MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Inicjatywa Antynuklearna oprotestowała Forum Atomowe

Arek Gancarz
Kilku członków Inicjatywy Antynuklearnej okupowało pomieszczenie Politechniki Gdańskiej, gdzie prezentację miała Fundacja Forum Atomowego. W ciągu godziny event odwiedziło kilkadziesiąt osób.

Przebrani w ochronne kombinezony i wyposażeni w transparenty z antyatomowymi hasłami członkowie grupy Inicjatywa Antynuklearna - których twarze znane są również z działań w gdańskiej Grupie Inicjatywnej Nic O Nas Bez Nas - okupowali pomieszczenie w Auli A Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, gdzie w sobotę Fundacja Forum Atomowe prezentowała szeroko rozumiane informacje o energetyce atomowej. Interweniowała ochrona uczelni, ale było spokojnie. Milczący protestujący ustawili się w jednym kącie sali, gdzie nie przeszkadzali w pokazach.

Tzw. atombus przyjechał do Gdańska w związku z ogólnopolską kampanią informacyjną o budowie elektrowni atomowej, zasadach jej działania, korzyściach jej posiadania oraz ewentualnych zagrożeniach dla ludzi i środowiska płynących z jej funkcjonowania (promieniowanie).

Na stoiskach prezentowano liczniki promieniowania i materiały promieniotwórcze, jak cegła, płytka marmurowa, czy też... sól i zegarek. Można było zobaczyć model elektrowni jądrowej oraz wizualizację budowy reaktora francuskiego jądrowego EPR 1600, który powstaje w Finlandii, m.in. rękami polskich inżynierów. Na tablicach ilustrowano przebieg reakcji jądrowej oraz tabele ilości elektrowni atomowych i składowisk poprodukcyjnych odpadów promieniotwórczych na świecie.

- Nie uprawiamy propagandy. Rzetelnie informujemy o energetyce atomowej, z odesłaniem do źródeł. Mówimy zarówno o korzyściach płynących z pozyskiwania energii z rozszczepienia atomu, jak i ewentualnych zagrożeniach płynących z tego tytułu - mówi Maciej Zarzycki, wolontariusz Fundacji Forum Atomowe i student Politechniki Gdańskiej.

Po pomieszczeniach prezentacji Forum przewijali się zarówno ludzie młodzi - studenci, jak i starsi. Pytali i z zainteresowaniem przyglądali się pokazom eksperymentalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto