczyńskiem.

W czasie tegorocznych wykopalisk na unikatowym stanowisku paleontologicznym zlokalizowanym w wyrobisku kamieniołomu Owadów-Brzezinki należącym do firmy Nordkalk w gminie Sławno naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS odkryli skamieniały szkielet małego krokodyla.

- To wyjątkowy moment, bezprecedensowo zachowany w czasie i przestrzeni, pozwalający sięgnąć spojrzeniem 148 mln lat w przeszłość - entuzjazmuje się dr Błażej Błażejowski z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. - Czaszka odkrytego krokodylomorfa przypomina Theriosuchus pochodzącego z Purbeck Shale w Dorset w południowej Anglii. Tam została odkryta wyłącznie czaszka, tu w Sławnie szkielet jest prawie kompletny - nie kryje zachwytu naukowiec. Skamieniałości tych zwierząt są sporadyczne w zapisie kopalnym.

Odkryty w gminie Sławno szkielet należał do niewielkiego krokodylomorfa mierzącego niewiele ponad 1 m długości. Zwierzęta te cechowały się szeroką czaszką, stosunkowo dużymi oczodołami, podzielonymi nozdrzami i względnie dużymi otworami nadskroniowymi. Prawdopodobnie prowadziły raczej lądowy, aniżeli wodny tryb życia. Okaz odkryty w Sławnie został przewieziony do Instytucie Paleobiologii PAN w Warszawie, gdzie jest skrupulatnie preparowany i opracowywany naukowo.

Przypomnijmy, że w górnojurajskich wapieniach koło Sławna sprzed około 148 mln lat znaleziono liczne skamieniałości organizmów morskich i lądowych, wyjątkowo dobrze zachowane. Poza kroko-dylomorfami odkryte zostały tutaj również bardzo liczne okazy ryb, homarów, skrzypłoczy, szczątki morskich gadów (żółwi, ichtiozaurów), rzadkie amonity, a także lądowe owady oraz szczątki kostne pterozaurów.

Niebawem skamieniałości i unikatowy kamieniołom będziemy mogli zobaczyć na własne oczy, bo dzięki dotacji unijnej oraz współpracy naukowców, władz gminy i firmy Nordkalk, trwa budowa Geoparku. Obejmie on pawilon wystawowy i ścieżki dydaktyczne w części kamieniołomu udostępnionej przez właściciela terenu. Ma on być gotowy w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto