Gdańsk jednym z miast CEV ME 2021

Artykuł sponsorowany Polskiego Związku Piłki Siatkowej
Udostępnij:
Rok 2021 będzie przepełniony siatkarskim imprezami. Jedną z nich będą CEV Mistrzostwa Europy Mężczyzn, które zawitają do Gdańska.

Nie tak dawno Gdańsk został ogłoszony gospodarzem Siatkarskiej Ligi Narodów 2021, a teraz ponownie wiele się o nim mówi! Wszystko za sprawą CEV EuroVolley 2021, czyli siatkarskich mistrzostw Europy, które w przyszłym roku zawitają na Pomorze. Z całą pewnością będzie to wielkie wydarzenie, które po raz kolejny okaże się ogromnym, wspólnym sukcesem Gdańska i Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Wraz z uroczystym otwarciem gdańsko-sopockiej ERGO ARENY w 2010 roku rozpoczął się niezwykle udany siatkarski mariaż PZPSu i Miasta Gdańsk. To właśnie mecz siatkówki pomiędzy reprezentacjami Polski i Brazylii zainaugurował oddanie do użytku nowej hali sportowej, a zwycięstwo gospodarzy nad Canarinhos obserwowały z trybun tysiące kibiców, którzy w kolejnych latach z wielką radością odwiedzali progi ERGO ARENY.

Przez te 10 lat mecze na poziomie reprezentacyjnym wracały nad morze niemal co roku. W 2011 ERGO ARENA była organizatorem turnieju finałowego Ligi Światowej. Ostatecznymi triumfatorami okazali się Rosjanie, choć polscy siatkarze uplasowali się wtedy zaledwie dwa stopnie niżej, odbierając brązowe medale imprezy. W 2013 roku do Gdańska wróciła Liga Światowa, a kilka miesięcy później odbyły się w nim mecze Grupy B mistrzostw Europy mężczyzn. W gdańsko-sopockiej hali rywalizowały wtedy reprezentacje Polski, Francji, Słowacji i Turcji.

W 2014 roku w ERGO ARENIE odbyły się starcia grupowe FIVB Mistrzostwa Świata – Polska 2014, tym razem bez udziału Polaków, którzy swoje gry toczyli we Wrocławiu. Rok później do pomorskiego obiektu wróciła Liga Światowa, a w 2017 roku odbyły się tam spotkania Grupy A LOTTO EUROVOLLEY Polska 2017. Choć cały turniej nie ułożył się po myśli gospodarzy, to gdańskie mecze z Finlandią i Estonią zagrali koncertowo.

Ostatnim wielkim turniejem, który odbył się w Gdańsku był FIVB Interkontynentalny Turniej Kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich – Tokio 2020, rozegrany w sierpniu 2019 roku. Trzy dni pełne emocji przyniosły zwycięstwa Biało-czerwonych nad Tunezją, Francją i Słowenią, a tym samym awans na „imprezę czterolecia” w Japonii.

Niestety rok Igrzysk Olimpijskich od początku nie przebiegał pomyślnie. Pandemia koronawirusa na długie miesiące wstrzymała świat, a imprezy, wraz z IO w Tokio, przekładane były na dalszą przyszłość. Mała liczba reprezentacyjnych meczów sprawia, że w przyszłym sezonie każde spotkanie może być na wagę złota. Ważnym punktem będzie więc Liga Narodów, które pod koniec maja także zawita do Gdańska. Oby była ona świetnym prognostykiem zmagań w Japonii!

Mamy nadzieję, że po raz kolejny Biało-czerwoni odwiedzą Pomorze już po IO. Właśnie wtedy Polska po raz trzeci będzie gospodarzem mistrzostw Europy siatkarzy. W 2013 współdzieliliśmy je z Danią, w 2017 mieliśmy je na wyłączność a w 2021 roku będziemy jednym z czterech gospodarzy. Oprócz naszego kraju czempionat odbędzie się także w Finlandii, Czechach i Estonii. To jednak w Polsce rozegranych będzie najwięcej spotkań. Gdańsk gościć będzie cztery mecze 1/8 i dwa spotkania ćwierćfinałowe czempionatu; Kraków mecze grupowe jednej z grup, a Katowice półfinały i starcia medalowe. Dokładna data czempionatu nie jest jeszcze znana. Wezmą w nim udział 24 reprezentacje, a dwie najlepsze z nich, poza medalami wywalczą także kwalifikacje na mistrzostwa świata w 2022 roku.

Materiał oryginalny: Gdańsk jednym z miast CEV ME 2021 - Pomorskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie