Jak urządzić małą sypialnię? To może być wygodne i funkcjonalne pomieszczenie. Poznaj sprytne sposoby na aranżację miejsca do wypoczynku

Akcja specjalna Temat dnia: Wnętrze z charakterem
Nawet w małym pomieszczeniu można urządzić wygodną sypialnię, nie rezygnując z wygodnego łóżka, miejsca do przechowywania, toaletki
Nawet w małym pomieszczeniu można urządzić wygodną sypialnię, nie rezygnując z wygodnego łóżka, miejsca do przechowywania, toaletki Materiał prasowe, archiwum PP
Z powodów ekonomicznych wiele osób decyduje się kupić jako pierwsze mieszkanie niewielką kawalerkę. Nawet w blokach z wielkiej płyty, na powierzchni 25 m kw. da się w niej wydzielić osobne miejsce do spania – miniaturowy pokoik lub aneks na łóżko i najpotrzebniejsze sprzęty. Wystarczy odpowiednie ustawienie mebli, dobrze dobrane oświetlenie i kilka trików, które optycznie powiększą przestrzeń.

Aranżacja małego mieszkania to zwykle twardy orzech do zgryzienia. Dobry projekt wymaga dużej kreatywności, a przy tym także praktycznego spojrzenia na przestrzeń użytkową, którą mamy do dyspozycji. Duże wyzwanie stawia z pewnością sypialnia, bo, po pierwsze na nią przeznaczamy zwykle najmniejsze pomieszczenie, a po drugie, jest to miejsce, które powinno być funkcjonalne, sprzyjać wypoczynkowi i gwarantować dobry sen. Jak osiągnąć ten cel? Oto trzy kluczowe porady, które należy wziąć pod uwagę urządzając małą sypialnię. Takie rozwiązania pozwolą uniknąć klaustrofobicznych skojarzeń, są natomiast synonimem przytulnego klimatu i praktycznych rozwiązań.

Niech stanie się jasność

Dobrze oświetlona przestrzeń wydaje się większa. Optymalne rozwiązanie to nawet mały pokoik, ale z oknem. Może się jednak zdarzyć, że nie będziemy mieli możliwości wydzielenia takiego pomieszczenia. Wówczas zamiast rezygnować z posiadania sypialni – można skorzystać ze sposobów wydzielenia jej za pomocą przesuwnych ścian lub podwieszanych paneli. Ważne jest, by można było je na dzień odsłaniać na tyle, by do pomieszczenia wpadało światło, a jednocześnie łóżko nie rzucało się w oczy.

Jeżeli okno w przestrzeni sypialnej jest – trzeba to wykorzystać! Nie zasłaniamy go ciężkimi zasłonami! Zwiewna, półprzezroczysta firanka wystarczy, aby zapewnić intymność, nie odbierając przy tym cennych promieni słonecznych. A co zrobić, gdy do dobrego snu potrzebny jest nam całkowity blackout? Warto wówczas zastosować rolety z odpowiedniego materiału.
O przestrzeń można również zawalczyć wybierając stosowne sztuczne oświetlenie -nastrojowe boczne kinkiety i subtelne, rozpraszające światło lampy sufitowe. W rogu pomieszczenia dobrze sprawdzi się także lampa stojąca, w zależności od indywidualnych preferencji w nowoczesnym lub klasycznym stylu, najlepiej z jasnym abażurem.

Kolor ścian? Najlepiej wybierać kolory jasne i ciepłe, postawić na uniwersalną biel, którą można ocieplić kolorowymi dodatkami. Przytulną atmosferę uda się wykreować również wprowadzając do sypialni odcienie beżu i kolory stonowanej żółci, rozbielony błękit. Generalna zasada: im mniejsza przestrzeń tym jaśniejsze barwy na ścianach

Nie rezygnuj z dużego łóżka

Oprócz odpowiedniej kolorystyki ścian, lekkich firanek i przemyślanego oświetlenia, szczególnie zadbaj o odpowiednio duże i wygodne łóżko.
Komfortowy i zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Dlatego ekonomicznie urządzając przestrzeń, bezwzględnie nie warto tego robić kosztem łóżka. Wprawdzie przyjmuje się, że szczupły człowiek, aby się wyspać, potrzebuje tylko 70 centymetrów wolnej przestrzeni to dla dwojga… potrzeba więcej niżby to wynikało z prostego działania matematycznego, czyli przemnożenia przez dwa.
- Minimalna szerokość materaca dla pary to 160 cm. Zdarza się jednak, że powierzchnia sypialni umożliwia nam jedynie wstawienie modelu o maksymalnej szerokości 140 cm – mówi ekspert z Fabryki Materacy JANPOL i dodaje: - Nowe technologie stosowane przy produkcji materacy pozwalają na wygodny wypoczynek jednocześnie dwóm osobom, nawet, jeśli znacznie różnią się od siebie wagą i wzrostem.

Ramę łóżka najlepiej jest ustawić szczytem do ściany, najlepiej centralnie – wtedy dostęp do niego będzie możliwy z obu stron. Jest to szczególnie ważne, jeśli dzielisz sypialnię z partnerem. Takie symetryczne ustawienie ma jeszcze jedną zaletę - oszukuje oko i sprawia, że sypialnia wydaje się większa. Modne są ozdobne, tapicerowane zagłówki: można się na nich wygodnie oprzeć, siedząc w łóżku, optycznie dodają wnętrzu klimatu i prestiżu. Jednak zajmują również miejsce. Jeżeli ważny jest każdy centymetr – trzeba zrezygnować z wygody. Nie zmienia to faktu, że warto jakoś ścianę przy łóżku zabezpieczyć – oklejając ją wodoodporną tapetą, stosując okładzinę ścienną (np. panel ze sklejki obciągniętej tkaniną) lub po prostu nowoczesną wersję boazerii w stylu skandynawskim – z cienkich desek, bejcowanych na biało i olejowanych.

Zamiast decydować się na szafki nocne po obu stronach łóżka, lepiej wybrać jedną, ale pojemną zamykaną komodę lub delikatne, wiszące półeczki. Pamiętajmy, że wizualny ład jest szczególnie ważny w małych pomieszczeniach.

Odważ się na lustro

Sypialnia często pełni funkcję garderoby, więc oprócz łóżka, drugim niezbędnym meblem w tym pomieszczeniu jest szafa. Dobrym pomysłem jest zabudowanie jednej ze ścian szafą z drzwiami przesuwnymi, która pomieści nasze ubrania, pościel i drobiazgi. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru rzeczy z otoczenia. Front szafy powinien być gładki i podobnie jak ściany, w jasnym kolorze. Świetnie w tym przypadku sprawdzi się także lustro, które optycznie zdecydowanie powiększy pomieszczenie.
Lustra można zastosować również na ścianach. Szczególnie efektowne jest takie zawieszone na ścianie nad łóżkiem, odpowiednio podświetlone: to trick optyczny, który powiększy przestrzeń.

Atrybutem sypialni są również toaletki. Można kupić gotowe (niedrogie) meble z lustrem (warto wybrać takie, którego położenie można zmieniać). Jeżeli nawet niewielka konsolka zabierze nam cenne centymetry – warto powiesić lustro w ramie na ścianie a pod nim zamontować podnoszony niewielki blat. To nie jest rozwiązanie optymalne, ale pozwala wygodnie wykonać makijaż, bo kosmetyki można wówczas rozłożyć na wspomnianym blacie. Niestety, trzeba je za każdym razem uprzątnąć i schować, ale porządek niemal w laboratoryjnym stylu to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na dodanie pomieszczeniu przestrzeni.

Partnerzy:
Bueno Pracownia Architektury Wnętrz 
pracowniabueno.pl
[email protected]
48 794 381 376 
Instagram: @pracowniabueno 
Facebook: @pracowniabueno  

FAMA DESIGN 
Julian Słomka i Maciej Sobiechowski Sp. J. 
ul. Szczęśliwa 3, 80-176 Gdańsk 
500 109 999 
[email protected]
www.famadesign.pl

HOP-GLASS 
ul. Letniskowa 3, 85-474 Bydgoszcz
48 517 800 469 
[email protected]
hopglass.pl

MTK-DRZWI 
576 833 227 
ul. Henryka Sienkiewicza 24 
85-047 Bydgoszcz 

myMODULO 
510 632 360 
[email protected]
mymodulo.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto