Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Sztuka zagości na dworcu po remoncie. Plany stałej ekspozycji w budynku

Agata Grzegorczyk/(Patsz)
Tomasz Bołt
Bliskie spotkania ze sztuką chcą zafundować podróżnym Polskie Koleje Państwowe na gdyńskim Dworcu Głównym. Zabytkowy budynek jest właśnie remontowany i modernizowany. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku. Kolejarze chcą by wówczas już dworzec nie służył tylko i wyłącznie najprostszej formie obsługi podróżnych. Prowadzą rozmowy z muzeami i galeriami, które pomogłyby stworzyć w murach dworca stałą ekspozycję.

- Przy czym jako "stała" rozumiemy tu nie coś, co raz zostanie ustawione i już w tej formie pozostanie, a jako stworzenie przestrzeni, w której sztuka będzie stale obecna - mówi Anna Rosiek, zastępca dyrektora Biura Projektów Inwestycyjnych i Marketingowych PKP SA.

- Dworzec w Gdyni jest bardzo duży, a dziś podstawowa obsługa pasażerów nie wymaga takich przestrzeni. Dlatego postanowiliśmy je wykorzystać inaczej. Na ekspozycję sztuki - czy to nowoczesnej, klasycznej, czy opowiadającej o historii - ważnej dla lokalnego społeczeństwa.

Wszystko o dworcu w Gdyni

Różne warianty

Koleje biorą tu przede wszystkim pod uwagę dawną salę restauracyjną, w której znajdują się odnawiane właśnie freski. Przez lata znajdował się tam sklep kosmetyczny, a malowidła były niewidoczne.

- Właśnie takich sytuacji chcemy uniknąć. W tej sali planujemy stworzyć miejsce, w którym można wypić kawę, zjeść ciastko, posiedzieć, poczytać prasę czy książkę i obejrzeć coś ciekawego - tłumaczy Anna Rosiek.

Dworzec to przestrzeń publiczna

- Trwają rozmowy z różnymi instytucjami związanymi ze sztuką, nie chciałabym zdradzać jeszcze w tej fazie, jakimi konkretnie, ale są to muzea i galerie sztuki. W każdym razie jesteśmy otwarci na ciekawe propozycje, jeśli jakaś instytucja ma ochotę zaproponować swoje rozwiązanie, to jesteśmy otwarci. Może nie wszędzie sami zapukamy, ale wszelkich propozycji na pewno z zainteresowaniem wysłuchamy. I choć myślimy - jak zostało wspomniane - przede wszystkim o sali restauracyjnej, to inne przestrzenie dworca również możemy zagospodarować w ten sposób. Dworzec jest przestrzenią publiczną. Jest więc tam już publiczność. A artyści - czy to młodzi, czy tacy, którzy już zdobyli uznanie - potrzebują nie tylko takich miejsc, gdzie odbiorca kupuje bilet i przychodzi do niech, ale też takich, gdzie sami mogą do widza przyjść.

Podobne rozwiązanie PKP zastosowały na właśnie wyremontowanym dworcu w Tarnowie, gdzie powstała galeria BWA. Sztuka zagościła już także na Dworcu Centralnym w Warszawie. W maju, w ramach projektu "The Writers" Galerii Open, powstały tam murale warszawskich i ukraińskich przedstawicieli street artu. Każdy z artystów dokonał graficznej wizualizacji wybranego cytatu z polskiej lub światowej literatury. Natomiast w Opolu na dworcu organizowany był spektakl okraszony piosenkami ze słynnych festiwali.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto