MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

GIS ostrzega: wirus żółtaczki pokarmowej i pałeczki Salmonelli w polskich supermarketach. Zobacz, czy kupowałeś ostatnio te owoce i sałatkę?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 7 lat
GIS przekazał dwa ostrzeżenia publiczne dotyczące żywności. Pierwsze dotyczy wykrycia obecności wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w jednej partii świeżych owoców dostępnych w popularnych w dyskontach, drugie – sałatki jarzynowej zanieczyszczonej pałeczkami Salmonella.

Spis treści

Niebezpieczny wirus wykryty w owocach

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wykryciu wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w określonej poniżej partii świeżych truskawek pochodzących z Maroko.

Skażone owoce były prawdopodobnie w sprzedaży w dniach 11-12 marca 2024.
Skażone owoce były prawdopodobnie w sprzedaży w dniach 11-12 marca 2024. Freepik

Szczegóły dotyczące produktu:

 • nazwa produktu: Truskawki świeże 500 g,
 • numer partii: 0000/13-3120/2095,
 • kraj pochodzenia: Maroko,
 • importer: Dai Fruits SL Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, 46520, Hiszpania.

Produkt był dostarczony przez importera do dwóch odbiorców w Polsce:

 1. Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn,
 2. REDENBERG Sp. z o.o. ul. Zabrzańska 24 41-700 Ruda Śląska.

Jak podaje GIS, w trakcie postępowania wyjaśniającego we współpracy z odbiorcami w Polsce ustalono, że kwestionowana partia truskawek:

 1. Dostarczona do firmy REDENBERG Sp. z o.o. nie została wprowadzona do obrotu w Polsce, ponieważ ze względu na niespełnienie wymagań jakościowych firma zutylizowała całą dostarczoną ilość truskawek.
 2. Dostarczona do firmy Jeronimo Martins Polska S.A. została wprowadzona do obrotu w Polsce w sklepach sieci Biedronka w województwach mazowieckim, podlaskim i pomorskim i była prawdopodobnie w sprzedaży w dniach 11-12 marca 2024 r.

Organy urzędowej kontroli żywności prowadzą postępowanie wyjaśniające. Osoby, które zakupiły truskawki, nie powinny ich jeść, a jeśli wystąpiły u nich objawy charakterystyczne dla zakażenia WZW typu A, powinny skontaktować się z lekarzem.

Objawy pojawiają się 2-7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni.
Objawy pojawiają się 2-7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni. Główny Inspektorat Sanitarny

Bakteria Salmonelli wykryta w sałatce

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował również o zagrożeniu wynikającym ze spożycia sałatki zanieczyszczonej pałeczkami Salmonella. Jak podaje GIS, w wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella spp. w 1 z 5 próbek wskazanego poniżej produktu:

 • nazwa produktu: Sałatka jarzynowa 250 g,
 • numer partii: 31 03 2024 047.AN,
 • termin przydatności do spożycia: 31.03.2024,
 • kod kreskowy: 5906734899833,
 • producent: SEKO S.A., Zakładowa 3, 89-620 Chojnice,
 • wyprodukowano dla: Polskie Supermarkety Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa.

Producent wdrożył już procedurę wycofania produktu z rynku:

W dniu 13.03.2024 r. bezpośrednio po otrzymaniu informacji dystrybutor wycofał w całości towar rozdystrybuowany do sklepów sieci POLOmarket. W sklepach sieci POLOmarket umieszczono informację dla klientów, którzy zakupili kwestionowany produkt o możliwości jego zwrotu.

Podobnie, jak w przypadku truskawek, nie należy spożywać ww. sałatki, a w przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego, należy skontaktować się z lekarzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GIS ostrzega: wirus żółtaczki pokarmowej i pałeczki Salmonelli w polskich supermarketach. Zobacz, czy kupowałeś ostatnio te owoce i sałatkę? - Strona Zdrowia

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto