Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie. Mistrzostwa Europy 2012 bez dyskryminacji

Patryk Szczerba
Grzegorz Mehring
Walka z rasizmem na stadionach to od kilku lat jeden z priorytetów UEFA, który przynosi coraz bardziej widoczne efekty. Działacze europejskiej federacji z pewnością będą chcieli zadbać o to, żeby w trakcie polsko-ukraińskiego turnieju do żadnych ekscesów na tle rasistowskim nie doszło. Przygotowania w tej kwestii są traktowane tak samo poważnie jak sprawy związane z infrastrukturą czy z budową stadionów.

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" pod patronatem europejskich działaczy już od trzech lat koordynuje Wschodnioeuropejski Projekt Rozwoju z ramienia UEFA i międzynarodowej sieci FARE (Football Against Racism in Europe - Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie), współpracując m.in. z FIFA, PZPN i rządem. W jego ramach organizowane były konferencje, specjalne szkolenia edukacyjne, a także został wydany specjalny poradnik dla klubów Ekstraklasy.

POLECAMY:**ZAGRANICZNI KIBICE POD WRAŻENIEM POLSKI**

Na ostatniej prostej akcji na rzecz walki z uprzedzeniami rasowymi jest coraz więcej. Swoje działania przedstawiciele stowarzyszenia w ramach kampanii UEFA "Szanuj różnorodność" skierowali ostatnio przede wszystkim do nauczycieli, by tłumaczyli oni uczniom zasady tolerancji, a także by sami byli wrażliwi na wszelkie objawy jej braku wśród podopiecznych.

Jak mówią specjaliści, rasizmu ze stadionów całkowicie nie da się wyeliminować, ale trzeba próbować.

- Zajmujemy się walką z rasizmem na polskich stadionach już od 10 lat. Poprawa jest widoczna, zdecydowanie mniej wybryków i incydentów w Ekstraklasie, ale problem pozostał w niższych ligach, które nie są kontrolowane i cieszą się mniejszym zainteresowaniem mediów - podkreśla Jacek Purski ze stowarzyszenia "Nigdy Więcej" - Pomogło zainteresowanie celebrytów, piłkarzy grających za granicą, spotykających się na zachodnich boiskach z tym problemem i środków masowego przekazu, które każdą sprawę związaną z rasizmem nagłaśniają - dodaje.

W GDYNI NIE BĘDZIE STREFY KIBICÓW

W czasie Euro sytuacja ma być pod pełną kontrolą. Każdy incydent na stadionie będzie monitorowany i surowo karany. Dotyczy to także zachowań kibiców przed i po meczach finałów Euro 2012. Bardzo bowiem często dochodzi do niesnasek, przeradzających się w regularne bójki kibiców wieczorami, kiedy sportowe emocje nie są najważniejsze. - Chcemy również zorganizować granie w piłkę na ulicach miast, pod nazwą street kick, mające integrować kibiców i dać im szansę wzajemnego poznania i radości z wyjątkowej imprezy, jaką jest Euro 2012 - zaznacza Purski.

KORKI W GDAŃSKU NA CZAS EURO SĄ NIEUNIKNIONE

Którzy kibice mogą się najbardziej dać we znaki walczącym z przejawami rasizmu w czasie Euro? Wbrew powszechnej opinii, to wcale nie Anglicy. - U nich jest prawdziwa kultura kibicowania, zastosowano na stadionach środki bezpieczeństwa, które zapobiegają wybuchom ekstremizmów - dodaje. Kłopoty mogą się pojawić we Lwowie. Partia Swoboda, sprawująca tam władzę, jest skrajnie nacjonalistyczna, dlatego już teraz niektórzy przepowiadają, że te postawy mogą być przeniesione na stadiony. Polacy stale współpracują z przedstawicielami Ukrainy, żeby do żadnych incydentów jednak nie doszło.

Na pewno wiele w hamowaniu zapędów rasistowskich będą mieli do wykonania wolontariusze pracujący w czasie Euro 2012. W tym roku brali oni udział w lutowych rozgrywkach Etnoligi, która łączy osoby z różnych części świata poprzez piłkarskie turnieje. Hasłem przewodnim powstałych w 2005 roku rozgrywek miała być integracja uchodźców, ale szybko akcja przerodziła się w regularne turnieje, w której grają także... kobiety.

ROBERT LEWANDOWSKI BĘDZIE GWIAZDĄ EURO 2012?

- To przede wszystkim próba stworzenia platformy komunikacyjnej. Turniejom towarzyszą imprezy integracyjne: warsztaty międzykulturowe, spotkania z kuchniami świata, wystawy, happeningi czy sparingi z gwiazdami, w których brali udział między innymi Paul Elliott, Dariusz Dziekanowski, Cezary Kucharski czy Radosław Majdan - tłumaczy Krzysztof Jarymowicz z Fundacji dla Wolności, koordynator Etnoligi. - Reprezentacja Etnoligi rozgrywa też mecze pokazowe. - Braliśmy udział m.in. w imprezach Imieninach Polski, Przystanek Woodstock czy Polska dla Wszystkich. W Etnolidze grają nie tylko najubożsi, ale też chociażby biznesmeni z innych krajów pracujący w Polsce - wyjaśnia.

W lutowej edycji, w której występowało 30 wolontariuszy, drużyny były mieszane i składały się z zawodników reprezentujących różne kontynenty.

PZPN ZAPOMINA O KIBICACH I OGRANICZA LICZBĘ BILETÓW

- Naszym celem było zapoznanie wolontariuszy z pracą, która czeka ich w czerwcu. Będą się stykali z różnymi nacjami i ważne, żeby mieli wcześniej możliwość sprawdzenia się. Nic ich potem nie powinno zaskoczyć - podkreśla Jarymowicz.

CZYTAJ TAKŻE:

NA CZYM POLEGA MAGICZNA MOC UKRAINY?

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto