18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia wygrywa XIX Igrzyska Miast Bliźniaczych

Piotr Wiśniewski
Już po raz dziewiętnasty odbyły się Igrzyska Miast Bliźniaczych. Organizatorem imprezy była Gdynia, która okazała się najlepsza w całej klasyfikacji zawodów. W rywalizacji (czwartek i piątek) brało udział około 300 sportowców do lat 15 z Gdyni i jej miast bliźniaczych. Impreza zakończyła się w sobotę w trakcie Biegu Europejskiego.

W imprezie, oprócz Gdyni, wystartowali młodzi sportowcy z: Kaliningradu (Rosja), Karlskrony (Szwecja), Kilonii (Niemcy), Kłajpedy (Litwa) i Liepaji (Łotwa), którzy rywalizowali ze sobą w czterech dyscyplinach: piłka nożna, koszykówka, pływanie i judo. W sobotę, w ostatnim dniu turnieju wszyscy chętni mogli wystartować w biegu ulicznym na 1,5 kilometra.

W zmaganiach biegowych na Bulwarze Nadmorskim najlepiej radzili sobie reprezentanci Liepaji. W kategorii dziewcząt triumfowała Beate Jagmina, a wśród chłopców Pavels Volgemuts. Volgemuts dzień wcześniej wraz z kolegami wygrał zmagania piłkarskie. - Chłopcy są bardzo dobrze przygotowani technicznie i kondycyjnie, gdyż treningi mamy jak zawodowcy, spotykamy się na zajęciach pięć razy w tygodniu. Ponadto treningi piłkarskie zaczynają u nas już pięcioletni chłopcy. W tej grupie jest kilku bardzo utalentowanych, ale nie będę ich wymieniał z nazwiska, bo to dla nich za wcześnie i tylko mogłoby im zaszkodzić, a nie pomóc na dalszym etapie rozwoju - wyjaśnia trener młodych Łotyszów, Vadim Dragun, który w przeszłości był zawodowym piłkarzem i miał okazję grać z Lechem Poznań. - To był 1999 roku. Strzeliłem nawet gola. U siebie wygraliśmy 3:2, ale w Poznaniu przegraliśmy 1:3 - wspomina Dragun.

Najlepsi w klasyfikacji generalnej zawodów okazali się gospodarze, w imieniu których nagrodę odebrali pływacy. - Udało mi się zdobyć medale we wszystkich konkurencjach, w których startowałem. Łącznie aż dziewięć razy stawałem na podium, w tym dwa razy wygrałem - cieszył się Konrad Przyborowski z gdyńskiego klubu Delfin. - Ja też te zawody mogę zaliczyć do udanych. Miałam dwa srebrne medale w sztafetach, a do tego brąz zdobyty indywidualnie - dodała Karolina Arkuszewska.

Najlepszym młodym sportowcom nagrodę wręczył Dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Na gruncie sportowym cieszy to, że po raz kolejny Gdyni udało się wygrać igrzyska. Dla nas, jako organizatorów równie ważne jest to, że wszystkie ekipy opuszczają nasze miasto zadowolone, pełne wrażeń nie tylko z rozgrywany konkurencji, ale także z wycieczek, które dla nich przygotowaliśmy. W igrzyskach jest dobre to, że co roku gościmy kolejne roczniki młodzieży, którym możemy pokazać Gdynię. Oczywiście dzięki tym zawodom nawiązujemy również kontakty na przyszłość. Już nasi sportowcy mają zaproszenia do złożenia rewizyt w miastach, które obecnie gościliśmy. Z Kłajpedą i Liepają rysuje się również perspektywa współpracy przy projektach wykraczających poza sport - mówi Marek Łucyk.

Zwieńczeniem rywalizacji był udział uczestników imprezy w programie Biegu Europejskiego. Najlepszy w biegu głównym na dystansie 10 km okazał się mistrz Polski w maratonie z ubiegłego roku, Radosław Dudycz (Team Run Gdańsk) w czasie 31 minut i 37 sekund. Rywalizację kobiet wygrała Marta Szenk (Zawisza Bydgoszcz) - czas: 35:44. - W tym biegu nie był dla mnie ważny czas, ale zwycięstwo. Pierwsze osiem kilometrów pobiegłem spokojnie, a dopiero na dwóch ostatnich kilometrach uciekłem rywalom. Tak naprawdę nie wiem, na co mnie stać. Jestem po chorobie. Pierwszy raz w życiu miałem grypę żołądkową, która na dwa tygodnie wyłączyła mnie ze sportu, a kolejne dwa tygodnie potrzebne były, aby ponownie wdrożyć się do treningu. z tego powodu nie miałem szans, aby bronić tytułu w maratonie - stwierdził Dudycz.

Wyniki pozostałych kategorii biegowych:

Młodzież szkolna:

- dziewczęta: Justyna Guzińska (SKLA Sopot) i Agata Szapmacha (Gdynia)
- chłopcy: Seweryn Bielank (SKLA Sopot) i Adam Głogowski (Rumia).

nordic walking:

- Anna Sas-Bojarska z Gdańska oraz Tomasz Kozakowski z Kwidzyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto