Garmin Półmaraton Gdańsk 2020. 7 edycja popularnej imprezy 4 października ze startem i metą pod bramą Stoczni Gdańskiej [PROGRAM]

Rafał Rusiecki
Półmaraton Gdańsk im. Pawła Adamowicza 17.11.2019
Półmaraton Gdańsk im. Pawła Adamowicza 17.11.2019 Karol Makurat
Garmin Półmaraton Gdańsk 2020. W październiku, a nie jak dotychczas w listopadzie, z zupełnie zmienioną trasą, bez biegów towarzyszących oraz z nowym sponsorem tytularnym - jesienny półmaraton w Gdańsku przeszedł szereg istotnych zmian. Najważniejsze jednak, że w zwariowanym 2020 roku biegacze będą mogli sprawdzić się na dystansie 21,0975 km. Biegać będą w trzech turach, a limit miejsc określono na 750.

Półmaraton Gdańsk 4.10.2020 nowa trasa

Najważniejsza zmiana dotyczy miejsce startu i finishu zawodów. Biegacze rozpoczną i zakończą rywalizację pod historyczną bramą Stoczni Gdańskiej. Miasteczko zawodów będzie się mieściło w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności przy Drodze do Wolności. Tym samym zmianie uległa trasa zawodów. Po raz pierwszy w historii Półmaratonu Gdańsk, biegacze będą mieli do pokonania 2 pętle po 10,55 km, a trasa prowadzić będzie kolejno ulicami: Droga do Wolności, Rybaki Górne, Księdza Jerzego Popiełuszki, Nowomiejską, Jana z Kolna i Marynarki Polskiej. Ostatni fragment trasy to Plac Solidarności i meta usytuowana przy bramie Stoczni Gdańskiej. Nowa trasa posiada atest PZLA.

Półmaraton Gdańsk 2020 lista startowa

Z powodu obowiązujących obostrzeń w ramach Garmin Półmaratonu Gdańsk wystartuje 750 zawodników. Starty zostały podzielone tak, żeby spełnić wymogi 250 uczestników na imprezie. Pierwsza tura zawodników wybiegnie na trasę o godz. 08.30, druga o godz. 11.45, a trzecia fala biegaczy o godz. 15.00. W tym roku zawodnicy chcący wystartować w zawodach mieli do wyboru wyłącznie dystans półmaratonu. Odwołane zostały imprezy towarzyszące, czyli: Bieg na Piątkę i Nocna Dycha. Zabraknie także rywalizacji dla najmłodszych w ramach zawodów biegowych.

- Kłopoty związane z trwającą pandemią koronawirusa spowodowały, że przez długi czas nie wiedzieliśmy czy w tym roku impreza w ogóle dojdzie do skutku. Zazwyczaj zapisy na zawody trwały od marca, a teraz czekaliśmy do ostatniego momentu z informacją, że bieg się odbędzie. Jesteśmy wdzięczni władzom miasta, wszystkim zaangażowanym służbom, sponsorom i partnerom, których zaangażowanie pozwoliło kolejny raz zorganizować imprezę. Pokonaliśmy wiele trudności, ale udało się i w najbliższą niedzielę biegacze znowu pojawią się na ulicach Gdańska podczas 7. już odsłony półmaratonu. Tym samym tradycja największego biegu ulicznego w Gdańsku została podtrzymana. Jesteśmy przekonani, że możliwość bezpośredniej rywalizacji sprawi zawodnikom wielką radość – tłumaczy Rafał Zakrzewski, współorganizator zawodów z AZS-u Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego.

Sponsorem gdańskiego półmaratonu przestało być AmberExpo, a nowym została firma Garmin, czyli dostawca urządzeń nawigacyjnych.