Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Teatru Dokumentalnego. Siedem zespołów przyjedzie do Sopotu

Grażyna Antoniewicz
”Album Karla Hockera” grany był m.in. w Chinach, wkrótce artyści pokażą go w Sopocie.
To spektakl dokumentalny o Auschwitz,. Inspiracją dla twórców był osobisty album fotograficzny oficera SS Karla Höckera, adiutanta jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.
”Album Karla Hockera” grany był m.in. w Chinach, wkrótce artyści pokażą go w Sopocie. To spektakl dokumentalny o Auschwitz,. Inspiracją dla twórców był osobisty album fotograficzny oficera SS Karla Höckera, adiutanta jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. mat. prasowe/fot. Honorata Karapuda
W tegorocznej edycji sopockiego Festiwalu Teatru Dokumentalnego weźmie udział 7 zespołów z całej Polski, w tym m.in. z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu i Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction to jedyny w Polsce przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu - jednemu z ciekawszych zjawisk współczesnej kultury, który łączy teatr, literaturę faktu i media. Prócz spektakli, które zobaczymy, reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy z całej Polski przez tydzień będą rozwijali projekty teatralne inspirowane prawdziwymi historiami. Bazą do pracy są reportaże, wywiady z autentycznymi bohaterami i materiały dokumentalne.

W tegorocznej edycji weźmie udział 7 zespołów z całej Polski, w tym m.in. z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu i Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Festiwal (27.08 - 04.09.br) zakończy dwudniowy Maraton Non-Fiction, czyli pokazy efektów pracy festiwalowych grup warsztatowych (2 i 3 września, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie). Pokazom towarzyszyć będą dyskusje z udziałem publiczności.

Sercem festiwalu jest Teatr BOTO, znajdujący się w centrum Sopotu (na placu przy fontannie „Jasia Rybaka”), gdzie m.in. zawiśnie wystawa fotografii Macieja Moskwy.

- Rozrastamy się, a tematy są interesujące - mówi reżyser i dyrektor artystyczny Teatru BOTO Adam Nalepa - bo też mamy coraz większą publiczność. Zaczynamy także mocniej współpracować z Teatrem Wybrzeże, który zawsze nam pomagał, ale w tym roku zaproponowaliśmy dyrektorowi Adamowi Orzechowskiemu, aby został trzecim kuratorem.

Festiwal Non-Fiction 2015. "Album Karla Hockera" na Scenie Kameralnej w Sopocie

- Cieszę się też na te projekty, które zaproponował dyrektor Orzechowski. Będą warsztaty o słynnym sopockim klubie Zatoka (tekst - Michał Kurkowski, reżyseria - Jakub Zubrzycki), a aktorka Dorota Androsz, przygotowuje materiały pod własną inscenizację dramatu Dei Loher „Nad czarnym jeziorem” o samobójstwie pary nastolatków (premiera w październiku). Jest to opowieść o rodzicach samobójców, którzy spotykają się po czterech latach, żeby porozmawiać o śmierci swoich dzieci. - Tematem warsztatów Doroty Androsz jest „przerabianie żałoby”, jak sobie radzimy z utratą kogoś bliskiego, wiemy przecież, że są różne stadia tej żałoby - mówi Adam Nalepa.

Interesujące będą zapewne warsztaty „Ambona Ludu”, na których pojawi się temat kibicowskich środowisk radykalnych. Poprowadzi je reżyser i dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu Piotr Kruszczyński, towarzyszyć mu będą dramatopisarz Wojciech Kuczok i dramaturg Michał Pabian.

Na zajęciach warsztatowych Katarzyna Kalwat z Teatru im. Wilama Horzycy razem ze swoją grupą zajmuje się morderstwem popełnionym w Islandii, gdzie sześć osób przyznało się do zbrodni, ale po latach okazało się, że nie zamordowali nikogo.

- Interesujące jest zgłębianie psychiki kogoś, kto wciela się w mordercę. Próba odpowiedzi na pytanie co kierowało tymi ludźmi? - mówi Adam Nalepa.

Reżyser i dramaturg Beniamin Bukowski przygotował projekt o Janie Mosdorfie, jednym z założycieli faszyzującego Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR).

- Po osadzeniu w obozie w Oświęcimiu, przemienił swoje myślenie i zaczął pomagać Żydom. Narodowcy zapewniają, że się nie nawrócił, a inni uważają że tak, bo każdy może się zmienić - dodaje Nalepa. - Cieszy mnie, że mamy też kolejny lokalny, gdański temat. Tomek Kaczorowski, który coraz częściej gości w Trójmieście, (ostatnio inscenizował Afanasjewa w Teatrze na Plaży) zajmie się migracją ludności do Gdańska w 1945 roku w projekcie „Ziemie obiecane”.

W kontekście dzisiejszych czasów, islamizacji, globalizacji, i przemieszaniu homogenicznych społeczeństw jest to bardzo ciekawy temat.

No i jeszcze warszawska Fundacja Transatlantyk, która dwa lata temu na naszej rezydencji zajmowała się „Albumem Karla Höckera”, niemieckiego zbrodniarza wojennego (spektakl w programie towarzyszącym), a w tym roku - wraz z reżyserem Paolo Bargetto i dramatopisarką Małgorzatą Sikorską-Miszczuk - wybiorą się do Kalifornii roku 1968.

Tematy jak zawsze bardzo ciekawe, w warsztatach uczestniczy siedem grup, a po zajęciach warsztatowych czeka nas maraton, efekt tych zajęć. W piątek, 2 września będą trzy pokazy, a w sobotę cztery. Jest możliwość i potrzeba dyskusji.

- Jesteśmy jak zawsze ciekawi tej rozmowy z publicznością, bo jej potrzebujemy jako artyści. Nie przyjmujemy uwag jako krytyki, tylko raczej jako propozycję widzów, chcemy wiedzieć co najbardziej interesuje ich w tematach, które wybraliśmy, co możemy jeszcze pogłębić, przygotowując na ich podstawie późniejsze spektakle repertuarowe. Będzie się wiele działo - zapewnia Adam Nalepa.

Oprócz warsztatów i innych wydarzeń artystycznych, co wieczór w Teatrze Wybrzeże grane będę spektakle.

Ostatnią festiwalową, pełną formą teatralną będzie pokaz przedpremierowy „Piłkarzy” wg tekstu Krzysztofa Szekalskiego i w reż. Małgorzaty Wdowik, wyprodukowany przez Teatr BOTO (w koprodukcji z TR Warszawa) w ramach projektu Warszawa.doc.

Festiwal potrwa do 5 września. Organizatorem jest Fundacja Teatru BOTO, współorganizatorem Teatr Wybrzeże.

Program festiwalu Sopot Non - Fiction

Spektakle

Niedziela, 28 sierpnia, godz. 20., Teatr BOTO „Modlitwa. Teatr Powszechny”/ Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, wstęp wolny

Poniedziałek, 29 sierpnia. Spektakl pt. „Modlitwa. Teatr Powszechny”/Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku , godz.1 8 wstęp wolny

29 sierpnia, godz. 20.00 - Scena Kameralna Teatru Wybrzeże/Sopot. Spektakl Teatru Tańca „Uchodźcy. Testigo Documentary” /DzikiStyl Company, Gdańsk

Wtorek, 30 sierpnia, godz. 20 Scena Kameralna Teatru Wybrzeże . „Album Karla Hoeckera”/ Teatr Trans-Atlantyk, Warszawa

Czwartek, 1 września, godz. 20 Scena Kameralna T. Wybrzeże „Piłkarze”/ Teatr BOTO, TR Warszawa

Piątek, 2 września, godz. 17.-21.15, Scena Kameralna, Maraton Non-Fiction cz.I ( wstęp wolny)

Sobota, 3 września, godz. 13.30-16.15 i 18.00-20.45 Scena Kameralna, Maraton Non-Fiction. cz. II i III (wstęp wolny)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto