Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycji w 2015 roku będzie w Sopocie jak na lekarstwo [ZDJĘCIA]

Kamila Grzenkowska
Nowy kompleks dworcowo-usługowy powinien być gotowy w pierwszej połowie tego roku
Nowy kompleks dworcowo-usługowy powinien być gotowy w pierwszej połowie tego roku Tomasz Bołt
W Sopocie kończy się era spektakularnych inwestycji miejskich. Tegoroczny budżet miasta jest dość "spokojny" jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne, bo zaplanowano je głównie na niewielkie remonty drogowe i budowę mieszkań komunalnych. Lwią część dochodów przeznaczono też na rozwój oświaty.

Nowy dworzec kolejowy wraz z mediateką

Największą, i chyba ostatnią tak dużą, inwestycją w mieście jest budowa kompleksu handlowo- -usługowego wraz z dworcem kolejowym. Ma być on gotowy w połowie tego roku. Inwestycja ta budzi skrajne emocje wśród mieszkańców. Wielu z nich zarzuca jej... brzydotę i niedopasowanie do historycznej architektury w tej części miasta.

Budowa dworca w Sopocie. Jak idą prace? [ZDJĘCIA]

W ramach projektu, poza obiektem dworcowym, który ma być przygotowany na obsługę blisko 6 tysięcy pasażerów w ciągu doby, budowany jest tu nowy hotel z 70 pokojami i galerie handlowo-usługowe. Powstaje też parking podziemny na 240 aut. Po zakończeniu tej inwestycji zmieni się pobliski układ komunikacyjny. Powstaną dwa ronda, a dawna ul. Dworcowa "schowana" zostanie pod ziemią. Jedno z rond powstanie u zbiegu ul. Kościuszki i Chopina, a drugie - przy hotelu Rezydent. Z ulicy Podjazd znajdzie się bezpośredni wjazd na ul. Nową Dworcową, na podziemną kondygnację -2. Dotychczasowa ul. Dworcowa, prowadząca od ul. Kościuszki, stanie się ciągiem pieszym z dojazdem do sąsiadującej posesji. Cały kompleks powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

W części usługowej funkcjonować będzie mediateka. Znajdą się tu m.in. zbiory klasyczne, cyfrowo-multimedialne, a także bazy danych, filmy, audiobooki, e-booki i gry.

Radny PiS Andrzej Kałużny należy do mieszkańców, którzy krytycznie patrzą na ten projekt. - Inwestycja, nazywana eufemistycznie "nowym dworcem", jest przewymiarowana i nie pasuje do charakteru sąsiedniej zabudowy - uważa.

Kałużny wytyka też władzom Sopotu, że po raz kolejny nie znalazły pieniędzy na wymianę nawierzchni na placu Kuracyjnym, na lądowej części mola, gdzie każdego roku spaceruje tysiące turystów.

Inkubator dla bezdomnych i bezrobotnych

Praktycznie gotowy jest już budynek Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej. Trwają jeszcze ostatnie odbiory, które powinny zakończyć się w styczniu br. W ramach SIPS już działa Centrum Integracji Społecznej. Tutaj osoby wykluczone społecznie i długotrwale bezrobotne mogą zdobyć nowe kwalifikacje i doświadczenie, a dzięki temu - powrócić na rynek pracy. Powstało tu też mieszkanie treningowe, a zamieszkać w nim będzie mogło osiem osób wychodzących z bezdomności.

Jest też Spółdzielnia Socjalna Kooperacja. To rodzaj firmy, w której mieszkańcy mieszkania treningowego oraz osoby mające problem ze znalezieniem pracy będą mogły znaleźć zatrudnienie przy realizacji różnego rodzaju komercyjnych i komunalnych zleceń, np. remontowych czy porządkowych. Działać będzie też Centrum Poszukiwania Pracy. Tutaj mieszkańcy Sopotu będą mogli liczyć na pomoc w poszukiwaniu pracy oraz poradnictwo prawne i psychologiczne.

Kolejne mieszkania komunalne i remont magistratu

W tym roku rozpocznie się budowa kolejnych 15 mieszkań komunalnych, przeznaczonych przede wszystkim dla młodych sopockich rodzin. Budynki staną przy ul. Świemirowskiej 2-4, ale dopiero w 2016 r.
W najbliższych miesiącach rozpocznie się też długo zapowiadana modernizacja i przebudowa sopockiego magistratu. W tegorocznym budżecie zaplanowano 5 mln złotych, które wystarczą prawdopodobnie tylko na adaptację strychu zabytkowego budynku.

"Małe", ale ważne sprawy w budżecie obywatelskim

Budżet obywatelski na ten rok wyniósł 4 mln złotych. Mieszkańcy uznali, że najpilniejsze inwestycje, które powinny zostać zrealizowane w jego ramach w najbliższych 12 miesiącach, to m.in. zainstalowanie monitoringu (pod tunelem PKP, przy ul. Majkowskiego i na Brodwinie), zagospodarowanie skarpy nad ul. Malczewskiego, przebudowa skrzyżowania ul. Armii Krajowej z ul. Słowackiego i ul. Kochanowskiego, powstanie placu zabaw na plaży, a także modernizacja ulic i chodników, m.in. przy ul. Polnej, Króla Jana Kazimierza, Kujawskiej, Księżycowej, Prusa, Sienkiewicza, Władysława IV, Abrahama i Jana z Kolna. Odnowione mają też zostać tereny zieleni miejskiej przy ul. Obodrzyców, Na Wydmach, w Jarze Majkowskiego i na skarpie przy Grodzisku.
Wielu mieszkańców na pewno ucieszy informacja, że w tym roku rozpocznie się modernizacja kładki dla pieszych w ciągu ul. Obrońców Westerplatte. Miasto przeznaczyło na ten cel 250 tys. złotych. Wiosną powinna się też zakończyć modernizacja ul. 23 Marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto